Viedenský fond Venionaire chce získať 100 miliónov euro pre startupy

  • Venionaire je nový fond, za ktorým však stoja skúsení ľudia. V prvej fáze pôjde o nadobudnutie finančných prostriedkov, ktoré budú neskôr investované do sľubne rastúcich startupov.
image_1425201034.jpeg
  • Venionaire je nový fond, za ktorým však stoja skúsení ľudia. V prvej fáze pôjde o nadobudnutie finančných prostriedkov, ktoré budú neskôr investované do sľubne rastúcich startupov.

 

Aj keď zažíva startup scéna v nemecky hovoriacich krajinách boom, s rizikovým kapitálom pre mladé firmy to až tak ružovo nevyzerá, obzvlášť v Rakúsku. Túto dieru chce zaplniť viedenská poradenská a investičná spoločnosť Venionaire. Podľa vyjadrení predstaviteľov má byť ešte tento rok založený „najväčší venture capital fond Rakúska“, ktorý má za cieľ naakumulovať až 100 miliónov eur. Stredobodom investícií majú byť nemecké a rakúske startupy v prvej a druhej fáze svojho rastu ako aj budúci „Hidden Champions“ (pozn. red.: relatívne neznáma väčšia firma, ktorá je vo svojej oblasti lídrom na trhu) v rozličných odvetviach. Fond chce investovať priemerne 1 až 5 miliónov eur do business modelov s radikálnymi technológiami ako sú automatizácie, analytics a big data, scientific computing a robotika.

 

Vedenie Venionaire Investment

 

Manažment fondu Venionaire pozostáva zo skúsených finančných expertov na čele s Bertholdom Baurek-Karlicom. Tento zakladateľ mnohých firiem a business angel zrealizoval počas svojej kariéry transakcie za viac ako jednu miliardu eur.

Fond chce nadobudnúť investície hlavne od inštitucionálnych investorov ako sú poisťovne, dôchodkové sporiace spoločnosti, podielové fondy ale aj z family-officov. Podľa Baurek-Karlica chuť a peniaze na investovanie existujú, avšak venture capital bol pre inštitucionálnych investorov dlho netransparentný a rovnako mu chýbal etablovaný štandard. Po prasknutí takzvanej „New Economy“ bubliny sa venture kapitálový trh očistil a v konečnom dôsledku dobre vyvíjal ďalej.

Spoločnosť Venionaire Investment GmbH sídli vo Viedni. V roku 2012 v tom istom meste založená matka Venionaire Capital radila pri rozbiehaní businessu doposiaľ už viac ako 50 startupom a pomáhala pri realizáciách transakcií v hodnote približne 350 miliónov euro. Aktuálne má Venionaire Capital v portfóliu firmy ako ChatGrape (riešenia pre firemnú komunikáciu), Ego Kits (startup zaoberajúci sa e-motormi pre horské bicykle) alebo system7 rail support (rakúsky dodávateľ technológií pre železničnú dopravu).

CEO Venionaireu, Berthold Baurek-Karlic, je okrem iného spoluzakladateľ doškoľovacej platformy courseticket.com a iniciátorom Business Angel Institute, nezávislého inštitútu pre vzdelávanie a certifikovanie business angelov. S dealscreening.com vyvinula Venionaire software pre investorov a prostredníctvom Pitchscoring ponúka rýchle ohodnotenie startupov.

 

zdroj: wirtschaftsblatt.at

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech