Viedenský útočník mal arzenál nakúpiť na Slovensku, informácia sa nepotvrdila

  • Rakúske médiá uverejnili správu, že viedenský atentátnik nakupoval zbrane na Slovensku, informácia sa však nepotvrdila
  • Islamistický extrémista zaútočil poslednú noc pred úplným lockdownom v Rakúsku
  • Vo Viedni je teraz kvôli zvýšenému teroristickému riziku úplný zákaz vychádzania
teroristický útok vo Viedni
SITA/AP Photo/Ronald Zak
  • Rakúske médiá uverejnili správu, že viedenský atentátnik nakupoval zbrane na Slovensku, informácia sa však nepotvrdila
  • Islamistický extrémista zaútočil poslednú noc pred úplným lockdownom v Rakúsku
  • Vo Viedni je teraz kvôli zvýšenému teroristickému riziku úplný zákaz vychádzania

V utorok 3. novembra 2020 Startitup prevzal informáciu z rakúskeho webu Heute.at ktorý uvádzal, že viedenský terorista útočil zbraňou, ktorú si zadovážil na Slovensku. Mal útočiť samopalom AK47, šlo však o pušku iného typu. Taktiež u nás nenakupoval muníciu. Informovala o tom hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová.

Útočník, ktorý vyčíňal v pondelok vo Viedni však na Slovensku skutočne bol a zaujímal sa práve o nákup výzbroje. Slovenská polícia v lete zachytila informáciu, že sa podozrivé osoby z Rakúska snažili nakúpiť muníciu na území SR. Nákup sa im podľa nej však uskutočniť nepodarilo. „Informáciu sme hneď poslali rakúskym kolegom. Viac sa k danej veci vyjadrovať nebudeme, aby sme neohrozili vyšetrovanie v Rakúsku,“ dodala Bárdyová.

Aktuálne: Vo Viedni teroristi neútočili nábojmi zo Slovenska. Polícia to jasne vyvrátila

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v tejto súvislosti pripomenul, že nákup munície do zbrane, ktorá bola použitá pri útoku, je podmienený napríklad zbrojným preukazom a nákupným povolením. Páchateľ preto pri snahe o nákup na Slovensku nebol úspešný. Zároveň minister označil za špekulácie dohady, že by páchateľ mohol mať na Slovensku komplicov. „Toto je vec, ktorú rakúske orgány prešetrujú a my sme im absolútne k dispozícii,“ dodal.

Polícia už útočníka našla

Útočník, ktorého po streľbe v centre Viedne zneškodnili policajti, bol 20-ročný muž s rakúskym i severomacedónskym občianstvom a v minulosti ho trestne stíhali v spojitosti s členstvom v teroristickej organizácii. Informovala o tom v utorok agentúra APA s odvolaním sa na rakúskeho ministra vnútra Karla Nehammera.

Muž menom Kujtim Fejzulai bol v apríli 2019 uznaný za vinného za pokus o cestu do Sýrie s cieľom pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát, píše agentúra AP. Súd mu udelil trest odňatia slobody v dĺžke 22 mesiacov, v decembri ho však podmienečne prepustili.

Slovenská polícia reaguje na teroristický útok vo Viedni. Priprav sa na kontroly na hraniciach a vo vlakoch

Nehammer v utorok ráno potvrdil, že teroristický útok v centre Viedne mal islamistický motív. Páchateľ mal v čase útoku pri sebe falošný pás s výbušninami, automatickú strelnú zbraň s dlhou hlavňou, ručnú strelnú zbraň a mačetu.

Muž spustil v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí v centre Viedne. Najmenej štyri osoby prišli v dôsledku streľby o život a polícia zastrelila i útočníka. Viac ako 15 ľudí utrpelo zranenia. Úrady po útoku prehľadali niekoľko bytov vrátene bytu páchateľa a zatkli niekoľko ľudí. Vo Viedni je podľa Nehammera nasadených 1000 príslušníkov polície.

Strieľalo sa na viacerých miestach

Streľba vo Viedni si vyžiadala štyroch mŕtvych civilistov a 17 zranených, informoval minister vnútra Karl Nehammer. Mŕtvy je aj podozrivý útočník, ktorý mal útočnú pušku a falošnú samovražednú vestu. Zastrelila ho polícia.

Nehammer uviedol, že podozrivý bol podľa počiatočných vyšetrovaní sympatizant extrémistickej skupiny Islamský štát. Ďalšie podrobnosti o ňom pre pokračujúce vyšetrovanie odmietol poskytnúť. Úrady sa stále usilujú určiť, či sú aj ďalší útočníci, ktorí by mohli byť na úteku. Jedného útočníka polícia zastrelila, je ale možné, že ich bolo viac. Polícia vyzýva ľudí vo Viedni, aby v utorok zostali doma. Zrušená je aj školská dochádzka.

Útok sa odohral v pondelok krátko po 20:00 neďaleko hlavnej viedenskej synagógy v centre mesta, kde si ľudia užívali poslednú noc v reštauráciách a baroch pred začatím pandemického lockdownu. Podľa polície sa streľba odohrala na šiestich miestach. 

Sme obeťami opovrhnutiahodného teroristického útoku v hlavnom meste,“ vyjadril sa niekoľko hodín po streľbe kancelár Sebastian Kurz. Nehammer incident označil za útok na rakúske hodnoty a demokratickú spoločnosť.

Rakúske ozbrojené sily vyslali vojakov, aby strážili kľúčové miesta vo Viedni a pomohli tak polícii pri vyšetrovaní. Nemecko a Maďarsko sa ponúkli Rakúsku, že tam pošlú taktické policajné jednotky.

Úrady tvrdia, že polícia dostala od verejnosti 20-tisíc videí súvisiacich s útokom.

Útok rýchlo vyvolal odsúdenie aj podporu od lídrov vo svete. Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého krajina sa v ostatných týždňoch potýkala s viacerými útokmi, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že Francúzi „zdieľajú šok a smútok rakúskeho ľudu zasiahnutého dnešným útokom„. Americký prezident Donald Trump vyjadril podporu Rakúsku v boji proti terorizmu. „Tieto zlé útoky proti nevinným ľuďom musia prestať,“ napísal na Twitteri.

Zdroje: SITA, TASR, heute.at

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech