Kde prišli ľudia na Slovensku k juhoafrickému variantu koronavírusu? Väčšina nakazených vôbec necestovala

  • Juhoafrickú mutáciu našli v siedmich vzorkách od pacientov
  • Tento variant je odolnejší voči protilátkam z očkovania aj z prekonanej infekcie
okuliare, korona
Freepik/pv productions, Pixabay/ Center for Disease Control's Public Health
  • Juhoafrickú mutáciu našli v siedmich vzorkách od pacientov
  • Tento variant je odolnejší voči protilátkam z očkovania aj z prekonanej infekcie

Juhoafrický variant koronavírusu našli slovenskí vedci v siedmich vzorkách od pacientov. Pre Denník N to potvrdil virológ Boris Klempa z SAV, ktorý vzorky sekvenoval.

Na Slovensku bol identifikovaný juhoafrický variant koronavírusu v siedmich vzorkách. Potvrdila to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. V Bratislave boli identifikovaní traja ľudia. Dvaja muži pricestovali z Ukrajiny, tretia žena sa nakazila na Slovensku. V okrese Stará Ľubovňa vyšla pozitívna vzorka na túto mutáciu vírusu mužovi, ktorý sa vrátil z Nemecka, v okrese Dolný Kubín boli pozitívni muž a žena, ktorí necestovali. Z Banskobystrického okresu vyšli pozitívne vzorky 23-ročnej žene, ktorá pricestovala zo Zanzibaru.

Všetky protiepidemické a hygienické opatrenia vrátane domácej izolácie boli a sú dodržané,“ dodala v stanovisku Zuzana Eliášová.

Práve juhoafrický variant je nočnou morou vedcov. Mnohí sa obávajú, že naň nebudú účinné vakcíny, čo potvrdzuje prípad vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Dôvodom na obavu je aj predpoklad, že človek, ktorý prekonal pôvodný variant koronavírusu nemusí byť chránený pred  juhoafrickým variantom.

Johnson&Johnson má konkurenta. Sputnik Light je jednodávkový, ale „light“ je aj jeho účinok

„Tento variant je ten, ktorý je najproblematickejší, pretože sa vyhýba protilátkam, ktoré sa používajú na liečbu COVID-19 a niekoľkonásobne znižuje účinnosť protilátok vyvolaných existujúcimi vakcínami,“ povedal hlavný lekársky poradca prezidenta Joea Bidena v problematike koronavírusu a zároveň riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) Anthony Fauci pre Portland Press Herald„Zdá sa, že ľudia infikovaní pôvodným vírusom nie sú chránení pred reinfekciou juhoafrickým variantom,“ doplnil.

Variant z Južnej Afriky označovaný ako B.1.351 sa podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) prvýkrát objavil v zálive Nelsona Mandelu v Juhoafrickej republike na vzorkách zo začiatku októbra 2020. Variant sa rýchlo šíril v troch provinciách a stal sa dominantným kmeňom v provinciách Východného mysu, Západného mysu a KwaZulu-Natal.

Správu aktualizujeme.

Zdroje: DenníkN, PortlandPressHerald

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK