Víno a vodka budú možno lacnejšie ako pitná voda, varuje Kollár a veští kolaps

  • Vysoké ceny elektriny môžu podľa vodární rapídne zvýšiť aj cenu vody
  • Informoval o tom predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina)
Boris Kollár a vodovodný kohútik, v ktorom si umýva niekto ruky
Boris Kollár, TASR/Henrich Mišovič, Unsplash/Cristi Ursea
  • Vysoké ceny elektriny môžu podľa vodární rapídne zvýšiť aj cenu vody
  • Informoval o tom predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina)

Štát musí čo najskôr zastropovať ceny energií, aj keby mal pri tom využiť neštandardné postupy. Po stretnutí s predstaviteľmi Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Nitre to vo štvrtok povedal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina).

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Nutné neštandardné kroky

Podľa jeho slov je nárast cien za elektrinu taký veľký, že je ohrozením pre celú ekonomiku Slovenska. Vodárenské spoločnosti už teraz avizujú, že sa môže prejaviť aj rapídnym zvýšením ceny pitnej vody.

„Napríklad vodárenská spoločnosť na východnom Slovensku platila za elektrinu ročne približne šesť miliónov eur. Dnes, ešte podľa ‚prívetivých’ cien, platí 11 až 12 miliónov eur a na budúci rok, od 1. januára, by mala platiť 56 miliónov eur. Pomaly sa dostávame do situácie, keď by sa mali zvýšiť ceny tak, že možno víno alebo vodka budú lacnejšie ako pitná voda,“ skonštatoval Kollár.

Podľa jeho slov musí štát čo najrýchlejšie zasiahnuť. „Inak sa systém absolútne zrúti. Ľudia nebudú vedieť platiť ani elektrinu, ani plyn, ani vodu. Podniky sa zrútia, a teda celé hospodárstvo aj ekonomika štátu. Vláda pripravila nové zákony, máme ich v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní a budeme ich dnes schvaľovať,“ uviedol Kollár.

Následne sa do celého procesu zapojí vláda, ktorá bude môcť prijímať uznesenia na základe vyhlásenia energetickej núdze a ohrozenia Slovenska.

„Bude nutné robiť kroky, ktoré budú veľmi neštandardné, ale neštandardná je aj doba. Budeme musieť robiť veľmi tvrdé kroky, možno to vyvolá aj kopec súdnych sporov, ale do tohto rizika musíme ísť, aby sme zachránili ľudí, obce, firmy a ekonomiku,“ dodal Kollár.

Opatrenia z čias druhej svetovej vojny

To, že ceny elektriny v budúcom roku porastú, potvrdil bez ďalších detailov aj minister hospodárstva Karel Hirman. „Elektrina bude drahšia, ale bude na znesiteľnej úrovni, ktorú si bude môcť dovoliť každý,“ povedal v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo Hirman.

Opatrenia v boji proti drahým energiám, o ktorých by už tento týždeň mala rokovať vláda a následne parlament, možno budú stáť podľa neho viac ako celá pandémia koronavírusu.

Ministerstvo hospodárstva v spolupráci s inými rezortmi podľa ministra okrem opatrení pre znesiteľné zdražovanie elektriny pripravujú aj opatrenia, ktoré by mali pomôcť aj odberateľom, ktorí by nakoniec nezvládli ani znesiteľné zvýšenie cien elektriny.

„Pripravujú sa aj súbežné opatrenia, ktoré by mali ochrániť aj tých najchudobnejších,“ dodal Hirman.

Drahé energie chce minister kompenzovať aj z európskych zdrojov. „Budú to opatrenia, ktoré nemajú od druhej svetovej vojny obdobu,“ myslí si Hirman.

Ministra čaká ešte diskusia k boji proti drahým energiám v Európskej komisii. „Diskusia na úrovni Európskej komisii je búrlivá. My však chceme zachovať jednotný európsky trh. Odstrihnúť sa a vytvoriť si izolované ostrovy je cesta do pekla,“ konštatoval Hirman.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá