Virálne video otvorilo mnohým oči: Takto sa naozaj pestujú kešu orechy

  • Paniku spustilo video na TikToku
  • Kešu oriešky prejdú dlhú cestu, kým sa dostanú na pulty obchodov
Kešu
Ilustračné foto, Reprofoto: X/Bestie Coconut
  • Paniku spustilo video na TikToku
  • Kešu oriešky prejdú dlhú cestu, kým sa dostanú na pulty obchodov

Hoci Austrália je geograficky pomerne ďaleko od všetkých iných kontinentov, jej obyvatelia sú ľudia ako každí iní, čo znamená s prístupom ku vzdelaniu či internetu. Napriek tomu túto rozlohou štvrtú najväčšiu krajina sveta v posledných dňoch zachvátil ošiaľ súvisiaci s mimoriadne bizarným videom. 

Britský Daily Mail píše, že Austrálčania sú šokovaní z málo známeho poznatku, že kešu oriešky rastú z určitého druhu jablka.   

Všetko odštartovalo video na TikToku

Tým povestným spúšťačom bol Jackson Jansen zo šiesteho najväčšieho austrálskeho mesta Gold Coast, ktorý sa s „prevratným“ poznatkom a jeho reakciou naň podelil na sociálnej sieti TikTok. Následne po zverejnení videa na tejto sociálnej sieti jej mnohí používatelia priznali, že taktiež „nemali potuchy“ o tom, že kešu oriešky pochádzajú z druhu jablka pestovaného na tropických stromoch kešu.

„Čo to, sakra, je? Hovoríte mi, že toto rastie na strome, vytláča tento orech a robí to kešu oriešky? To nie je skutočné… Mám pocit, že mi celý život klamali,“ cituje jeho reakciu po objave portál News.com.

Pod Jansenovým príspevkom na TikToku sa objavilo nespočetné množstvo komentárov. Na jednej strane sa mnohí priznali k tomu, že o pôvode kešu orechov tiež nevedeli. „Neviem, odkiaľ som si myslel, že kešu pochádzajú, ale určite nie z druhu jabĺk,“ znela jedna z reakcií.

„Nedokážem uveriť, že som to nevedel do zavŕšenia 23. roku,“ napísal ďalší používateľ. Tretí, vtipnejší reagujúci, napísal: „Odmietam tomu uveriť. Kešu pre mňa rastú v supermarkete.“ 

Naopak, existovala tiež veľká skupina ľudí, ktorí boli zhrození zo skutočnosti, že ľudia nemali vedomosť o tomto fakte týkajúcom sa kešu orieškov a nezdráhali sa zdieľať svoje pohoršenie a zdesenie. „Myslím, že je to šialene bizarné, že ľudia toto všetko nevedia,“ napísal jeden z komentujúcich, ku ktorému sa pridal aj ďalší so slovami: „Som naozaj šokovaný, že to ľudia nevedia.

Zložitý proces od farmy do supermarketu

V rámci komentárov pod videom, ktoré sa v Austrálii stalo virálnym, sa tiež objavili zmienky o tom, že technicky vzaté kešu oriešky sú semiačka a nie pravé orechy, čo medzi používateľmi sociálnej siete opäť vyvolalo dlhodobú diskusiu o tom, či ide o ovocie alebo orech.

„Ide teda o ovocie?“ pýtal sa jeden z nich. „Prečo sa nazýva orech, keď je to semeno? Som taký zmätený,“ pridal sa druhý popletený komentujúci.   

Portál 7news uvádza, že kešu je botanicky klasifikované ako semeno, ktoré rastie na jablku exotických stromov kešu, pochádzajúce z Brazílie a juhovýchodnej Ázie. Proces dodania kešu z fariem do supermarketov je dosť náročný, čo sa týka práce. Jablká sa zvyčajne zbierajú z vetvy stromu so semenom a jeho tvrdými obličkovitými škrupinami.

Na jedno jablko dostaneš iba jedno kešu a ich hrubé škrupiny údajne obsahujú toxickú látku, ktorá môže pri nesprávnom odstránení spôsobiť podráždenie pokožky. Po vybratí sa škrupiny zvyčajne opečú na ohni alebo uvaria, aby sa odstránili škodlivé oleje či kyseliny.

Pracovníci sú stále povinní nosiť ochranné rukavice pri vyberaní kešu z vonkajších obalov. Jedlé kešu sa následne dôkladne umyjú, vyčistia a vložia do pece, aby sa zabezpečilo, že nezostanú žiadne stopy oleja.

Americký New York Post pripomína, že zaujímavé je, že to nie je prvýkrát, čo sa internetom šíria informácie o tom, ako sa kešu oriešky dostávajú na naše taniere, keďže v roku 2019 sa video s fotkou ovocia s vyčnievajúcim kešu visiacim zo stromu stalo virálnym. Toto video celkovo získalo takmer 16-tisíc zdieľaní a viac ako 77-tisíc lajkov, pričom mnohí ho označili za „ohromujúce“.

Zdroje: New York Post, 7news, News.com.au, Daily Mail, X/Bestie Coconut

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá