Vitaj v budúcnosti. Aj v Bratislave ti tovar doručí dron už do 30 minút

  • Vieš si predstaviť takúto reakciu na tvoju objednávku v internetovom obchode? Namiesto niekoľkodňového čakania ti tovar doručia mihnutím oka. Startitup sa dopočul, že ani slovenské e-shopy sa nedržia pri zemi a jeden z nich práve pracuje na tom, aby to čoskoro bola realita.
15231516_10210079802145925_1198775934_o
  • Vieš si predstaviť takúto reakciu na tvoju objednávku v internetovom obchode? Namiesto niekoľkodňového čakania ti tovar doručia mihnutím oka. Startitup sa dopočul, že ani slovenské e-shopy sa nedržia pri zemi a jeden z nich práve pracuje na tom, aby to čoskoro bola realita.

Dostali sme info, že slovenský internetový obchod Skvelo.sk tajne pracuje na spustení doručovania zásielok dronom. Zatiaľ nevieme, či ide len o marketingový ťah alebo realitu, no sme vo veľkom napätí, ako to dopadne. Ak to nie je len fáma, tlieskame a tešíme sa, že slovenská firma má ambíciu preraziť s takouto inováciou! Ak bude technológia fungovať podobne ako tá, ktorú testuje Amazon, bude možné doručiť tovar napríklad vrámci hlavného mesta za menej ako 30 minút.

Predstav si všetok ten ušetrený čas. Ak dostaneš chuť otestovať nový i-Phone alebo si prečítať nový titul od Jo Nesboa, luskneš prstami a o pár minút môžeš čítať novú knihu a hrať sa s mobilom zároveň. Uprostred sídliska ti zastaví dron, ty si len vyzdvihneš objednávku a on odletí preč. Cool, nie? Firmám by to ušetrilo množstvo peňazí, pretože dron je lacnejší ako ľudská sila. Základnú verziu malého dronu už dokážeš kúpiť za pár stoviek eur, a pri doručovaní tovaru dokáže byť rýchlejší a efektívnejší než to najlepšie kuriérske auto. Doručenie tiež nie je závislé na aktuálnej dopravnej situácii.

15225371_10210079802185926_829851763_o

Foto: Startitup 

Čo na to legislatíva? Bohužiaľ momentálne takéto riešenie neumožňuje, pretože od augusta 2015 je použitie dronov prísne regulované. Bezpilotné lietadlo do hmotnosti pol kila je ešte zaraďované medzi hračky a jeho súkromné použitie je v poriadku. S vyššou hmotnostnou kategóriou je to však už komplikovanejšie. Okrem toho že s dronom je potrebné lietať len vo vzdialenosti aspoň 1500 metrov od husto osídlených oblastí, je zakázané prevážať náklad. Koncom tohto roka má byť však vydaná nová legislatíva a my pevne veríme, že pravidlá používania dronov pre komerčné účely sa uvoľnia.

Jedným z najväčších trendsetterov v tejto oblasti je Amazon. Technológiu Prime Air už testuje, a keď to bude konečne možné, plánuje pomocou nej doručovať zásielky o hmotnosti maximálne 2,2 kilogramu. V prípade e-shopu Skvelo.sk, ktorý sa špecializuje na knihy a technologické hračky, by tak bolo možné doručiť zákazníkovi mobil alebo pokojne aj 5 kníh naraz. V prebiehajúcom hektickom predvianočnom období by nebolo nič lepšie!

Doručovanie dronom už úspešne otestoval aj český e-shop Mall.cz. Trasu dlhú 1,7 kilometra prekonal za rekordné 3 minúty, ak by sme rátali aj čas na prípravu doručenia, je to len 5 minút. Pri teste použili štvorvrtuľový dron, ktorý bol upravený na pripevnenie a odpojenie boxu so zásielkou. Tento obrovský úspech je precedensom k vyjednávaniu na zmenu legislatívy, či už v Čechách alebo na Slovensku.

drone-deliveryFoto: digitaltrends.com

V súčasnosti na Slovensku drony používame prevažne na účely fotenia a kamerovania. Aj na to však treba povolenie od Ministerstva obrany a následné zaslanie natočeného materiálu na kontrolu. V Česku to majú jednoduchšie a žiadne povolenia na to nepotrebujú. Je preto možné, že vďaka tomu a vďaka úspešne absolvovanému testu, sú k snu o „doručovaní budúcnosti“ bližšie.

Je to veľmi komplexná problematika, pretože s použitím dronov sa spája mnoho rizík. Aj preto spoločnosti ako Amazon investujú do ich testovania a odstraňovania. Jeho drony sa dokážu vyhýbať prekážkam a lieta rýchlosťou viac než 88 kilometrov za hodinu. Predstav si, aký obrovský potenciál to pri rátaní so vzdušnou vzdialenosťou predstavuje. Sme však presvedčení o tom, že do niekoľkých rokov bude pristátie dronu pred tvojím domom rovnako bežné ako dnes návšteva kuriéra. Držíme palce skvelo.sk!

Zdroj titulnej fotografie: Startitup.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech