Vláda rozšírila zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny

  • Návrh ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka schválili
  • Rozsah zakázaných komodít sa rozšíril na štrnásť
potraviny, jedlo
Unsplash/Aaron Doucett
  • Návrh ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka schválili
  • Rozsah zakázaných komodít sa rozšíril na štrnásť

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) predĺžila zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny na územie Slovenska.

Kabinet súčasne zaviedol osobitný režim tranzitu zásielok poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny cez územie Slovenska. Reaguje tak na absenciu systémového celoeurópskeho riešenia.

„Predchádzajúca úradnícka vláda takéto uznesenie schválila len politicky do konca roka a bolo na nás, akým spôsobom ďalej pokračovať,“ povedal po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD). Vláda preto na jeho návrh schválila predĺženie zákazu dovozu určitých komodít.

Zákaz sa rozšíril na 14 komodít

Pôvodne sa tento zákaz týkal štyroch komodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien, ako sme informovali aj v septembri. Vláda však rozsah týchto komodít rozšírila na štrnásť. „Napríklad med, slad, cukor, sú to komodity, ktoré sú veľmi podstatné,“ povedal Takáč. Upozornil na to, že Poľsko zakazuje dovážať z Ukrajiny 20 komodít a Česká republika 24 komodít.

Medzi štrnástimi komoditami sa nachádza med, pšenica, jačmeň, kukurica, pšeničná múka, slad, sójové bôby, semená repky, slnečnicové semená, trstinový cukor, či pšeničné otruby.

O tomto kroku sa už pred týždňom vyjadril minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD). Pre TASR uviedol, že Slovensko je pripravené predĺžiť zákaz dovozu agrokomodít z Ukrajiny, ak Európska komisia (EK) nenájde vhodný spôsob, ako riešiť prebytok ukrajinského obilia v Európe.

Takáč spresnil, že sa pred zasadnutím Rady ministrov stretol s prvým podpredsedom EK Marošom Šefčovičom, eurokomisárom pre poľnohospodárstvom Januszom Wojciechovským a svoj prvý pracovný pobyt v Bruseli využil aj na rokovania s rezortnými partnermi z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Rakúska a tiež z krajín susediacich s Ukrajinou.

„V rámci rokovaní s Wojciechovským som otvoril tému, že na budúci rok oslávime 20 rokov od vstupu do EÚ a Slovensko ešte nie je vyrovnané v konvergencii, v priamych platbách, s inými členskými krajinami. Sme na úrovni okolo 82 percent a eurokomisár uznal, že to je problém,“ opísal situáciu Takáč.

Dodal, že komisára uistil, že proces digitalizácie a transparentnosti na Pôdohospodárskej platobnej agentúre bude pokračovať v snahe premeniť túto agentúru na modernú inštitúciu 21. storočia.

Rezonovala téma dovozu ukrajinského obilia

Minister zároveň spresnil, že naprieč všetkými stretnutiami rezonovala téma dovozu ukrajinského obilia do EÚ. Táto téma nebola predmetom oficiálnych rokovaní, ale počas jednotlivých stretnutí sa tomu všetci venovali. Podľa Takáča ide o veľký problém z pohľadu Slovenska, ktoré inak podporuje prevoz ukrajinského obilia cez tranzitné koridory do tretích krajín.

Realita je taká, že tieto komodity zostávajú v EÚ a Slovensko zhruba jednu tretinu pôdy využíva na pestovanie obilnín a ich predaj do krajín západnej Európy. Hrozí nám, že tieto trhy obsadia nejakí dodávatelia lacnejšej pšenice vypestovanej za iných podmienok na Ukrajine,“ vysvetlil.

Upozornil, že to môže byť problém, lebo čo má potom Slovensko robiť so zhruba 500 000 hektármi pôdy, ak stratí možnosť vyvážať obilie. Pestovanie zeleniny, ovocia či krmiva pre hospodárske zvieratá obrábanie tejto plochy vyrieši len okrajovo.

„S veľkou pravdepodobnosťou predložím na vládu návrh predĺženia zákazu dovozu, ktorý máme z našej strany do konca roka. Neradi robíme tieto veci, ale Európska komisia musí prísť s nejakým návrhom riešení. O tom som hovoril aj s Wojciechowským, aby sme hľadali spoločné riešenie toho, že ukrajinské komodity sú umiestňované na spoločnom trhu,“ povedal.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá