Vláda si priznala chybu: 13. dôchodok rozdelí spravodlivejšie. Penzistom však príde menej peňazí, než čakali

  • Trinásty dôchodok sa bude vyplácať inak, než sme mysleli
  • Rezort práce si priznal chybu, mení taktiku
erik tomáš 13. dôchodok
TASR/Jaroslav Novák
  • Trinásty dôchodok sa bude vyplácať inak, než sme mysleli
  • Rezort práce si priznal chybu, mení taktiku

Ako sme ťa už v minulosti informovali, dôchodkový systém prešiel niekoľkým zmenami. Jedna z nich sa týka vyplatenia trinásteho dôchodku v decembri 2024. Podľa nových pravidiel mala výška 13. dôchodku závisieť od toho, či dôchodca dosiahol dôchodkový vek pred decembrom 2024. Po značnej kritike však vláda svoje stanovisko prehodnotila. 

Dôchodca s predčasným starobným dôchodkom mal podľa nových pravidiel dostať trinásty dôchodok vo výške 635,50 €. Ak by však v decembri 2024 dosiahol dôchodkový vek a jeho dôchodok sa zmenil na starobný, trinásty dôchodok by bol 606,30 €. Kritika Jozefa Mihála, experta na dôchodky, však prispela k zvráteniu tohto rozhodnutia. 

Dôchodcovia dostanú rovnakú sumu

Penzisti na predčasnom starobnom dôchodku mali dostať dôchodok vo výške 635,50 eura, čo bolo o takmer 30 eur viac ako pri starobných dôchodkov. Teraz je však isté, že poberatelia predčasného starobného dôchodku a starobného dôchodku dostanú rovnakú sumu, a to 606,30 eura.

„Vláda si priznala chybu na základe kritiky aj na tejto FB stránke a poberatelia predčasných starobných dôchodkov tak budú mať v decembri 2024 a zrejme aj v ďalších rokoch vyplatené trináste dôchodky v rovnakej výške, ako budú vyplatené poberateľom ‚riadnych‘ starobných dôchodkov,“ napísal Jozef Mihál na svojej facebookovej stránke.

„Parlament schválil návrh, podľa ktorého výška žiadneho druhu 13. dôchodku nemôže prekročiť sumu 13. starobného dôchodku. Jednoducho sme do zákona zaviedli strop, podobne ako už v jeho pôvodnom znení, poistku, že 13. dôchodok nesmie klesnúť pod úroveň 300 eur. Takéto nastavenie je správne a spravodlivé,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR odstránilo rozdiely medzi poberateľmi predčasného a riadneho dôchodky. Zmenu zákona o sociálnom poistení už schválil aj parlament a k rozhodnutiu sa už vyjadril aj samotný rezort práce. 

„Až do minulého roka bol priemerný ročný predčasný dôchodok vždy nižší ako priemerný ročný starobný dôchodok. Kvôli makroekonomickým ukazovateľom, ale aj nešťastným zásahom predchádzajúceho vedenia rezortu do predčasných dôchodkov sa v minulom roku prvýkrát stalo, že priemerný predčasný dôchodok bol vyšší ako priemerný ročný starobný dôchodok, a to takmer o 30 eur,“ priblížil rezort.

Podľa niektorých ide o plytvanie financií

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) upozorňuje, že plošné vyplácanie 13. dôchodku predstavuje plytvanie verejnými prostriedkami a prekračuje ekonomické možnosti krajiny. Podľa analytika Radovana Ďuranu takéto dávky môžu brzdiť ekonomický rast a príjmy obyvateľstva. Problémom je, že 13. dôchodok dostávajú aj seniori s príjmom nad 1 000 eur mesačne.

Z údajov Sociálnej poisťovne k 31. januáru 2024 vyplýva, že starobný dôchodok vyšší ako 1 000 eur poberalo 107 712 seniorov, pričom priemerný dôchodok bol 671 eur. Viac ako čistú minimálnu mzdu poberalo 58 % dôchodcov. INESS upozorňuje na nerovnosť medzi dôchodcami a pracujúcimi za minimálnu mzdu, ktorí často nemajú nárok na žiadne dávky a ich náklady sú vyššie.

Ďurana tvrdí, že vyplácanie 13. dôchodku všetkým dôchodcom je plytvaním a štát by mal hľadať úspory, aby sa predišlo zavádzaniu nových daní, ktoré by mohli brzdiť rast miezd. Podľa jeho výpočtov by vynechanie dôchodcov s príjmom nad 1000 eur prinieslo úsporu 65 miliónov eur a vynechanie tých s príjmom nad čistú minimálnu mzdu by ušetrilo 398 miliónov eur, čo je štvornásobok očakávaných príjmov z vyšších daní z príjmu.

Zdroje: Facebook/Jozef Mihál, Pravda, Redakcia Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá