Vladimír Vojtela: Nitrančan, ktorý dokáže dokonale nafotiť tvoju svadbu

  • Vladimír fotí hlavne svadby, eventy a portrétne fotografie
  • Je to presne ten typ svadobného fotografa, ktorý dokáže zachytiť správne emócie, či už je na fotke ženích s nevestou alebo detaily, ktoré svadbu dotvárajú
  • Rovnako vydarené sú aj jeho nesvadobné zábery, prostredníctvom ktorých dokonale vyzdvihuje zmyselnosť žien
  • A nám povedal, aká konkurencia je na Slovensku a aké je to byť svadobným i nesvadobným fotografom
svadba
Vladimír Vojtela
  • Vladimír fotí hlavne svadby, eventy a portrétne fotografie
  • Je to presne ten typ svadobného fotografa, ktorý dokáže zachytiť správne emócie, či už je na fotke ženích s nevestou alebo detaily, ktoré svadbu dotvárajú
  • Rovnako vydarené sú aj jeho nesvadobné zábery, prostredníctvom ktorých dokonale vyzdvihuje zmyselnosť žien
  • A nám povedal, aká konkurencia je na Slovensku a aké je to byť svadobným i nesvadobným fotografom

Keď si otvoríme tvoju webovú stránku nájdeme tam popis „profesionálny svadobný fotograf, ktorý urobí z vašej svadby jedinečnú spomienku““. Je to tak naozaj?

Verím, že teraz mi dajú za pravdu všetci mladomanželia, ktorých som mal možnosť fotiť. Snažím sa do svojich fotiek vložiť naozaj všetko, či už po technickej, alebo emočnej stránke. Nejednej neveste sa pri odovzdaní výsledných fotiek tlačili do očí slzy, čo je pre mňa tá najlepšia odmena.

Odkedy fotíš svadby, čo je na tom pre teba fascinujúce?

Svadby fotím štvrtý rok. Na ich fotenie som však zbieral odvahu dlhší čas, je to predsa veľká zodpovednosť vytvárať spomienku, ku ktorej sa ľudia chcú vracať vždy s radosťou. To je aj dôvod, prečo som mal pred fotením svadby vždy rešpekt, nie je tam totiž z môjho pohľadu veľmi priestor pre omyl. Svadobný deň je vždy neopakovateľný a rovnaká by mala byť aj spomienka naň. Práve to ma na svadbách aj najviac fascinuje, všetko dokonale naplánované a neopakovateľné.

Ako je to na Slovensku, čo musí fotograf ponúknúť slovenskému zákazníkovi, aby bol spokojný?

Veľkú úlohu samozrejme zohráva cena, teda vo veľa prípadoch. Samozrejme na Slovensku je viac typov zákazníkov, ja sa snažím zacieliť na jednu konkrétnu skupinu. Sú to ľudia, ktorí moju prácu dokážu oceniť a rozumejú, koľko práce a úsilia sa za fotkami skrýva. V prvom rade si fotografa zákazník nájde na internete, či už na základne odporúčaní, alebo hľadania. Preto je zásadným faktorom pri výbere prehľadné a pekné portfólio. Zákazníci za mnou vo veľa prípadoch prichádzajú s konkrétnou predstavou, preto je podľa mňa veľmi dôležitý osobný prístup, ktorý určite prispieva ku spokojnosti. Nakoniec už len dobrá nálada a ústretovosť, ktorá počas svadobného zhonu premení momenty fotenia na príjemný oddych.

Do akej miery ti ľudia dávajú voľnú ruku?

Sú ľudia, ktorí majú o svadbe jasnú predstavu, ale sú aj takí, ktorí netušia, ako svadba prebieha a čo všetko to obnáša. Preto vždy vyžadujem osobné stretnutie, na ktorom si vzájomne priblížime víziu svadobného dňa. Vo väčšine prípadov mám pri fotení svadieb naozaj voľnú ruku. Pri mojej práci si ma ľudia objednajú na základe zhliadnutia mojej tvorby, čo je pre nich dostatočná záruka toho, že viem čo robím. Jediné, čo však vždy musím rešpektovať je časový harmonogram. Nájdu sa však aj špecifické požiadavky. Nedávno som jednu dostal od nevesty, ktorá mi zakázala fotiť ju z profilu. Často je to však o dôvere, ktorá dokáže presvedčiť aj takéto nevesty o tom, že malé nedokonalosti nemusia na fotkách znamenať vždy katastrofu.

A čo robíš, keď si naopak „príliš“ diktujú?

Chcel by som napísať, že také nefotím, ale nie je tomu vždy tak. Samozrejme sa snažím byť v každom prípade ústretový a naplniť očakávania mladomanželov. Každopádne je to vždy o kompromisoch. Vždy však prihliadam nato, že je to ich vysnívaná svadba, a preto by ju mali mať tiež zachytenú tak, ako si to predstavujú.

Aká je na Slovensku konkurencia?

Každý fotograf má svoj štýl a každému človeku sa páči niečo iné. Nepociťujem, že by sme si medzi fotografmi nejako kradli robotu, naopak si ju často posúvame, pokiaľ máme plné termíny. Nájdu sa určite aj výnimky, no mám šťastie, že tých veľa nepoznám. Rovnako mám aj šťastie na skvelých klientov, začo som veľmi vďačný.

Aké sú v súčasnosti trendy pri fotení svadieb?

Trendy sa rýchlo menia, ale tak to v dnešnej dobe už asi chodí vo všetkom. Každý fotograf má svoj štýl a svoje know-how, ako docieliť dych berúce zábery. Ja osobne momentálne obľubujem tmavšiu úpravu fotiek a zemité farby. Nič výrazné a farebné, skôr jemné a decentné. Krásne doplnky a výzdoba premyslená do posledného detailu je to, čo mám naozaj rád. Myslím, že v tomto smere sú aktuálne trendy naozaj vďačné a pomaly pretvárajú gýčové dekorácie na decentné a vkusné kúsky, čo je nápomocné aj pri fotografovaní. Uvidíme však, čo prinesú nasledujúce roky.

Odkedy fotíš vo všeobecnosti?

Fotenie ma fascinovalo vždy. Prvý fotoaparát som dostal v 9. triede od svojho dedka, ktorý ma v tomto smere vždy podporoval najviac. Učil som sa vždy sám a postupne. V sedemnástich rokoch som si kúpil svoju prvú zrkadlovku a rok nato som sa za symbolickú výplatu odvážil fotiť na miestnej diskotéke. Tento moment považujem asi za svoj malý oficiálny štart, čiže fotím približne 8 rokov.

Na tvojom Instagrame sme videli, že to nie sú len svadby. Čo okrem nich ešte fotíš?

Aktuálne fotím skoro všetko. Najviac ma však fascinujú portréty a fotenie ľudí. Milujem tvoriť svoje vlastné projekty, hľadať na ne tie správne tváre a následne to celé realizovať. Môj veľký sen je fotiť editoriál do časopisu. Nesmiem však zabudnúť ani na „street“ fotografiu a fotky z ciest, tie úplne zbožňujem. Mám ich aj na webe v sekcii „Places“.

Čo by si robil, kebyže nie si fotograf?

Reklamu. Tú totiž veľmi obdivujem a veľmi ma zaujíma. Niekedy som pracoval aj ako grafik v reklamnej agentúre a momentálne spolupracujem s mediálnou agentúrou Bodka. Vymýšľať kampane a realizovať ich je veľká sranda, ale aj drina. Vidieť však finálny produkt je na nezaplatenie, rovnako ako pri fotke.

Čo je pre teba najdôležitejšie, aby išlo z tvojich fotiek?

Ten pocit. Aby sa na ňu človek pozrel a cítil z nej atmosféru. Napríklad, keď si prezeráš Instagram a z toho nekonečného množstva fotiek patrí práve tá moja k tým, pri ktorých sa aspoň na chvíľu zastavíš, či dokonca sa k nej po čase vrátiš. Toto je jeden z mojich cieľov a to chcem, aby moje fotografie vyžarovali. Každým dňom sa snažím zlepšovať, tak to dúfajme pôjde čoraz lepšie.

Aký najbláznivejší zážitok máš z fotenia?

Zo svadby to bude asi program, počas ktorého vystúpila aj brušná tanečnica s 10 metrovým hadom, ktorého ľuďom pokladala na hlavu. A neskôr ešte 12 poschodová torta, ktorá sa nezmestila cez dvere a krájať ju museli z rebríka. Zo stužkovej to bol jeden otecko, ktorý sa po polnoci odviazal a vyzliekol sa iba do tango nohavičiek. Aj také boli moje začiatky (haha).

A naopak, máš aj taký zážitok, že si si povedal, áno, pre toto milujem fotografovať?

Ten je vždy, keď pri odovzdávaní fotiek vidím dojatie na tvárach mladomanželov 😊.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech