Voda je pre nás cenný poklad, ako je pre iných ropa. Slovensko sa vysušuje, varuje vedec

  • Sucho začína byť na Slovensku veľkým problémom, hovorí klimatológ
  • Pri nedostatočnej vlahe nebude u nás možné pestovať potraviny
  • To, čo je pre iné krajiny ropa, je u nás voda, hovorí šéf akadémie vied
sucho traktor poľnohospodárstvo
TASR/Ján Krošlák
  • Sucho začína byť na Slovensku veľkým problémom, hovorí klimatológ
  • Pri nedostatočnej vlahe nebude u nás možné pestovať potraviny
  • To, čo je pre iné krajiny ropa, je u nás voda, hovorí šéf akadémie vied

Veľkým problémom začína byť na Slovensku sucho. Často sa vyskytujú obdobia, keď spadne málo zrážok. Pre TASR to uviedol klimatológ Pavel Matejovič.

Suchá a lejaky

Sucho potom býva vystriedané intenzívnymi lejakmi, pričom počas nich atmosférické zrážky nedokážu v krátkom čase vsiaknuť do pôdy a veľa vody z krajiny odtečie vodnými tokmi. Krajina sa tak vysušuje,“ vysvetľuje Matejovič. K celkovému vysušovaniu krajiny podľa neho prispievajú aj mierne zimy. Sneh sa vyskytuje sporadicky a aj na horách ho je menej ako v minulosti.

Klimatológ konštatuje, že sneh na horách sa často roztopí v prvej polovici marca. Dôsledkom je potom menej vody aj vo vodných tokoch.

Sneh je totiž prirodzenou zásobárňou vody, preto sme na jar často konfrontovaní s nedostatkom vlahy,“ spresnil Matejovič. Dodal, že zásobárňami vody počas obdobia sucha sú lesy.

V dôsledku teplejšej klímy sa podľa klimatológa na Slovensku lepšie darí teplomilným plodinám, ako je napríklad vinič či niektorá zelenina. Na pestovanie týchto plodín je však dôležitá vlaha. V budúcnosti tak môžu nastať problémy s vodou, a tým môže byť ohrozená aj úroda, uvádza.

Preto treba čo najviac vody akumulovať v krajine vybudovaním vodných nádrží, jazier a rybníkov, dôležitú funkciu v krajine plnia tiež močiare, mokrade a riečne poldre,“ hovorí Matejovič. Investície do vodnej infraštruktúry sa podľa neho v budúcnosti určite vrátia.

Voda je pre nás ako pre iných ropa

Slovensko patrí ku krajinám bohatým na vodu. Ako v rozhovore pre Startitup povedal riaditeľ SAV Pavol Šajgalík, najmä okolie Bratislavy je azda najväčšou zásobárňou pitnej vody v celej strednej Európe. Voda je pre Slovensko tým, čím je pre arabské krajiny ropa. A o toto prírodné bohatstvo pomaly prichádzame.

Manažment vody je z tohto pohľadu pre Slovensko podľa mňa kľúčovou otázkou. Všetky klimatické zmeny a prognózy do budúcnosti hovoria, že ľudstvo bude trpieť nedostatkom vody. Voda je vážny problém, lebo tú ani z toho Marsu nedoveziete. Platinu, zlato, možno iné cenné horniny, čokoľvek iné by sa teoreticky dalo, ale vodu nie,“ pripomína Šajgalík.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá