Vodiči, pozor: Týchto 15 vecí by si mal na svojom aute po zime skontrolovať každý Slovák

  • Veľkým problémom môže byť napríklad neskoré prezutie pneumatík
  • Odsledovať by si však mal týchto 15 dôležitých vecí
Na snímke vozidlo v umývarke
Ilustračné foto, Canva/Vova Shevchuk
  • Veľkým problémom môže byť napríklad neskoré prezutie pneumatík
  • Odsledovať by si však mal týchto 15 dôležitých vecí

Zimné obdobie na Slovensku môže dať tvojmu autu poriadne zabrať. Samozrejme, inak ju vnímajú Slováci z Bratislavy, inak ľudia v okolí Liptova či Oravy a opäť inak juh krajiny. Čo je však nemenné je jarná servisná prehliadka. Ak po zime uvažuješ, či ju vykonať alebo nie, tvoja odpoveď by mala byť jednoznačné „áno“.

Sneh, soľ, výtlky a ešte väčšie výtlky robia z tvojho auta častokrát malý „tankodrom“ a pomaly to môže pocítiť aj tvoje vozidlo.

Veľkým problémom môže byť napríklad neskoré prezutie pneumatík a tak je životnosť zimných gúm na horúcom asfalte podstatne nižšia. Veľmi jednoducho sa môžu zničiť aj letné pneumatiky, pretože po zime býva často narušená geometria náprav, píše Pravda.

Ďalej by sme mohli hovoriť o nastavení geometrie, ktoré má vplyv aj na smerovú stabilitu vozidla či vplyv na stabilitu pri prudkom brzdení. Brzdy a brzdová kvapalina sú ďalšou kategóriou, ktorú je nevyhnuté po zime skontrolovať. Po zime je vhodné vymeniť aj vzduchový filter, vypustiť kondenzát palivového filtra a vyčistiť výparník klimatizácie protibakteriálnym sprejom.

O jarnom servise preto určite netreba pochybovať a buď sa na detaily pozrieť sám doma a vymeniť si dané veci, pokiaľ si veríš, a ak nie, servisná prehliadka to urobí za teba.

Toto je 15 vecí, ktoré by si mal po zime skontrolovať

1. Podvozok

Ten je potrebné po zime poriadne umyť, aby si sa zbavil korozívnej soli a iných nečistôt zo zimných posypov. Neodporúča sa však, aby si svoje auto umýval v autoumývarňach, lepšie je umyť podvozok ručne.

2. Karoséria

Aj karoséria tvojho auta môže byť po zime zanesená rôznymi nečistotami, najmä soľou – podbehy a pánty dverí. Pri tejto údržbe je vhodné použiť tlakovú vodu.

3. Tesnosť motora

Ak už zájdeš k servisákovi, je dobré, ak bude auto na zdviháku, aby sa skontrolovala aj tesnosť olejovej vane motora a taktiež prevodovky. Ak tam uvidíš mastné fľaky, tie svedčia o úniku olejovej náplne.

4. Tesniace manžety

Ak sa radíš medzi puntičkárov, je dobré, ak si necháš skontrolovať aj funkčnosť tesniacich manžiet riadenia a poloosí.

5. Brzdy

Ako pripomína portál Pravda, okrem kontroly účinnosti bŕzd, je dobré skontrolovať aj bod varu brzdovej kvapaliny.

6. Sklá

Táto časť auta v zime trpí najmä odstreľujúcimi kamienkami od iných áut, alebo z okrajov cesty. Ak ide o malé poškodenia, je dobré opraviť ich ihneď, aby sa prasklina nerozšírila.

7. Svetlá

Ak si na svojom vozidle vymieňali žiarovky, je vhodné nastaviť stretávacie a diaľkové svetlá. Je treba však povedať, že sa to týka najmä starších áut.

8. Pneumatiky

Ako sme už spomínali vyššie, prezutie zimných pneumatík na letné, je nevyhnutnou súčasťou jarnej údržby. Vysoké teploty totiž ničia gumy. Akonáhle vymeníš pneumatiky, je potrebné aj vyvážiť kolesá. Ak patríš k vodičom, ktorí sú milovníkmi celoročiek, skontroluj si hĺbku dezénu. Zo zákona musí byť minimálne 1,6 mm po celej šírke behúňa pneumatiky.

9. Nápravy

Keď si vymeníš pneumatiky, daj si skontrolovať aj geometeriu náprav. Práve tá má zásadný vplyv na kvalitu jazdných vlastností a bezpečnosť.

10. Stierače

Iste si si všimol, že gumičky stieračov dostanú v zime poriadne zabrať. Keď stratia svoju pôvodnú pružnosť, potom sú už, takpovediac, nefunkčné. Okrem stieračov nezabudni skontrolovať aj ostrekovanie okien.

11. Motor

Motor ako taký si nevyžaduje nejakú špeciálnu pozornosť, po zime nemusíš meniť olej či chladiacu kvapalinu, pokiaľ si neprekročil limit kilometrov daný zo servisu, no je dobré skontrolovať aspoň stav týchto prevádzkových kvapalín.

12. Akumulátor

Baterka v zime poriadne trpí a je namáhaná najmä studenými štartmi. Pri starších batériách si treba skontrolovať hustotu a množstvo elektrolytu, ale nízky stav nabitia by mala signalizovať aj kontrolka.

13. Filtre

Na jar, po zime, je taktiež dobré vyčistiť vzduchový filter tlakovým vzduchom, a ak je príliš zanesený, je lepšie vymeniť ho.

14. Klimatizácia

Keďže existuje len mizivé percento ľudí, ktorí v zime zapínajú klimatizáciu, v jej výparníku sa tak určite množili baktérie, čo môže spôsobovať zápach a alergie. Práve preto je nevyhnutné vydezinfikovať výparník antibakteriálnym sprejom.

15. Interiér

Keď už budeš pri kompletnej jarnej generálnej svojho auta, je dobré, ak prejdeš mazavým sprejom pánty dverí, ošetríš gumové tesnenia dverí, upraceš si v aute a pustíš sa s čistým a vyservisovaným vozidlom na jarné cesty.

Zdroj: Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá