Vodu čistil bielidlom, na nohách bol aj 15 hodín. Slovenský lekár prešiel po vlastných tisícky kilometrov (ROZHOVOR)

  • Je pravdepodobne jediný Slovák, ktorý si môže na konto pripísať až dva veľké diaľkové prechody v zahraničí
  • Z ciest svojim fanúšikom prináša dokumenty, cestopisy a dychberúce fotografie
pjimage (73)
IG/Matúš Lašan
  • Je pravdepodobne jediný Slovák, ktorý si môže na konto pripísať až dva veľké diaľkové prechody v zahraničí
  • Z ciest svojim fanúšikom prináša dokumenty, cestopisy a dychberúce fotografie

Lekár, ktorý našiel lásku v diaľkovej turistike. A dokonca aj na nej. Matúš Lašan, sa do povedomia verejnosti dostal v roku 2016, keď prešiel najdlhšiu turistickú trasu, ktorá sa tiahne z Dukly na Devín, známu pod názvom Cesta hrdinov SNP. Okrem závideniahodného fyzického výkonu na ceste natočil dokument, ktorý si môžeš pozrieť nižšie.

Po tejto skúsenosti Matúš prepadol „trailom“ naplno. Niekoľko stoviek až tisícok kilometrov dlhé cesty, ktoré zaberú účastníkom aj niekoľko mesiacov absolvoval ešte dve. Tentokrát však zakaždým na inom kontinente.

V roku 2019 sa mu podarilo zdolať Te Arora trail na Novom Zélande za 114 dní, ktorý je dlhý 3000 kilometrov. Ako jediný Slovák zatiaľ prešiel oba ostrovy. Jeho parťák, Pavol Láštic, sa kvôli preťaženiu musel odpojiť po prejdení severného ostrova. Na ceste sa tiež spoznal so svojou súčasnou manželkou Annou. Z cesty tiež vznikla kniha, na základe zápiskov z cesty.

Táto dobrodružná dvojica si vybrala za svadobnú cestu, ako inak, ďalšiu diaľkovú trasu. Minulý rok sa rozhodli prejsť Great Patagonia Trail v Južnej Amerike. Táto cesta ešte stále nie je úplne dobre zmapovaná a nepatrí medzi oficiálne turistické trasy. Tiahne sa v okolí hraníc Čile a Argentíny a meria 3000 kilometrov. Matúšovi a Anne však plány prekazila pandémia a svoju cestu museli predčasne ukončiť a ponáhľať sa na lietadlo domov, kým Argentína nezavrela letisko.

  • Ako sa dajú niekoľko mesačné cesty skĺbiť s prácou doktora
  • Či už mu niekedy išlo o život a ako využil svoje lekárske vzdelanie
  • Ako telo zvláda niekoľkomesačnú chôdzu s 20 kilovým batohom
  • Že mohli byť prví na svete, kto dal Patagóniu v jednu sezónu, no prišla pandémia
  • Ako si kvôli mŕtvym kravám dezinfikovali vodu bielidlom

Si doktor, fotograf a cestovateľ. Kde momentálne žiješ?

Po skončení školy som sa presunul do Česka, kde s prestávkami pôsobím aj dnes. Slovenské hory mi však chýbajú. Rád by som sa vrátil domov.

zdroj: Matúš Lašan/Traverz vulkánom Puyehue

 Bol si už na trailoch v situácii, keď ti tvoje lekárske vzdelanie zachránilo život? Alebo teda, aspoň uľahčilo.

Na Novom Zélande som si mohol pokojne otvoriť aj súkromnú kliniku. Chodili za mnou všetci, ktorí vedeli, že som lekár. Diaľková turistika ide ruka v ruke s množstvom zranení. Často je, bohužiaľ, jediná pomoc prestať chodiť, a tak ma aj tak nikto nepočúval. Do situácie, kedy by bol priamo ohrozený môj život, alebo život iných, som sa našťastie na traile nikdy nedostal. Väčšinou šlo o intervencie, ktoré by zvládol úplne každý, ako napríklad vydrenovanie hnisavého ložiska, či rôzne zápaly šliach, ktoré stačilo zaliečiť tabletkami.

Na niekoľkomesačné trasy si sa vybral už viackrát. Ako sa to dá skĺbiť s tvojou prácou? Nechýbaš v nemocnici?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK