Volajú ho „nový Elon Musk“. Alexander Wang, najmladší self-made miliardár na svete

  • Nadaný matematik a programátor od detstva
  • Nechal prestížnu univerzitu, aby založil vlastný startup
Alexandr Wang
Alexandr Wang, Reprofoto: Facebook/Info.Center
  • Nadaný matematik a programátor od detstva
  • Nechal prestížnu univerzitu, aby založil vlastný startup

Kvalitné vzdelanie je pre úspech v živote nepochybne veľmi dôležitým faktorom. Avšak pod týmto pojmom si najmä staršia generácia predstavuje vysokoškolský titul, ktorý má byť garanciou dobrého pracovného miesta s vysokým platom.

Existuje ale nespočetné množstvo príkladov ľudí, ktorí nemajú pred menom ani za ním nič, ale napriek tomu to v živote dotiahli veľmi ďaleko.

Jedným z nich je Alexandr Wang, o ktorom mnohí hovoria ako o budúcom Elonovi Muskovi, ktorého je aj veľkým fanúšikom, či Jeffovi Bezosovi, ako píše El País.

Wang totiž má iba 25 rokov, no jeho majetok presiahol hranicu miliardy dolárov, čím sa stal najmladším self-made miliardárom v histórii. Z trónu tak zosadil Kylie Jenner, ktorá tento titul nosila doteraz.

Nemýľ si ho s módnym návrhárom Alexandrom Wangom, je to jeho menovec.

Vynikajúci matematik

Alexandr Wang je synom čínskych prisťahovalcov, ktorí sa usadili v americkom štáte Nové Mexiko. Prestížny Forbes uvádza, že vyrastal pri národnom laboratóriu Los Alamos, prísne tajného miesta, v ktorom Spojené štáty vyvinuli v priebehu druhej svetovej vojny svoju prvú atómovú bombu.

Times Now News pripomína, že jeho rodičia boli mimoriadne vzdelaní. Obaja boli fyzikmi, ktorí pracovali na zbrojných projektoch pre armádu.

„Kvôli druhu práce, ktorú vykonávali, mali moji rodičia veľký vplyv na svetonázor našej rodiny. Preto som sa rozhodol stať sa programátorom – chcel som v tomto svete niečo zmeniť,“ cituje Wanga El País.

India Times v tejto súvislosti podotýka, že Wang bol od detstva mimoriadne nadaný v matematike a zúčastňoval sa na olympiádach v matematike a programovaní na celoštátnej úrovni.

Prvýkrát sa tak stalo, keď bol v šiestej triede, pretože víťaz súťaže MATHCOUNTS by vyhral voľný lístok do Disney Worldu, čo bolo Wangovým cieľom, hoci nesplneným. Money Inc píše, že odvtedy sa zúčastnil na mnohých ďalších súťažiach v matematike, fyzike a informatike.

Napríklad, The USA Mathematical Talent Search (USAMTS), kde získal bronzovú medailu v roku 2011 a neskôr sa stal zlatým medailistom v roku 2012.

V roku 2013 sa Wang umiestnil medzi 30 najlepšími celoštátnymi na matematickej olympiáde v USA. Zúčastnil sa aj súťaže National Who Wants to Be a Matematician, kde skončil na 3. mieste.

Okrem matematiky bol Wang dobrý aj s počítačmi. Programovať sa naučil sám s pomocou manuálov na internete. V roku 2013 sa zúčastnil aj na počítačovej olympiáde v USA (USACO), kde bol národným finalistom. Práve tieto olympiády mu výrazným spôsobom pomohli preniknúť do IT sveta už vo veľmi skorom veku. 

Nechal prestížnu univerzitu, aby založil vlastný startup 

The Sports Grail uvádza, že Wang v roku 2014, ešte počas svojho štúdia na strednej škole Los Alamos High, začal pracovať ako softvérový inžinier pre firmu Addepar.

Túto pozíciu však po krátkom čase a podľa The Independent Singapore začal pracovať na plný úväzok pre internetovú spoločnosť Quora ako vedúci technického oddelenia, kde sa stretol s Lucy Guovou.

S ňou šiel o dva roky študovať na jednu z najprestížnejších technických univerzít Massachusetts Institute of Technology (MIT), kde študoval bakalársky program Matematika a Počítačová veda

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: El País, Forbes, Times Now News, The Independent Singapore, IndiaTimes, Money Inc, The Sports Grail, Stars Unfolded, Los Alamos Daily Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá