Vošiel si autom do slovenského národného parku? Zaplať 3 320 eur, hrozí aj väzenie 5 rokov

  • Vojsť autom do chránenej oblasti alebo národného parku sa ti môže veľmi škaredo vypomstiť
  • Za ignorovanie tabule, ktorá platí rovnako ako zákazová značka, môžeš skončiť vo väzení
CHKO
TASR/ Michal Svítok, Milan Kapusta
  • Vojsť autom do chránenej oblasti alebo národného parku sa ti môže veľmi škaredo vypomstiť
  • Za ignorovanie tabule, ktorá platí rovnako ako zákazová značka, môžeš skončiť vo väzení

Leto je ešte stále v plnom prúde a nejednému z nás napadne prežiť príjemný deň v prírode. Pri rozhodnutiach, kam vojdeš s autom alebo kde založíš oheň, buď však opatrný. 

Za parkovanie v národných parkoch alebo v chránených oblastiach môžeš skončiť vo väzení. Nezaváži ani to, že si nevšimneš tabuľu alebo že o tomto zákaze nevieš. 

Tabule s informáciou, že sa nachádzaš na takomto území, sú pritom často až neviditeľné, obrastené kríkmi a stromami. Ani to ťa však neospravedlní. Zákon je zákon. 

Chcel iba stráviť deň s rodinou v prírode

Neznalosť neospravedlňuje a preto treba pred pobytom v prírode podrobne poznať zákony, ktoré platia v národných parkoch a chránených oblastiach. 

Viliam takmer skončil vo väzení a to kvôli veci, ktorú si väčšina Slovákov ani neuvedomuje.  Rozhodol sa totiž, že si spolu s rodinou uvarí guláš v prírode.

Autom však vošiel až do národného parku, píšu TV Noviny.  Cesta, ktorá vedie k miestu, kde sa chystal rozložiť oheň, vyzerá ako odbočka z hlavnej cesty. Slúži ako cyklotrasa a turisti ju využívajú ako východiskový bod počas túry na Brankovský vodopád. 

Viliam nevošiel do žiadneho zákazu, tabuľa s označením chráneného územia má ale rovnaký význam ako zákazová značka. A tak netrvalo dlho a Viliamovo auto zaparkované pri altánku pritiahlo pozornosť envirokriminálky, ktorá tento prípad aj vyšetrovala. 

„Vraj ak nezaplatím, pôjdem na mesiac do väzenia a dostanem ročnú podmienku. Ale to si ja nemôžem dovoliť, som vodič z povolania. Tak som súhlasil s 220 eurami,“ povedal Viliam televízii Markíza.

Pokuta alebo väzenie

Viliam obišiel „iba“ s pokutou. Je to však varovný prst pre všetkých ostatných, ktorí premýšľajú nad výletom do takýchto oblastí. Zle zaparkované auto alebo ignorovanie tabule ťa môže vyjsť veľmi draho. 

Zákon je v tomto prípade mimoriadne prísny. Akékoľvek jazdenie motorovými vozidlami v chránených územiach od druhého stupňa ochrany bez právneho dôvodu je v súčasnosti nezákonné.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Maťka (@martinka.baloghova),

Porušenie tohto zákazu sa posudzuje ako trestný čin alebo ako priestupok. Pri uznaní trestného činu ti môže hroziť väzenie až na 5 rokov. A pri priestupku môžeš dostať vysokú pokutu až 3 320 eur. 

Zložitý systém

To, že tento zákon nepoznáš a že prehliadneš tabuľu s označením, nie je žiadnym ospravedlnením. Pokiaľ sa rozhodneš stráviť čas v slovenskej prírode, vopred si preto naštuduj mapu štátnej ochrany prírody

Po naštudovaní legendy sa ti zobrazia hranice chránených území. Aj keď to možno neznie tak zložito, hranice týchto oblastí pretína sieť cestičiek a ciest. Pri nich zasa nie je úplne jasné, či po nich majú autá povolené prechádzať alebo nie.

Počet miliardárov vo svete sa zdvojnásobil, na pandémiu doplatia zamestnanci

Aj keď má tento zákon postihovať najmä motorkárov a štvorkolkárov, ktorí si z chránených oblastí robia adrenalínové dráhy, na jeho neznalosť doplácajú všetci. Pritom do platnosti vstúpil už v roku 2009. 

Keďže však nie je možné označiť každú jednu cestičku, každý vodič automobilu si musí uvedomiť, že mimo pozemnej komunikácie nie je povolené prechádzať autom. Ak sa teda chceš vyhnúť problémom, musíš svoj zrak uprieť nie len na dopravné, ale aj na ochranárske značky. 

Zdroje: tvnoviny.sk, maps.sopsr.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá