Počet miliardárov vo svete sa zdvojnásobil, na pandémiu doplatia zamestnanci

  • Podľa Global Wealth Report sa očakáva, že pandémia nerovnosť ešte zväčší
  • Najbohatší ľudia sveta zveľadili svoj majetok o 9 %
bohatstvo
Unsplash.com/Maximilien T'Scharner, Vita Vilcina
  • Podľa Global Wealth Report sa očakáva, že pandémia nerovnosť ešte zväčší
  • Najbohatší ľudia sveta zveľadili svoj majetok o 9 %

Čistý majetok každého obyvateľa planéty sa vlani podľa Global Wealth Report 2019 zvýšil v priemere o viac ako 2,6 %. Správu uverejnila agentúra SITA.

Pozitívny vývoj bohatstva

Ekonomické ochladenie spôsobené pandémiou síce ovplyvní výsledky roku 2020, ale vlaňajšok podľa správy uzavrel druhú dekádu pozitívneho vývoja bohatstva obyvateľov našej planéty. Nezanedbateľnú časť rastu bohatstva vo svete za posledných 20 rokov pritom priniesli nefinančné aktíva, teda primárne nehnuteľnosti.

Politika lacných peňazí, globalizácia a s tým spojený presun obyvateľstva do miest za lepším životom, podporovali novú výstavbu, rast dopytu a rast hodnoty nehnuteľností na celom svete,“ uviedol Igor Gogoľ, produktový manažér Across Private Investments.

peniaze
zdroj: Unsplash/Hans Ripa

Bohatstvo najmajetnejšej časti populácie dokázalo v minulom roku podľa tohtoročnej analýzy spoločnosti Capgemini stúpnuť o takmer 9 %. Zároveň za posledných 10 rokov sa počet ľudí s čistým majetkom nad 1 miliardy USD takmer zdvojnásobil,“ konštatuje Gogoľ.

Podľa jeho slov sú motorom tohto vývoja krajiny rozvíjajúcich sa trhov, najmä Čína. V 21. storočí narástol priemerný čistý majetok obyvateľov v Číne až desaťnásobne na 80 000 USD, uviedla Global Wealth Report 2019.

Rok 2018 bol neuspokojivý, 2020 bude asi tiež

Vývoj posledných troch rokov podľa World Wealth Report ukazuje silné prepojenie rastu bohatstva vo svete a dominancie akciových investícií v portfóliách bohatších investorov. Po neuspokojivom roku 2018 síce klesol podiel akcií v priemernom portfóliu investorov o takmer 5 %, ale návrat na pôvodné úrovne bol sprevádzaný silným nárastom akcií v roku 2019, uviedol produktový manažér Acrossu.

Prvé účty za pandémiu COVID-19 ukazujú, že dopady na svetové hospodárstvo a osobné bohatstvo budú veľké. Dôležité bude, či problémy ekonomík spojené s COVID-19 zasiahnu viac majiteľov podnikov alebo ich zamestnancov. S raketovým medzikvartálnym nárastom nezamestnaných nielen v Európe a v USA sa zdá, že za kratší koniec zatiaľ ťahajú zamestnanci, tvrdí Gogoľ.

Vedci tvrdia, že zánik vesmíru bude ten najväčší ohňostroj všetkých čias. Priprav si pukance

Vývoj na finančných trhoch v roku 2020 núti investorov prehodnocovať svoje portfólia a s nimi aj tých, ktorí sa o portfólia starajú. Podľa World Wealth Report 2019 silnie medzi klientmi dopyt nielen po výkonnosti, ale aj po väčšej transparentnosti a reálnej pridanej hodnote. A to najmä v kontexte poplatkov, ktoré klienti platia.

V časoch zvýšenej volatility posledných dvoch rokov tento tlak na spoločnosti ešte viac silnie. Tretina klientov deklaruje, že je nespokojná s úrovňou poplatkov, ktoré im ich správcovská spoločnosť zaúčtovala v minulom roku.

Tie spoločnosti, ktoré si chcú udržať priazeň klientov, musia na tieto trendy odpovedať väčšou transparentnosťou a otvorenosťou pri výbere investičných možností. Ponuky by mali prispôsobovať potrebám klientov, poplatkovej aj daňovej efektivite portfólia,“ uzavrel Gogoľ.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK