Vrchol epidémie koronavírusu má na Slovensku nastať tento piatok, odhaľuje nový model

  • Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vypracovala svoj vlastný model šírenia infekcie COVID-19 na Slovensku
  • Oproti modelu od IZP predpokladá vrchol pandémie oveľa skôr
Zdroj: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť
  • Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vypracovala svoj vlastný model šírenia infekcie COVID-19 na Slovensku
  • Oproti modelu od IZP predpokladá vrchol pandémie oveľa skôr

Vrchol epidémie koronavírusu na Slovensku príde v piatok, no je možné, že ho máme za sebou. Ukazuje to model vývoja situácie na Slovensku, ktorý vypracovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Model z dielne Inštitútu zdravotnej politiky počítal s tým, že to najhoršie nás čaká až na jeseň. 

Optimistickejší model

RRZ sa rozhodla vytvoriť vlastný model šírenia infekcie kvôli lepšej pripravenosti štátu a verejných financií na to, čo príde. Ako prvý na ňu upozornil odborný portál Vzdravotníctve.sk.

„Dôvodom pre vytvorenie vlastného modelu bolo aj nejednoznačné hodnotenie modelu IZP zo strany odbornej verejnosti a aj presvedčenie, že konfrontácia výsledkov viacerých modelov môže viesť k presnejším záverom. Model RRZ nemá ambíciu nahradiť potrebu ďalšieho rozvoja modelu IZP,“ uvádza rada v analýze.

zdroj: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Vrchol je inde

Zvyšujúca sa prognostická presnosť vo verziách modelu IZP je zrejmá. RRZ v tejto fáze rámcovo súhlasí s hlavnými závermi poslednej zverejnenej verzie, počtom infikovaných, zaťaženosťou zdravotníctva a odporúčaniami. Nezhodujeme sa s umiestnením vrcholu v počte aktívnych nakazených, nakoľko na základe nášho modelu si myslíme, že ten bude realizovaný výrazne skôr, v prvej polovici mája,“ uvádza RRZ.

Ako štartovací deň určili analytici 24. marec, pričom najviac nakazených sme mali mať na 41., resp. 45. deň od tohto dátumu. Teda minulú nedeľu, prípadne tento piatok 8. mája. Počet nakazených je približne rovnaký, ako v analýze IZP. Tá počítala s viac ako 5000 infikovanými, RRZ to vidí o niečo pesimistickejšie- najpesimistickejší scenár hovorí o 9000 prípadoch. Najviac optimistické číslo len mierne presahuje 4000.

zdroj: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Realita je však úplne iná. Model od RRZ počítal s tým, že na vrchole epidémie budeme potrebovať asi 250 lôžok v nemocniciach, z toho 50 na jednotkách intenzívnej starostlivosti už v prvej polovici mája, čo sa našťastie nepotvrdilo. Dnes máme na Slovensku 1445 prípadov a iba 162 ľudí je v nemocnici, na JIS sú štyria a umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje len jeden.

Aj uznávaný profesor Vladimír Krčméry uviedol, že vrchol epidémie máme pravdepodobne za sebou a ak sa aj rozbehne druhá vlna, donesú ju infikovaní ľudia zo zahraničia.

zdroj: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Opatrenia prišli skoro

Vzhľadom na skutočnosť, že zlepšenie pandemickej situácie bolo dosiahnuté potlačením šírenia vírusu a nie imunizáciou obyvateľstva, odporúčame udržiavať vysokú mieru testovania, najmä u symptomatických ľudí a ďalej zlepšovať metódy inteligentného testovania. Prípadná akcelerácia infekcie by tak mohla byť rýchlo detekovaná a mohli sa včas prijať menej invazívne a ekonomicky menej nákladné opatrenia,“ uvádza Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. 

V modeli však upozorňuje aj na fakt, že časť infikovaných ľudí môže byť pod radarom vlády, teda sú pozitívni na koronavírus, ale nie sú testovaní a zaradení do štatistík.

Zdroj: Rrozpoctovarada.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá