Všetkých zadržaných v rámci NAKA akcie Vírus prepustili

  • Národná kriminálna agentúra v rámci akcie vírus zadržala 17 ľudí
  • Nevidia dôvod na ich držanie
  • Pri prehliadkach zaistili hodnotné predmety aj zlaté tehly
Príslušníci NAKA
NAKA, TASR/Michal Svítok
  • Národná kriminálna agentúra v rámci akcie vírus zadržala 17 ľudí
  • Nevidia dôvod na ich držanie
  • Pri prehliadkach zaistili hodnotné predmety aj zlaté tehly

Všetkých 17 ľudí, ktorých Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v rámci akcie s názvom Vírus, v stredu prepustili, informuje portál tvnoviny.sk. Po dokončení výsluchov a ďalších krokov v rámci akcie boli všetci obvinení so súhlasom dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky prepustení.

Medzi týmito osobami je aj bývalý riaditeľ vojenských tajných služieb, Ján Balciar. Dôvodom prepustenia je zistenie, že dôvody na ich zadržanie a kolúznu väzbu po vykonaní potrebných úkonov nemajú význam.

Akcia Vírus

Ráno, 19. septembra, sme ťa informovali o zásahu Národnej kriminálnej agentúry s krycím názvom Vírus. Tá súvisela s podozreniami z rozkrádania verejných financií vo vojenskom spravodajstve.

V rámci tejto operácie bolo zadržaných celkovo 17 osôb, medzi ktorými sa nachádzal aj bývalý riaditeľ Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút, ako aj herec, podnikateľ a bývalý riaditeľ spravodajskej televízie Michal Gučík.

Podľa portálu Aktuality.sk sa elitným policajtom nepodarilo počas akcie zadržať Jána Balciara, bývalého riaditeľa Vojenského spravodajstva. Balciar figuruje v tomto prípade ako osoba s najväčším vplyvom na rozhodovanie o uzatváraní nevýhodných zmlúv na dodávky pre vojenské tajné služby.

Situácia však neskôr zmenila, keď Balciar sám prišiel na políciu a uviedol, že stále je zadržaný. Ďalšou osobou, ktorá zostala zadržaná, je Ľubomír Skuhra. Oboch týchto mužov obvinili z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Zaistili zlaté tehly aj hodnotné predmety

Počas operácie príslušníci Národnej kriminálnej agentúry zaistili veľké množstvo majetku, vrátane investičného zlata vo forme mincí a tehličiek, bytov a vysokých finančných prostriedkov na účtoch podozrivých osôb.

Na jednom z účtov dokonca našli až 6 miliónov eur. Navyše, pri zásahu policajti zhabali aj fľašu alkoholu v hodnote 26 000 eur, čo by sa pokojne dalo použiť na nákup lepšieho automobilu. Išlo totiž o limitovanú edíciu škótskej whisky.

Podľa informácií vyšetrovateľov i prokurátorov bola trestná činnosť spojená s používaním prostredníkov a vytvorením špekulatívnych firiem. Nákupy vo vojenskom spravodajstve sa uskutočňovali v utajenom režime.

Kauza Vírus sa týka období od roku 2013 do 2020, a konkrétne nákupov vojenských technológií, ktoré v minulosti nadhodnotili, a tým spôsobili škodu vo výške najmenej 74 miliónov eur. Táto činnosť sa malo udiali za ministrov Martina Glváča a Petra Gajdoša (Smer, resp. SNS).

Okrem Michala Gučíka, Ľubomíra Skuhru a Martina Kohúta, bývalého šéfa SZĽH, bolo zadržaných celkovo 17 osôb. Všetky tieto osoby čelia obvineniam z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a legalizácie výnosu z trestnej činnosti.

Vyšetrovací spis v tejto kauze obsahuje osem zväzkov a 2 700 strán, pričom prílohy majú 11 zväzkov. V rámci vyšetrovania bolo vypočutých 25 svedkov a analyzovaných viac ako 100 účtov. Polícia sa tiež obrátila na orgány v cudzine v súvislosti s touto kauzou. Samotné uznesenie o vznesení obvinenia má vyše 80 strán.

Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, nevidí dôvod myslieť si, že bezpečnosť alebo reputácia Slovenska by bola v súvislosti s policajnou akciou Vírus ohrozená. Pripomenula, že obvinenia sa týkali skutkov spáchaných v minulosti a zo strany bývalých predstaviteľov Vojenského spravodajstva, píše TASR.

„Nevidím žiaden dôvod myslieť si, že slovenská bezpečnosť alebo reputácia je ohrozená. Pokiaľ ide o samotné trestné stíhanie, nie je rola politika, aby sa k tomu vyjadroval alebo to analyzoval, sú na to súdy, aby zhodnotili zákonnosť a dôvodnosť takéhoto postupu a konania,“ uviedla počas utorkového (19. 9.) brífingu pre médiá v New Yorku.

Zdroje: tvnoviny.sk, Redakcia, Aktuality, SIU, TASR, FB/Polícia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá