Vulgarizmy na smeráckom proteste majú dohru: Nahnevaný Rizman a Beňovej ospravedlnenie

  • Poslanci a iné známe mená sa vyjadrili k označeniam na prezidentku SR
  • Skritizovali SMER, ale aj sobotňajší protest
protest SMER
Startitup
  • Poslanci a iné známe mená sa vyjadrili k označeniam na prezidentku SR
  • Skritizovali SMER, ale aj sobotňajší protest

Túto nedeľu (1.5. 2022) sa v Nitre uskutočnil protest organizovaný stranou SMER-SD, na ktorom sa bez mála zúčastnilo 1 500 ľudí. Protest prebiehal, podľa očakávaní mnohých, vo víre emócií a neobišiel sa ani bez vulgarizmov. 

Ide o nadávky na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Upozorňujeme, že nasledujúce video obsahuje Ľuboša Blahu a vulgarizmy.

„Prerážajú dno“

Práve oplzlé vyjadrenia sa stali stredobodom pozornosti politikov či vplyvných osobností, ktoré už k celej situácii mali čo povedať.

Prvým v rade je bývalý aktivista a partner súčasnej prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Ten upozornil na fakt, že poslanci SMER-u boli veľmi pohoršení pochodom pravicovej exrémistickej strany ĽSNS, ktorý sa uskutočnil ešte pár rokov dozadu. Počas tohto protestu účastníci skandovali, jemne povedané, neslušné vyjadrenia na adresu smeráckej europoslankyne Moniky Beňovej.

Podobná situácia sa však zopakovala aj na spomínanom proteste, kde tentokrát zazneli vulgarizmy smerované na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Beňová sa pritom iba pozerala z pódia. Rizmanovi, logicky, prekáža toto pokrytectvo a vo svojom statuse vyjadruje svoj zármutok z prepadu strany SMER na „úplné dno“.

Sociálno-demokratická strana sa podľa neho znížila na úroveň „futbalových výtržníkov“ a „agresívnych náckov“. Podotýka tiež, že mnohí z vtedajších extrémistov sa kvôli ich násilnej činnosti dostali až za mreže, kým „smeráci“ naďalej pôsobia bez trestu.

Ospravedlnenie (?)

Proti týmto vyjadreniam sa však ohradila práve Monika Beňová vo svojom verejnom ospravedlnení na sociálnej sieti Facebook. Otázne ostáva, či sa jej status dá skutočne nazvať ospravedlnením. Beňová totižto svoj príspevok začína slovami o tom, že „jej sa nikdy za sprosté urážky nikto neospravedlnil“.

Pokračuje tvrdeniami o tom, že údajné urážky vyslovené „ľuďmi pod tribúnou“ nepočula, keďže stála „na tribúne hore“. Vinu teda zhadzuje na malú skupinku účastníkov, ktorí vôbec neprezentovali zvyšnú väčšinu protestujúcich. Tvrdí, že, žiaľbohu, „politika má aj takúto tvár“.

Status zakončuje slovami: „Ja sa Vám, Zuzana Čaputová, ospravedlňujem za nadávky.“ Zároveň priznáva, že nesúhlas s prezidentkou sa dá vyjadriť aj slušne. V kontexte celého vyjadrenia je však ťažké sa vyhnúť dojmu, že je písané v zmysle akejsi snahy vyjsť zo situácie v štýle „múdrejší ustúpi.“

Krátky príspevok uverejnil aj politický komentátor a bývalý investigatívny novinár Arpád Soltész. Sarkasticky v ňom podotýka, že je pozoruhodné, že práve spomínaná europoslankyňa nenachádza pre Čaputovú v tejto situácii empatiu „vzhľadom k tomu, čím ju kedysi častovali jej noví politickí partneri…“.

Minister Ivan Korčok zase diplomaticky upozornil na to, že takéto správanie jednoducho do politiky nepatrí a prišiel s nápadom, aby sa Národná rada dištancovala od „tohto ľudského a politického suterénu“.

Obhajoba v pätnástich bodoch

„Zábavu“ si nemohol nechať ujsť ani poslanec SMER-u Ľuboš Blaha, ktorý už je notoricky známy svojimi obsiahlymi statusmi. Tie vo väčšine prípadov kritizujú viac-menej všetko, čo sa na Slovensku deje. Ako odpoveď zverejnil 15-bodový status, ktorý dokážeme v krátkosti zhrnúť vetou, že „Čaputová je tá posledná, koho treba ľutovať“.

Dôvodom majú podľa neho byť zločiny, ktoré prezidentka, spolu so svojimi poradcami, voči Slovensku podľa Blahu pácha. Celé vyjadrenie ponúkame nižšie.

Do debaty sa pridal aj slovenský vedec Pavol Čekan, špecializujúci sa na oblasť molekulárnej biológie. Ten zaujal podobné stanovisko ako Rizman a tvrdo odsudzuje „vulgarizmy na osobu pani prezidentky alebo akéhokoľvek verejného činiteľa“.

V príspevku tiež používa už spomenuté slovné spojenie „politické dno“. Myslí si, že na Slovensku snáď už ani neexistuje slušný človek, ktorý by podporoval „takúto primitívnu formu politického boja“. Blahovi aj Ficovi odkazuje, že by ocenil, ak by „nevnášali vulgárnosť, hrubé osočovanie a zámerné šírenie nenávisti do verejného priestoru“.

Na všetky vyjadrenia podpory už stihla zareagovať aj samotná Zuzana Čaputová, ktorá za ňu opäť v statuse na sieti Facebook ďakuje. „Ďakujem za množstvo podpory, ktorú mi od včera posielate,“ píše v krátkosti prezidentka. Nakoniec ešte odkazuje, že slušnosť môže síce byť tichšia a miernejšia, no „vôbec nie je slabšia“.

Zdroj: Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá