Vulgárna diskusia v Michalovciach má dohru: Debatu s Naďom a Káčerom rieši polícia

  • V Michalovciach sa uskutočnila debata s poverenými ministrami
  • Médiá obletela najmä časť vulgárneho publika
  • V súčasnosti sa o akciu už zaujíma polícia
Jaroslav Naď a Rastislav Káčer hovoria
Reprofoto: FB/Ministerstvo zahraničných vecí
  • V Michalovciach sa uskutočnila debata s poverenými ministrami
  • Médiá obletela najmä časť vulgárneho publika
  • V súčasnosti sa o akciu už zaujíma polícia

Začiatkom marca sa v Michalovciach uskutočnila live diskusia Hlboká online pod záštitou rezortu diplomacie. Akciu moderovala Gabriela Kajtárová a do kresiel hostí zasadol poverený minister obrany Jaroslav Naď a poverený minister zahraničia Rastislav Káčer.

Témou debaty bolo výročie vojny u nášho východného suseda, ale aj slovenská pomoc Ukrajine vojenskou technikou. 

Debata okrem výrazných hostí obletela médiá aj pre časť vulgárneho publika. Pred štartom debaty sa totiž neďaleko uskutočnil protest „za mier“ a časť demonštrantov navštívila práve spomínanú ministerskú dišputu. Ako sa zdá, vyhrotená debata nezostala bez povšimnutia strážcov zákona, tí totiž už riešia podaný podnet.

Debata má dohru

Z davu počas diskusie zaznievali intenzívne pokriky adresované práve na adresu dvojice ministrov. Časť hlučného publika musela viackrát upozorniť aj samotná moderátorka. Nebola tak núdza napríklad o pokriky typu „fašista“ na adresu prítomného povereného šéfa silového rezortu. Počas diskusie dokonca Rastislavovi Káčerovi pretiekol pohár trpezlivosti a krikľúňov nazval „paviánmi“.

Startitup zaujímalo, či samotnú vyhrotenú debatu nemajú v súčasnosti v hľadáčiku aj orgány činné v trestnom konaní. „V tejto súvislosti Obvodné oddelenie Policajného zboru Michalovce eviduje jedno oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania priestupku proti občianskemu spolunažívaniu v zmysle § 49 ods. 1 písm. d) zák. č. 372/90 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov. V súčasnosti je vec v štádiu objasňovania priestupku,“ opísala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová.

Konkrétny paragraf tak podľa zákona hovorí, že priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním“.

O akcii extrému ministri vedeli

Samotnú napätú atmosféru pre Startitup nedávno v tomto rozhovore opísal aj Jaroslav Naď. Ten nám prezradil, že z bezpečnostných zložiek mali informáciu, že sa v tom čase budú v Michalovciach zhromažďovať sympatizanti extrému. Podľa povereného ministra o skutočnosti vedeli desať dní vopred.

„S týmito informáciami sme kontaktovali aj ministra zahraničných vecí a aj pani Kajtárovú. Vedeli sme, kto to organizuje, ktorí jedinci, kto to na mieste zabezpečuje a ako zvážajú ľudí. Bola to koordinovaná aktivita. Tie informácie sme mali dopredu aj od Policajného zboru, od Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, od SIS či od Vojenského spravodajstva,“ priznal v rozhovore Naď.

Naď zároveň podotkol, že si myslel, že pôjde o výrazne väčšiu akciu. „Myslel som, že keď sa takmer dva týždne koordinujú, tak príde niekoľko stoviek ľudí. Prišlo ich odhadom asi 60. Celkovo v tej miestnosti bolo okolo 200 ľudí, asi tretina boli títo protestujúci a dve tretiny boli slušní Michalovčania, ktorí prišli diskutovať, v niektorých prípadoch aj s malými deťmi,“ dodal poverený minister.

Napätá atmosféra

Jaroslav Naď opísal, ako vyzerala aj samotná búrlivá atmosféra v publiku: „Napríklad sme videli, ako sa mamička ospravedlňovala, keď počas diskusie odchádzala s malým dieťaťom preč, lebo nechcela dopustiť, aby dieťa počúvalo jeden vulgarizmus za druhým, ktorý tam púšťali títo protestujúci. Navyše veľká časť protestujúcich bola zjavne a značne pod vplyvom alkoholu.“

„Viete, tam sa diali napríklad také veci, že niekto vulgárne nadával pri pódiu a pľul na pódium. Taký bol opitý. Bolo zrejmé, čo sa tam dialo. Ľudia so sovietskou zástavou a s Putinom na hrudi vulgárne a špinavo nadávali. Ja som na to naučený, je to koordinované a je to robené tak, aby nás znechucovali,“ okomentoval Naď pre Startitup.

Zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá