Vyberte si: Vakcína alebo väzenie, vyzval filipínsky prezident. Povinné očkovanie sa vo svete stáva realitou

  • Filipínsky prezident Rodrigo Duterte dal svojim občanom dve nezvyčajne možnosti na výber: očkovanie alebo väzenie
  • Okrem toho sa vyhrážal podaním zvieracieho Ivermektínu pre tých, ktorí sa zaočkovať nechcú dať
  • Dutertove slová prichádzajú v čase nepriaznivej epidemiologickej situácie v krajine a počas nízkeho záujmu o očkovanie
  • Filipínsky prezident nie je sám. Povinné očkovanie už majú v Rusku, niektoré skupiny sa musia povinne očkovať aj v Európe
Očkovanie väzenie
SITA/AP/Unsplash, David Mareuil, Damir Spanic
  • Filipínsky prezident Rodrigo Duterte dal svojim občanom dve nezvyčajne možnosti na výber: očkovanie alebo väzenie
  • Okrem toho sa vyhrážal podaním zvieracieho Ivermektínu pre tých, ktorí sa zaočkovať nechcú dať
  • Dutertove slová prichádzajú v čase nepriaznivej epidemiologickej situácie v krajine a počas nízkeho záujmu o očkovanie
  • Filipínsky prezident nie je sám. Povinné očkovanie už majú v Rusku, niektoré skupiny sa musia povinne očkovať aj v Európe

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte pohrozil svojim občanom, že ich nechá uväzniť, ak sa nedajú očkovať, uvádza agentúra Reuters.

„Vyberiete si, vakcína alebo vás nechám uväzniť,“ cituje Duterteho slová v pondelok v televíznom prejave Reuters. Prezident sa tak mal vyjadriť po tom ,ako sa dozvedel o nízkej účasti na viacerých očkovacích miestach v hlavnom meste Manila. „Kým tu budete a ste človekom, ktorý dokáže prenášať vírus, dajte sa zaočkovať,“ uviedol prezident.

AKTUÁLNE: Delta variant už dorazil na Slovensko. Potvrdil to profesor Krčméry

Vyhrážal sa aj Ivermektínom pre ošípané 

Tým prezidentove vyhrážky nekončia, tým čo sa nezaočkujú vraj nechá podať antiparazitický liek pre zvieratá Ivermektín. „V opačnom prípade nariadim všetkým kapitánom dediny, aby zhromaždili údaje o ľuďoch, ktorí odmietajú byť očkovaní. Pretože ak sa nedáš zaočkovať, nechám ti injekčne podať Ivermektín určený pre ošípané,“ vyhrážal sa Duterte.

Filipíny pritom zápasia so zlou epidemiologickou situáciou. V krajine narastá počet prípadov aj úmrtí a považuje sa jedno z najhorších ohnísk Ázie, a to s viac ako 1,3 miliónmi prípadov koronavírusu a 23 000 úmrtiami.

zdroj: TASR/AP, Aaron Favila. Na archívnej snímke z 12. júna 2021 filipínsky prezident Rodrigo Duterte

„Nechápte ma zle, v tejto krajine je kríza,“ povedal Duterte. „Som podráždený, že Filipínci nedodržiavajú odporúčania vlády.“

Filipínsky prezident, ktorého niektorí kritici označujú aj za diktátora, postupoval rovnako nekompromisne aj pri prísnych protipandemických opatreniach.

Prezidentovo tvrdenie je ale v rozpore s tvrdením ministerstva zdravotníctva Filipín, ktoré tvrdí, že očkovanie má byť dobrovoľné.

Doteraz sa v krajine zaočkovalo len 2,1 milióna ľudí zo 70 miliónov osôb, ktoré sú cieľom pre tento rok.

V Rusku je už povinné očkovanie realitou 

Filipínsky prezident ale nie je jediný, kto považuje povinné očkovanie za dobrý nápad. Povinné očkovanie už nariadila jedna z ruských republík. Jakutsko sa stalo prvým ruským regiónom, ktorý ohlásil zavedenie povinného očkovania proti chorobe COVID-19. Informoval o tom spravodajský portál Meduza.io.

Povinnosť dať sa zaočkovať proti covidu sa bude v prvom rade vzťahovať na zamestnancov rezortu školstva, ktorí sa podieľajú na organizovaní letných detských táborov, a osoby zúčastňujúce sa na príprave hromadných akcií celorepublikového rozsahu.

zdroj: TASR/AP Photo/Matias Delacroix

V prípade, že sa zamestnanec odmietne dať zaočkovať, môže mu byť odopretý vstup na pracovisko. Zamestnávateľom, ktorí nezabezpečia povinné očkovanie, zasa hrozia pokuty vo výške 200 000 a viac rubľov (2220 a viac eur).

Moskva tiež očkuje povinne kritickú infraštruktúru 

Podobné opatrenie prijala aj Moskva, kde je tiež nepriaznivá epidemiologická situácia. Úrady v Moskve a okolitých oblastiach nariadili povinné očkovanie proti koronavírusu pre tých, ktorí pracujú v maloobchode, školstve, zdravotníctve, verejnej doprave a v iných odvetviach, ktoré poskytujú služby veľkému počtu ľudí.

Moskva nariadila povinné očkovanie. Na vakcináciu 60 % zamestnancov dostali zamestnávatelia šibeničný termín

Ruskí zdravotnícki predstavitelia nariadili podnikom a inštitúciám, že najmenej 60 % ich zamestnancov musí do 15. júla dostať aspoň jednu dávku vakcíny a najneskôr do 15. augusta musia byť títo zamestnanci úplne zaočkovaní, informuje SITA.

Podobné opatrenie chcelo zaviesť aj poľské mesto Wałbrzych, ktoré však narazilo na problém právoplatnosti takéhoto rozhodnutia.

Povinne sa očkujú aj niektorí pracovníci 

Vo svete je zavedená povinná vakcinácia určitých skupín. Napríklad Taliansko nariadilo povinnú vakcináciu zdravotníkov. Tí, čo sa zaočkovať nenechali, skončili na neplatenom voľne, uvádza Reuters.

očkovanie detí
zdroj: TASR/AP Photo/Andreea Alexandru

Niektorí zamestnávatelia si tiež kladú podmienku zaočkovania. Nemocnica Houston Methodist v Texase informovala zamestnancov, že musia byť očkovaní do 7. júna, inak budú suspendovaní na dva týždne, uvádza New York Times.

Z takmer 200 zamestnancov, ktorí dostali suspendáciu, 153 skončilo bez práce, niektorých z nich nemocnica prepustila, iní sami podali výpovede.

Politici si vedia predstaviť niečo podobné aj na Slovenku 

Debaty o povinnom očkovaní sa nevyhli ani Slovensku. Niektorí politici sa vyjadrili za povinné očkovanie. Minister životného prostredia Ján Budaj si myslí, že očkovanie pracovníkov domovov sociálnych služieb by mohlo byť povinné, uviedol to v relácii Na telo.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si zas vie predstaviť, že by očkovanie detí bolo povinné.

zdroj: TASR/AP, Matthias Schrader

Zatiaľ ale na Slovensku ale aj v okolitých krajinách ostáva očkovanie dobrovoľné a politici veľa hovoria aj o motivácii na očkovanie. Dokonca sa spomína aj finančná motivácia. Za dobrý nápad to považujú aj odborníci.

„Pokiaľ by ľudia k očkovaniu prišli a dostali by päťsto korún na ruku (takmer 20 eur), tak si myslím, že by si to veľa z nich rozmyslelo. Alebo že privedú svojho dedka, ale to už sú technické detaily,“  povedal pre iDNES.cz český imunológ Václav Hořejší. Česko je v podobnej situácii ako Slovensko, záujem o očkovanie pomaly opadá.

Zdroje: Reuters, TASR, SITA, Reuters, New York Times, iDNES.cz, Na telo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK