Vybrali 100 kandidátov na Mars One Mission

  • Takmer štvrť milióna ľudí malo odvahu si podať prihlášku a po dvoch rokoch vybrali finálovú stovku nádejných vesmírnych prieskumníkov, ktorí majú šancu získať one-way letenku na Mars.
image_1424695876.jpeg
  • Takmer štvrť milióna ľudí malo odvahu si podať prihlášku a po dvoch rokoch vybrali finálovú stovku nádejných vesmírnych prieskumníkov, ktorí majú šancu získať one-way letenku na Mars.

 

Už dlhú dobu vieme, že pomaly, ale určite vyčerpávame našu planétu Zem, a že naše obmedzené zdroje nemôžeme udržať pri stále rastúcej populácii. A zatiaľ čo rôzne riešenia hovoria o vyváraní udržateľných miest plávajúcich na oceáne, tak pochod na Mars začína byť viac a viac populárnejšia idea.

 

Návrh sa môže zdať radikálny a možno aj aktuálne neuskutočniteľný v oblasti technológii  a našich vedomosti ohľadom letu a života na Mars. No niektorí ľudia veria, že je to možné ,vrátane zopár slávnych mien v cestovaní vesmírom ako SpaceX a Elon Musk. V skutočnosti už existuje projekt, ktorý pracuje na tejto myšlienke cestovania a priblíženia červenej planéty ľudom s názvom Mars One, ktorá chce vytvoriť na Marse trvalé osídlenie ľuďmi.

Proces výberu kandidátov začal v roku 2013 a prihlásilo sa doň 202 000 nádejných astonautov veriacich v tento sen. Po prvom kole sa počet adeptov radikálne znížil na 1000 a potom na 660. Teraz po on-line rozhovoroch s lekárskym riaditeľom Norbertom Kraftom bola vybraná finálna stovka.

„Veľký rez kandidátmi je veľmi dôležitým krokom k nájdeniu ľudí, ktorí majú právo ísť na Mars,“ povedal spoluzakladateľ a CEO Mars One Bas Lansdorp. „ Títo snaživí Marťania chcú poskytnúť svetu nahliadnutie, ako by mohla vyzerať nová doba ľudstva.“

 

Finálová stovka kandidátov sa skladá z 50 mužov a 50 žien vo veku od 19 do 60 rokov. 39 z nich pochádza z Ameriky, 31 z Európy, 16 z Ázie, 7 z Afriky a 7 z Austrálie.  Rozmanité partie ľudí, kde vyčnieva jeden určite. Hovorí si M1-K0 a tvrdí o sebe, že je sám Marťan a jeden z prvých štyroch, ktorí prišli na Zem. Zaujímavé. Niečo to svedčí o ľuďoch prihlásených do tohto projektu.

„Šťastná“ stovka ľudí sa osvedčila v samostatných úlohách ako jednotlivci a teraz majú preukázať, ako dokážu pracovať efektívne a súčasne ako tím, takže štvrté kolo sa bude skladať zo skupinových výziev, ktorých cieľom bude otestovať vôľu uchádzačov vysporiadať  sa  s rôznymi kmeňmi baktérii  žijúcich na Marse.  Potom sa zostávajúci kandidáti rozdelia do skupín po štyroch, ktoré dostanú školenie v replike základne tu na Zemi. Posledná skupina sa bude skladať z 24 kozmonautov, ktorí sa stanú zamestnancami Mars One a budú pomáhať pripraviť projekt na kolonizáciu Marsu v roku 2025.

 

Skôr ako títo dôkladné vybraný kandidáti vydajú na 7 mesačnú vyčerpávajúcu cestu cez slnečnú sústavu, tak Mars One chce najprv vyslať komunikačné satelity, dva Roversi a niekoľko nákladných misii, ktoré nastavia základňu, kde bude ľudská posádka žiť a pracovať.

Ak si sa o tejto „životnej“ príležitosti dozvedel až teraz tak nemusíš zúfať. Nové projekty budú pribúdať v blízkej budúcnosti, tak len dávaj pozor na to, čo sa deje na Marse. :)

 

Zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK