Východom prehrmí Delta behom októbra a na Mikuláša už bude pohoda, odhadujú analytici

  • Ľudia sú hospitalizovaní kratšie a s ľahším priebehom
  • Analytici z Dát bez pátosu informujú, že Delta nebude trvať tak dlho ako Alfa
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP/Natacha Pisarenko,TASR/AP/Kathy Willens
  • Ľudia sú hospitalizovaní kratšie a s ľahším priebehom
  • Analytici z Dát bez pátosu informujú, že Delta nebude trvať tak dlho ako Alfa

Niekoľko okresov sa ocitlo v bordovej farbe a Covid automat hovorí jasne – návštevy v nemocniciach sú povolené len po súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa. Práve z tohto dôvodu sa mnohé nemocnice rozhodli, že návštevy na lôžkových oddeleniach zakážu.

Na východe majú pacientov nepomerne viac

Na situáciu v nemocniciach sa pozreli aj Dáta bez pátosu. Tí však zhodnotili stav nemocníc pred víkendom.

Čo hovoria dáta? Že v top 3 sú dve nemocnice z východu, v top 5 tri nemocnice z východu. Najviac pacientov je v Košiciach a v celom bratislavskom kraji je 18 pacientov a v Trnave 9,“ uviedli hneď na úvod.

Objasnili, že v rovnakom čase minulý rok ešte na východe o covide v nemocniciach nechyrovali. „Dnes je na tom ostatné Slovensko veľmi dobre a na východe Slovenska majú pacientov nepomerne viac,“ dodávajú.

Na Mikuláša už bude pohoda

Opätovne zdôrazňujú, že pozitívnou správou ostáva, že ľudia sú v nemocniciach hospitalizovaní pomerne krátko a s ľahším priebehom.

„Ale ťažké stavy sú už cez 50 a reprezentujú 20 % až 25 % z celkového stavu. Toto bolo v druhej vlne miernejšie,“ vysvetľujú dátoví analytici. Predpovedajú, že zomierať bude asi 10 % z ťažkých stavov denne.

Testovanie
zdroj: TASR/AP/Kathy Willens

Lekárov zas informujú o tom, že Delta nebude trvať tak dlho ako Alfa. Majú sa tiež pripraviť na veľa príjmov, no stavy by sa nemali dostať na úrovne z jari.

„Dnes sú aj Košice na 10 % maxima z jari a Prešov na 15 % z jari. Východom prehrmí Delta behom októbra a na Mikuláša už bude pohoda. Ostrá špička a pozvoľný pokles. Dĺžka 3 mesiace,“ uzatvárajú Dáta bez pátosu.

Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech