Vyhraté nemáš ani po prekonaní COVID-19. S dlhodobými príznakmi sa pasuje obrovské množstvo ľudí

  • Viacero ľudí sa musí aj po prekonaní infekcie pasovať so závažnými následkami ochorenia
  • Najnovšia štúdia zo Stanfordskej univerzity ukazuje, že takmer tri štvrtiny zúčastnených pozorovali dlhodobé príznaky COVID-u
  • Najčastejšie sa vyskytovali pocity únavy, dýchavičnosť či problémy s koncentráciou  
Unsplash/ Engin Akyurt, Unsplash/Branimir Balogović
  • Viacero ľudí sa musí aj po prekonaní infekcie pasovať so závažnými následkami ochorenia
  • Najnovšia štúdia zo Stanfordskej univerzity ukazuje, že takmer tri štvrtiny zúčastnených pozorovali dlhodobé príznaky COVID-u
  • Najčastejšie sa vyskytovali pocity únavy, dýchavičnosť či problémy s koncentráciou  

Môže byť koronavírus ešte zákernejší? Môže. Vyhraté nemáš ani po vyliečení. Ľudí aj mesiace po vyliečení trápia bolesti hlavy, bolesti svalov, závraty, problémy s koncentráciou či straty pamäte. Najnovší výskum ukazuje, že s minimálne jedným dlhodobým príznakom, ktorý bol spôsobený COVID-om, sa pasovalo takmer 73 % pozorovaných pacientov so stredne ťažkým alebo ťažkým priebehom ochorenia. 

Ako informuje CNN, najnovší výskum vedcov zo Stanfordskej univerzity poukázal na vysoké riziko „dlhodobého COVIDU“, respektíve upozornili na to, že enormné množstvo ľudí po prekonaní ochorenia pozoruje príznaky, ktoré boli nákazou spôsobené.  

Prekonanie COVID-19 má dlhodobé následky. Takmer tretina vyliečených je do pár mesiacov opäť v nemocnici

České noviny  dokonca uvádzajú, že analýza zverejnená v odbornom časopise The Annals of Clinical and Translational Neurology poukazuje na to, že pre časť nakazených môžu byť dlhodobé ťažkosti po infekcii koronavírusu horšie ako prvotný boj s COVID-om. 

Dlhodobé príznaky sú nočnou morou 

Vedci zo Stanfordskej univerzity na svoj výskum využili dáta zo 45 existujúcich štúdií. Dáta boli založené na pozorovaní 9 751 pacientov po prekonaní infekcie Covid-19, tvrdí CNN. Ukázalo sa, že u 73 % účastníkov štúdií bol spozorovaný najmenej jeden príznak po 60. dňoch od diagnostikovania, nástupe prvotných symptómov či prijatí do nemocnice. 

Medzi najčastejšie vyskytujúce sa dlhodobé príznaky zaraďujeme napríklad únavu, bolesti hlavy, bolesti svalov, závraty či dýchavičnosť. Vedci v rámci štúdie dokázali, že 40 % pozorovaných si sťažovalo na pocity únavy, 36 % účastníkov pozorovalo dýchavičnosť a ďalších 25 % malo problémy s koncentráciou. 

Autor štúdie ale upozorňuje, že štúdia bola vykonaná na vzorke pacientov, ktorí mali ťažký alebo stredne ťažký priebeh ochorenia. „Chceme, aby ľudia pochopili, že ide hlavne o hospitalizovaných, takže naše nálezy môžeme iba zovšeobecniť pre konkrétnu populáciu,“ uviedol Tahmina Nasserie, hlavný autor štúdie, pre CNN

Niektorí majú vážnejší priebeh až po vyliečení

Denník The New York Times uvádza, že tím z nemocnice Northwestern Memorial Hospital v Chicagu mapoval neurologické symptómy desiatok ľudí z rôznych kútov Spojených štátov. Hovoria podozrení na tzv. „dlhý covid“. To znamená, že mali najprv mierny priebeh a následne prišli vážnejšie príznaky.

Horúčka, triaška a bolesti môžu prísť aj celé mesiace od nákazy koronavírusom. „Dlhý COVID“ trápi aj mladých

U väčšiny pacientov v nemocnici Northwestern Memorial Hospital sa objavovali bolesti hlavy, necitlivosť alebo triaška v končatinách, svalové bolesti a problémy s čuchom a chuťou. Aspoň štyri neurologické problémy pociťovalo 85 % účastníkov štúdie.

Problémy s pamäťou či koncentráciou sa objavili aj v novopublikovanej analýze ako najčastejší problém medzi pacientmi nemocnice Northwestern Memorial Hospital. Správy o problémoch ľudí, ktorí prekonali COVID-19 bez nutnosti hospitalizácie, sa objavujú už niekoľko mesiacov, stále však ide o pomerne neprebádaný fenomén s množstvom otáznikov.

Zdroje: CNN, České noviny, The New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá