Vykurovacia sezóna na Slovensku začala neskôr ako obvykle: Prinášame ti tipy, ako počas nej ušetriť 

  • Začiatok vykurovacej sezóny na Slovensku sa spúšťa podľa poveternostných podmienok
  • Prinášame ti tipy na efektívne udržiavanie tepla v tvojom dome
Kúrenie
FOTO TASR/DPA
  • Začiatok vykurovacej sezóny na Slovensku sa spúšťa podľa poveternostných podmienok
  • Prinášame ti tipy na efektívne udržiavanie tepla v tvojom dome

Vykurovacia sezóna na Slovensku obvykle začína 1. septembra a končí 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka, uvádza sa to vo vyhláške MH SR č. 152/2005 Z. z. Začiatok a trvanie sezóny však závisí od poveternostných podmienok a predpisov.

Kúrenie v centrálnych zdrojoch tepla sa aktivuje, keď teploty vonku dva po sebe nasledujúce dni priemerne klesnú pod 13 stupňov Celzia, informuje o tom Slovenský zväz výrobcov tepla.

Efektívne využitie tepla

Tento rok sa vykurovanie na mnohých miestach na Slovensku spustilo neskôr ako obvykle. A to prevažne až v druhom októbrovom týždni, vďaka teplej jeseni. Pričom ak extrémna zima nepríde do konca roka, môžeme očakávať, že spotrebujeme menej tepla v porovnaní s inými rokmi, čo by mohlo znamenať nižšie náklady na kúrenie pre slovenské domácnosti.

„Vývoj počasia vždy pozorne sledujeme, ak dôjde k prechodnému otepleniu, systémy sú schopné efektívne prispôsobiť dodávku tepla. Počas teplých dní dochádza k primeranému útlmu kúrenia a vo večerných hodinách, keď je vonku chladno, sa kúrenie opäť zintenzívni. Vďaka tomu pociťujú obyvatelia tepelnú pohodu a zbytočne sa energiou neplytvá. Ak by však vonkajšie teploty dlhodobo vzrástli, dodávky tepla sa prerušia,“ vyjadril sa predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Stanislav Janiš.

Pre efektívne využitie tepla a úsporu financií počas vykurovacej sezóny je dôležité dodržiavať niekoľko tipov:

1. Používaj krátke záclony, ktoré siahajú po parapetnú dosku, aby teplo mohlo voľne vstupovať do miestnosti. Vyhni sa dlhým závesom a prekážkam, ktoré by mohli brániť šíreniu tepla.

2. Nepredkladaj žiadny nábytok pred radiátory, aby sa teplo lepšie rozptýlilo po miestnosti.

3. Vetraj správne a pravidelne. V zime je vhodné vetrať krátko a intenzívne s uzavretým termostatickým ventilom, aby sa teplom neplytvalo.

4. Každý stupeň, o ktorý znížiš teplotu, môže viesť k úspore až 6 % na nákladoch na kúrenie.

5. Udržuj správnu vlhkosť vzduchu na úrovni 50 – 65 % pre lepšiu tepelnú pohodu a úsporu tepla.

6. Ak máš problémy s nerovnomerným ohrevom radiátora alebo zvukmi prúdiaceho vzduchu, odvzdušni radiátor pomocou odvzdušňovacej skrutky na začiatku vykurovacej sezóny alebo počas nej.

7. Dôkladne izoluj okná, dvere, obvodové steny a strechu, aby si minimalizoval únik tepla z tvojho domova.

Tieto opatrenia ti môžu pomôcť ušetriť na nákladoch na kúrenie a efektívnejšie využiť teplo počas vykurovacej sezóny.

Vznik požiarov

Vykurovacia sezóna prináša aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Za uplynulých deväť mesiacov nevyhovujúci technický stav alebo porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov spôsobili 371 požiarov. Zranili sa štyri osoby. Celková škoda sa vyšplhala na viac ako 968 000 eur. Hasičský a záchranný zbor o tom informoval na sociálnej sieti.

„Najčastejšími príčinami vzniku požiarov tohto typu sú nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia, obsluha alebo zlý technický stav vykurovacích telies. Okrem spomenutého do popredia vystupuje i nedbalosť a neopatrnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom, horľavinami či žeravým popolom,“ povedali hasiči.

Dlhoročné štatistiky podľa hasičov poukazujú, že najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch je práve nevyhovujúci stav vykurovacích telies.

Pravidelná kontrola

Hasiči preto odporúčajú skontrolovať stav vykurovacích telies ešte pred ich použitím, inštalovať ich podľa návodu výrobcu, dbať na ich kontrolu počas prevádzky, vysypávať popol do nehorľavých nádob a dodržiavať predpisy pre skladovanie a používanie horľavých kvapalín a plynov.

Okrem toho radia vykurovať správnym palivom. „Do kotlov, kachlí a krbov patrí len určené palivo. Spaľovaním domáceho odpadu, plastov a iných vysoko horľavých látok sa zvyšuje riziko vzniku požiaru a súčasne dochádza k znečisteniu ovzdušia,“ uviedol HaZZ.

Taktiež by si ľudia mali zabezpečiť pravidelné čistenie a kontrolu komínov. Odborné preskúšanie komínov by malo prejsť osobami s odbornou spôsobilosťou. „Za celkový technický stav a údržbu komínov zodpovedajú majitelia sami, a preto sú povinní zabezpečovať pravidelné čistenia a kontroly,“ poznamenali hasiči.

Pozor na horľaviny

Pri kontrole vykurovacích telies je podľa HaZZ dôležité zamerať sa na stavebné prevedenie, funkčnosť, či nedošlo k prehoreniu materiálu a jeho následnému poškodeniu. Pri plynových spotrebičoch treba pozerať na čistotu komínových prieduchov, na zabezpečenie dobrého ťahu komína a dodržiavať revízne prehliadky, aby nedošlo k úniku plynu do okolia.

„V tesnej blízkosti kotlov, kachlí a krbov nesmú byť uložené žiadne horľavé látky. Odletené žeravé častice pri kúrení môžu spôsobiť požiar,“ upozorňujú hasiči.

Zdroje: Tlačová správa SZVT, TASR, Hasičský a záchranný zbor

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá