Vyliečení pacienti z COVID-19 majú obrovské bolesti, trpia úzkosťou. Lekári nevedia, ako tomu predísť

  • Lekári tvrdia, že pacienti s negatívnym testom na koronavírus trpia nevysvetliteľnými bolesťami
  • Príkladom je manželský pár z Izraelu, ktorý sa cíti zle aj napriek negatívnemu výsledku
  • Podľa slov odborníka môže byť problémom to, že pacienti očakávajú neprimerane rýchlu rekonvalescenciu
koronavirus
Unsplash/Sharon McCutcheon/Luis Melendez
  • Lekári tvrdia, že pacienti s negatívnym testom na koronavírus trpia nevysvetliteľnými bolesťami
  • Príkladom je manželský pár z Izraelu, ktorý sa cíti zle aj napriek negatívnemu výsledku
  • Podľa slov odborníka môže byť problémom to, že pacienti očakávajú neprimerane rýchlu rekonvalescenciu

The Times of Israel informoval o prípade ženy, ktorá mesiac po testovaní na koronavírus zaznamenala únavu a stav úzkosti. Jej manžel je na tom údajne horšie, dokonca skončil v nemocnici. Pravdou aj naďalej zostáva, že pacienti vyliečení z koronavírusu sú pre lekárov a iných odborníkov nepochopiteľnou záležitosťou.

„To, čo vidíme, je desivé,“ skonštatoval Gabriel Izbicki z Izraelského zdravotného strediska Shaare Zedek v Jeruzaleme. „Viac ako polovica pacientov je týždeň po negatívnom teste stále symptomatická,“ dodal Izbicki.

Bolesť na miestach, kde je to nepochopiteľné 

Izbicki momentálne pracuje na štúdii, v rámci ktorej skúma pacientov po prekonaní koronavírusu. Zaoberá sa následkami vírusu a snaží sa pochopiť, prečo pacienti vykazujú symptómy choroby aj po vyliečení. „Existuje iba veľmi málo výskumov o stredných vplyvoch koronavírusu,“ vysvetlil Izbicki.

V Bnei Brak, prvej komunitnej klinike v Izraeli, lekári v posledných dňoch zaznamenali prudký nárast pacientov s bolesťami. Tá podľa všetkého nemá jasnú príčinu. „Vyskytuje sa v rukách, nohách, ale aj na iných miestach, kde vírus nemá priamy dopad,“ povedal Eran Schenker, riaditeľ kliniky v Bnei Brak. Pacienti tvrdia, že bolesť sa na škále od 1 do 10 pohybuje práve pri 10.

koronavírus
zdroj: Unsplash/Javier Matheu

Zdravotné problémy aj napriek negatívnemu testu

Žena bola ochotná hovoriť s The Times of Israel iba za podmienky, že jej meno nebude publikované. V marci mala negatívny test na koronavírus. V súčasnosti sa ale cíti horšie, než keď bola preventívne hospitalizovaná na klinike v Bnei Brak. Podobne je na tom aj jej manžel, ktorý sa cíti vyčerpane, ťažko kráča a má problémy so srdcom.

Počas hospitalizácie koncom marca a začiatkom apríla muž nepotreboval špeciálnu zdravotnú starostlivosť. Röntgen dokonca ukázal, že jeho pľúca sú v poriadku. Neskôr v apríli bol opäť hospitalizovaný s príznakmi ťažkej pneumónie.

Postupne začal trpieť veľkými bolesťami a problémami s dýchaním, a to aj napriek tomu, že sa nenakazil koronavírusom.

Pacienti majú bolesti, lekári sú bezradní 

Podľa Izbického neexistuje žiadna kolerácia medzi priebehom choroby počas hospitalizácie a po nej. Na základe svojej štúdie zistil, že väčšina vyliečených pacientov sa cíti oslabene, má problém s dýchavičnosťou či pretrvávajúcim kašľom. Zatiaľ nepochopiteľné sú ale bolesti, ktoré trápia starších i mladších pacientov.

„Kontrolujeme ich pľúca a srdcia, či nemajú ďalšie ochorenia alebo neurologické problémy. Skúmame ich a nevidíme nič, no majú bolesti. Počujeme o tom znova a znova,“ uviedol Izbicki.

V mori bude viac rúšok ako medúz. Keď si pôjdeš v roku 2050 zaplávať, nájdeš skôr odpad ako rybu

Schenker dodal, že niektorí pacienti skutočne potrebujú fyzickú terapiu. Lekári často vidia, ako pacient chudne a takmer nedokáže kráčať. Na druhej strane sú ale tí, ktorí sa aj po prekonaní koronavírusu dokážu normálne pohybovať a rýchlo sa vrátiť „k normálu“.

Podľa slov zástupcu riaditeľa spoločnosti Maccabi v Izraeli Dana Oyera môže byť problémom fakt, že niektorí pacienti porovnávajú svoj zdravotný stav so stavom pred nákazou. To je z lekárskeho hľadiska priam nemožné, nakoľko organizmu chvíľu trvá, kým sa z akejkoľvek choroby spamätá. 

Zdroje: The Times of Israel, Research Gate

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech