Výnimky zo zákazu vychádzania platia od 2. do 8. novembra, stačí ti negatívny test

  • Zákazu vychádzania sa môžeš vyhnúť, ak sa budeš vedieť preukázať negatívnym testom na COVID-19
  • Platný bude výsledok z celoštátneho testovania antigénovými testami alebo z PCR testovania v jednotlivých certifikovaných laboratóriách
AktualneSIU
  • Zákazu vychádzania sa môžeš vyhnúť, ak sa budeš vedieť preukázať negatívnym testom na COVID-19
  • Platný bude výsledok z celoštátneho testovania antigénovými testami alebo z PCR testovania v jednotlivých certifikovaných laboratóriách

Vláda predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Z rokovania vyplýva aj to, že občania s negatívnym výsledkom celoplošného testovania na ochorenie COVID-19, ktorí nosia certifikát pri sebe a v prípade vyzvania zo strany oprávnenej osoby sa ním preukážu, sa môžu voľne pohybovať. 

V prípade pozitívneho výsledku pre nich platí povinnosť domácej karantény. Ak ju nemôže stráviť v domácnosti, sú k dispozícii hotelové zariadenia (www.somzodpovedny.sk), ktoré po testovaní poskytnú ubytovanie na komerčnej báze v dostupnej cene.

Zákaz vychádzania počas budúceho týždňa sa bude vzťahovať na ľudí, ktorí nebudú mať pri sebe negatívny test. Aj v tomto prípade však platia výnimky. Ak nebudeš mať v rukách negatívny test, stále môžeš ísť napríklad ku lekárovi, do najbližšieho obchodu či lekárne. Taktiež môžeš sprevádzať dieťa do školy alebo materskej školy, či venčiť psa a to v okruhu sto metrov od domu. Do práce však nebudeš môcť ísť.

Matovič útoči na lekárov zo štábu: Šíria kotlebovské bludy, vybilo mi poistky

Na celoštátnom testovaní sa musia zúčastniť aj cudzinci, ktorí sa počas jeho realizácie nachádzajú na území SR. Informuje SITA. Inak na nich platí zákaz vychádzania. Absolvovať testovanie sa odporúča ja predstaviteľom zahraničných veľvyslanectiev. Vo všeobecnosti sa s testovaním na hraniciach počíta až po ukončení celoplošného testovania, pričom o finálnom rozhodnutí bude informovať Ministerstvo vnútra SR.

🔴 predseda vlády Igor Matovič po skončení rokovania vlády

Posted by OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti on Wednesday, October 28, 2020

Premiér Matovič tiež informoval, že citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná. Ukázali to výsledky testovacej štúdie Fakultnej nemocnice Praha Motol, ktoré na stredajšej tlačovej konferencii predstavil predseda vlády Igor Matovič.

Kým predtým sa rátalo s citlivosťou týchto testov okolo 30 percent, štúdia ukázala, že ich senzitivita je 67 percent. Z výsledkov štúdie tiež vyplýva nulová chybovosť pri určení falošnej pozitivity.

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Prvé kolo celoplošného testovania obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky sa uskutoční počas nadchádzajúceho víkendu (31. októbra a 1. novembra 2020), pričom odberné miesta budú pracovať od 07.00 h do 22.00 h s tým, že posledné stery budú realizovať do 21.30 h. 

Zdroje: SITA, MOSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech