Vyprázdnila ti koronakríza vrecká? Na týchto vianočných darčekoch značne ušetríš a potešia zaručene každého

  • Rok 2020 bol skúškou nielen nášho zdravia, ale aj financií
  • Ak na sklonku roka zúfaš, z čoho nakúpiť darčeky pre najbližších, pozri si nasledujúce tipy
  • Vďaka nim ušetríš a vyčaruješ úsmev na tvári tým, na ktorých ti záleží
  • Rok 2020 bol skúškou nielen nášho zdravia, ale aj financií
  • Ak na sklonku roka zúfaš, z čoho nakúpiť darčeky pre najbližších, pozri si nasledujúce tipy
  • Vďaka nim ušetríš a vyčaruješ úsmev na tvári tým, na ktorých ti záleží

Najlepšie darčeky sú tie, z ktorých sa každý teší. Niekedy je touto radosťou to, že stoja čo najmenej, a predsa sa obdarovanému páčia.

Ak ťa pandémia dostala tento rok finančne do úzkych, možno prišiel čas uvažovať nad tým, čím drahé dary nahradiť. Nemusíš doma vyrábať pohľadnice či sa uspokojiť len so štedrou večerou. Ekonomicky výhodné Vianoce nemusia byť vôbec chudobné.

Vždy hľadaj výrobcu, nie dodávateľa

Poznáš produkt, ktorý sa ti nesmierne hodí pod stromček, no jeho cena je pre teba v roku 2020 neprijateľná? Prišiel čas zhodnotiť obchod, v ktorom si ho našiel.

Využi v minulosti nepredstaviteľné funkcie internetu a nájdi vytúžený darček u iných predajcov. Uvidíš, že snaha sa vyplatí, a ty zaručene nájdeš požadovaný tovar aj za menej peňazí.

Ideálnym scenárom je nájsť priameho výrobcu produktu. Ten zväčša ponúka produkt aj o 50% lacnejšie. Ak ho nájdeš a jedinou prekážkou sa stane minimálne odberné množstvo, ktoré môže byť výrazne vyššie, ako by si si želal, daj do pozornosti produkt aj svojim priateľom. Možno si to sotva uvedomíš, no pomôžeš vyriešiť otázku darčekov aj iným ľuďom.

Stav posledné drobné na zážitok

Nemusí to byť výhradne paragliding, jazdenie na okruhu či drahý wellness. Na to, aby si venoval blízkemu zážitok, stačí trocha plánovania a snahy.

Rovnako, ako pri hľadaní priameho výrobcu, aj v tomto prípade platí, že objednaný zájazd cez agentúru vychádza často drahšie.

horská chata
zdroj: Unsplash/Federico Bottos

Poobzeraj sa vo svojom okolí po malých podnikateľoch, ktorí prevádzkujú horské a dedinské chaty. Vytvor následne pekný poukaz, ktorý daruješ blízkemu pod stromček.

Ak k nemu pridáš ešte svoju osobu a plán k čarokrásnej turistike v našich horách, darček ťa bude stáť len vlastný čas, benzín a spomínaný nocľah na chate, ktorý často klesá pod sumu 15 eur.

Navyše, ak máš turistiku rád, je to výhra pre oboch. Obdaruješ tak rovno aj seba.

Vynájdi sa a zapoj fantáziu

Vyrobiť ručne vieme takmer všetko. Stačí trocha inšpirácie, materiál, a môžeš začať čarovať. Kvalitné handmade výrobky si môžeš vyrobiť aj sám doma.

Na dizajnový nábytok nepotrebuješ nič, len prístupnú dielňu či priateľa, ktorý má nejaké náradie. Ešte jednoduchšie je to s výrobou šperkov, sviečok, kozmetiky a oblečenia.

Dbaj však na to, že pri práci s chemikáliami musíš byť opatrný – nielen pre vlastné bezpečie, ale aj ochranu obdarovaného.

Možno ťa práca s rukami tak nadchne, že sa rozhodneš vyrábať produkty častejšie. Alebo, práve naopak, nájdeš dodávateľa materiálov na výrobu, ktoré už ani nebudeš musieť upravovať.

Tak je to napríklad aj v prípade lacných a kvalitných esenciálnych olejov a inej kozmetiky od lokálnych dodávateľov Handy Made.

handmade mydlo
zdroj: Unsplash/Sincerely Media

Prada z druhej ruky

Ďalšou z možností získania hodnotného darčeka sú rôzne špeciálne predmety z limitovaných edícií. Tie nájdeš aj po dôslednejšom scrollovaní sociálnymi sieťami.

V mnohých prípadoch sa jedná o produkty, ktoré ich predošlý majiteľ skladoval ako „oko v hlave“, preto sú vo výbornom stave a môžu potešiť zberateľskú dušu.

Slovákov čakajú chudobné Vianoce. Koronavírus nám nezničil zdravie, no vykradol peňaženky

Do tejto oblasti spadajú rôzne špeciálne edície kníh, filmov a dizajnov oblečenia. Tie ťa z druhej ruky vyjdú podstatne lacnejšie, ešte v lepšom prípade ich nájdeš len za odvoz.

Okrem spomínaných predmetov však môže takýto výber akéhokoľvek druhu darčeka nečakane potešiť. Ľudia majú prebytok zariadenia bytov, spotrebičov, televízií, monitorov a hromadu iných predmetov, ktoré sú nové a plne funkčné, no ich majiteľ ich už nevyužije.

Rovnako dizajnové a voňavé kúsky môžeš nájsť v niektorých second-handoch. Jeden z nich stojí na Františkánskom námestí v Bratislave. Prevádzka s názvom Vintage shop je obľúbená hlavne turistami, no určite si tam nájdeš unikátny a do daru dokonalý kúsok aj ty.

Nikto totiž nevie, čo presne obsahuje nová kolekcia, kým nedorazí na sklad. Niekoľkokrát sa stalo, že v nej prišli aj originálne kúsky slávnych módnych gigantov ako Prada.

prada kabelka
zdroj: Unsplash/Laura Chouette

Príroda ťa bude milovať

Ľan je trendy. Ak je ručne tkaný našimi predošlými generáciami, stáva sa z neho tradičná tkanina s hodnotou zlata. Čudoval by si sa, koľko Slovákov má na povale či v skrini čisté ľanové plátno, ktoré ti za malý peniaz predajú. To sa dá razom premeniť na jednoduchú košeľu a pohodlné nohavice.

Ak netušíš, ako vyzerá šijací stroj, netráp sa. Rovnako dobre ti plátno poslúži ako prestieranie či tenká prikrývka. Ak ho dáš potlačiť jednoduchým vzorom podľa chuti obdarovaného, určite naň nedá dopustiť. Poponáhľaj sa, zásoby sa míňajú a viac ich už nikdy nebude.

Spôsobila pandémia to, že nemôžeš nakúpiť na Vianoce darčeky v sume, na ktorú si zvyknutý?

Megalomansky a zadarmo

Väčšina populácie má v čase Vianoc niekoho, kto nevie, aký darček by si dotyčný prial. Preto mu každý rok zašle namiesto fyzického darčeka peniaze. Ak máš hlboko do vrecka, prijmi tento rok finančný dar od svojich blízkych a pretav ho do darčekov pre iných ľudí.

Je možné, že tak oneskoríš príchod darčekov o niekoľko dní, no je to vždy lepšie, ako si na ne nerozumne požičiavať peniaze. Vždy sa dá blízkemu vysvetliť, že darček bude, jednoducho, trochu meškať.

Dokonca sa toto oznámenie dá urobiť štýlovo, a to vytvoriť z nevýhody zámer. Sprav tak pri príjemnej večeri, alebo akomkoľvek čase, ktorý venuješ svojim blízkym. Určite sa malým oneskorením nenechajú rozladiť, navyše, vždy im môžeš pod stromček dať čokoľvek z vyššie spomenutých tipov.

Zdroje: Handy Made, Vintage Shop

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK