Vyrobené „Bielou pracovnou silou“. Kontroverzné džínsy z 19. storočia vydražili za šialenú sumu

  • Rifle boli objavené na americkom západe Michaelom Harrisom
  • Stevensom prevádzkuje „rekonštrukciu džínsov“ v Los Angeles cez tridsať rokov
Džínsy Levi's vydražené v aukcii
Džínsy Levi's vydražené v aukcii, Unsplash/Abhidev Vaishnav YouTube/Oldest Denim sold at Live Auction 1880s
  • Rifle boli objavené na americkom západe Michaelom Harrisom
  • Stevensom prevádzkuje „rekonštrukciu džínsov“ v Los Angeles cez tridsať rokov

Staré, naozaj staré džínsy nájdené v opustenej bani „denimovým archeológom“ za dražili na aukcii v meste Aztec, v Novom Mexiku. Festival, na ktorom aukcia prebiehala, nesie názov Durango Vintage Festivus a organizuje ho expert na vintage džínsové veci Brit Eaton. Hovorí, že hľadanie a následné objavenie takýchto starých „vzácností“ je pre neho úplná závislosť.

O džínsy značky Levi’s z 80. rokov 19. storočia prebiehala v meste v Novom Mexiku aukcia. Rifle sa predali za viac ako 87 000 dolárov. Džínsy kúpili 23-ročný Kyle Hautner a Zip Stevensom, uviedol portál CNN.

„Nemali sme v pláne kúpiť džínsy spolu, až kým sa nezačala aukcia, čo je trochu šialené, keď sa na to pozriem spätne,“ povedal pre CNN Zip Stevensom.

Dvaja muži kúpili džínsy za rekordnú sumu, ktorá je zároveň jedna z najvyšších cien, aké kedy boli zaplatené za jedny džínsy. Hautner zaplatil až 90 % zo sumy, zatiaľ čo Stevensom prispel len zvyšnými 10 %.

Avšak Stevensom prevádzkuje „rekonštrukciu džínsov“ v Los Angeles cez tridsať rokov. Povedal, že nikdy nenašiel také džínsy, ako sú tieto Levi’s z 80. rokov 19. storočia.

Džínsy objavili už pred piatimi rokmi

Rifle boli objavené na americkom západe Michaelom Harrisom, ktorý hľadal v najmenej päťdesiatich opustených baniach už päť rokov, no nikdy sa mu nepodarilo nájsť taký kúsok, ako našiel teraz, rifle Levi’s z 80. rokov 19. storočia.

Existujú však aj podobné páry, ale tie sa nachádzajú len v múzeách a sú z materiálu, ktorý nie je vhodný na nosenie. „Tento pár je prekvapivo odolný, takže sa určite dá nosiť. Na džínsoch je niekoľko mäkkých miest, ktoré budú potrebovať výstuž, ale inak sú super,“ povedal Stevenson pre CNN.

Dodal, že by si vedel predstaviť, že by ich nosili Johnny Depp alebo Jason Momoa.

Eaton prvotne džínsy predať nechcel, a práve preto ich nakoniec predal za takúto vysokú sumu. „Vzhľadom na ich vzácnosť nebolo žiadnym prekvapením, že boli vydražené v aukcii,“ uviedol Eaton pre CNN.

Napriek tomu, že džínsy sú ikonou Západu a Ameriky, zároveň poukazujú na temnotu a históriu krajiny. Na vnútornom vrecku je nápis „The only kind made by White Labor“. Wall Street Journal vysvetlil citáciou hovorcu Levi’s, že spoločnosť používala tento slogan hneď po tom, ako bol zavedený zákon o čínskom „vylúčení“ v roku 1882, ktorý zakazoval čínskym robotníkom vstúpiť do USA.

Neskôr Levi’s od tejto problematiky a sloganu upustil, približne v 90. rokoch 19. storočia.

Budúcnosť džínsov za 87 000 dolárov je v rukách Stevensona, ktorý by ich najradšej ponúkol na predaj nejakému súkromnému kupcovi, no ostatní by boli radšej, keby boli vystavené v múzeu.

Nateraz sú uložené v bezpečnostnej schránke blízko obchodu Stevensom’s Denim Doctors v Los Angeles a sú k dispozícii na prezeranie, ale len po dohode.

Zdroje: CNN, CNN, YouTube/Oldest Denim sold at Live Auction

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá