Na hroziace riziko sme pripravení. Slovensko už má spôsob boja s opičími kiahňami

  • Na Slovensko dorazili nové vakcíny
  • Bojujú s ochorením opičích kiahní
  • Situácia je zatiaľ stabilná
Opičie kiahne, ochorenie, ktoré spôsobuje nepríjemné vyrážky na tele, na obrázku sa vyksytuje na ruke a vakcína Imvanax pripravená ako prevencia proti nemu
Ilustračná fotografia, WHO Unsplash/Mufid Majnun
  • Na Slovensko dorazili nové vakcíny
  • Bojujú s ochorením opičích kiahní
  • Situácia je zatiaľ stabilná

Na Slovensko doručili 1 440 dávok vakcín proti opičím kiahňam. Členským krajinám ich darovala Európska komisia. Vakcíny Jynneos uskladnili v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Na riziko sme pripravení

Európska komisia na základe uzatvorenej zmluvy darovala Slovenskej republike 1 440 dávok vakcín proti opičím kiahňam. Rezort zdravotníctva je tak pripravený na prípadné zhoršenie situácie v súvislosti s týmto ochorením a následnú distribúciu vakcín,“ spresnil.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Vírus, ktorý obsahuje vakcína, je podľa ministerstva v úzkom príbuzenstve s vírusom pravých kiahní a opičích kiahní. Upozornilo, že u ľudí nespôsobuje ochorenie a nemôže sa ani replikovať v ľudských bunkách.

Po podaní vakcíny imunitný systém rozozná vírus vo vakcíne ako cudzorodý a spustí výrobu protilátok. Keď následne očkovaný príde do kontaktu s podobnými vírusmi, protilátky spolu s inými komponentmi imunitného systému vírus usmrtia,“ vysvetlil.

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Na Slovensku sa celkovo potvrdilo 14 prípadov. Inkubačný čas ochorenia je zvyčajne šesť až 13 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní.

Príznaky sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá vyrážka typická pre opičie kiahne.

K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní.

Situácia je zatiaľ stabilná

Prevencia voči ochoreniam je vždy dobrým nápadom, a to najmä v prípade takého ochorenia, akým sú opičie kiahne. Avšak zdá sa, že situácia v tomto momente nie je natoľko kritická, aby sme o vakcínach hovorili ako o nutnosti.

Zdá sa totiž, že opičie kiahne sú v Európe na ústupe. Informovali sme ťa o tom prostredníctvom nášho predošlého článku. Náznaky spomalenia evidujú aj odborníci v Spojených štátoch amerických, v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pritom očakávajú, že nové prípady budú síce pribúdať, ale pomalšie. V tlačovej správe to konštatoval odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

kiahne
zdroj: FB/DHS Science and Technology Directorate

Na Slovensku už niekoľko týždňov za sebou nepribudol žiaden nový prípad opičích kiahní

Ktorýkoľvek odborník by však pravdepodobne aj napriek tejto skutočnosti odporučil očkovanie. Najmä s prihliadnutím na fakt, že opičie kiahne môžu byť skutočne závažným ochorením.

Nejde len o chrípočku

Ako informuje IFL Science, existujú historické záznamy týkajúce sa neurologických komplikácií u ľudí infikovaných vírusom príbuzným pravých kiahní a u ľudí, ktorí sú proti kiahňam očkovaní.

Vedcov teda zaujímalo, či podobné problémy spôsobujú aj opičie kiahne.

opičie kiahne
zdroj: Wikimedia Commons

Podľa výsledkov štúdie publikovanej v časopise eClinicalMedicine sa ukázalo, že malá, no znateľná časť infikovaných sa počas ochorenia cítila veľmi zle.

V prípade týchto 2 až 3 % sa prejavili vážne neurologické problémy vrátane záchvatov a encefalitídy. Vedci však upozorňujú na to, že tieto výsledky sú založené niekoľkých štúdiách s malým počtom účastníkov. O nebezpečnosti tohto ochorenia sa viac dočítaš v našom článku.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá