Výročné ceny SAS za rok 2016 sú udelené. Laureátom Ceny Dušana Jurkoviča sa stala Materská škola Guliver v Banskej Štiavnici

  • Laureáti Ceny Dušana Jurkoviča, Ceny Emila Belluša a Ceny Martina Kusého za rok 2016 sú známi. Ceny boli slávnostne odovzdané 16. novembra 2016 v malej sále Slovenskej filharmónie v Bratislave.
skolka
  • Laureáti Ceny Dušana Jurkoviča, Ceny Emila Belluša a Ceny Martina Kusého za rok 2016 sú známi. Ceny boli slávnostne odovzdané 16. novembra 2016 v malej sále Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Cenu Dušana Jurkoviča v roku 2016 udelil Spolok architektov Slovenska Richardovi Murgašovi za dielo Materská Škola Guliver v Banskej Štiavnici.

Silné dielo. Ukážka toho, že stavba pre deti nemusí byť detinská. Môže byť moderná, racionálna.

Naviac vznikla v nie celkom jednoduchých podmienkach. V neúprosnom časovom limite, na zanedbanom mieste limitovanom zvyškami starého objektu. Ukázala sa univerzálna pravda, že výsledok závisí od ľudí. Od ich talentu, schopností a osobného nasadenia. Cieľ bol jasný. Zodpovednosť na každej strane osobná, nedeliteľná. Nie je kde uhýbať. Treba len tvrdo robiť. Výsledky sa preukázateľne dostavili. Je to dôkaz, že dobrá architektúra sa oplatí.

Jeden z najpresvedčivejších príkladov realizácie, ktorá perfektne funguje, výborne slúži svojmu účelu a robí radosť všetkým, ktorí dielo používajú.

Sme radi, že vám môžeme dnes predstaviť víťazné dielo v premiérovom uvedení videa z cyklu Súčasná slovenská architektúra:

Hodnotenie poroty:

„Nová škôlka na mieste staršej budovy reprezentuje nadštandardný architektonický výkon: od návrhu po realizáciu, od riešenia hmoty po zariadenie interiéru pre pobyt detí. Architektúra vyžaruje pohodu, odráža výbornú spoluprácu investor – architekt. Budova má zaujímavo členenú hmotu, optimálny kontakt s členitým terénom.
Osobitou témou je interiér škôlky, dobre zvolená farebnosť, jednoduchosť, čitateľnosť a pozoruhodný výsledok vychádzajúci z domácich zdrojov v regióne Stredného Slovenska.

Je dôležité zdôrazniť, že ide o využitie už existujúcej stavebnej substancie dvojpodlažnej vily, v ktorej architekt videl ďalšie možnosti rozvinutia štruktúry už pre novú funkciu. Postoj „snažme sa využiť a zveľadiť to, čo máme “ bol známy už našim predkom a z hľadiska udržateľnosti ani dnes nestráca na platnosti.“

„Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.“

Porota pracovala v zložení:

Ing. arch. Oleg Haman (Česká republika) – predseda poroty, Ing. arch. Ladislav Domen (USA), inž. arch. Jacek Ewý (Poľsko), Ing. arch. Jaroslav Janek (Slovensko), Ing. arch. Ján Studený (Slovensko – laureát Ceny Dušana Jurkoviča za rok 2015), Ing. arch. Pavel Simko(Slovensko), Ing. arch. Peter Žalman, CSc. (Slovensko).
Tajomníčka poroty: Ľudmila Jáchimová

Cena Dušana Jurkoviča sa udeľuje autorovi alebo autorskému kolektívu za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.

Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo v roku 2016 udelilo prezídium Spolku architektov kolektívu autorov Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl.

Ing. arch. Akad. Arch. Ferdinand Skoček, nar. 9. júla 1929, Praha
Ing. arch. Akad. Arch. Iľja Skoček, nar. 12. júna 1930, Brno
doc. Ing. arch. Akad. Arch. Ľubomír Titl, nar. 27. mája 1929, Bratislava

Architekti Ferdinand Konček, Iľja Skoček, Ľubomír Titl

 

Cena Emila Belluša sa udeľuje slovenským architektom za významné celoživotné dielo.

Laureáti ceny Emila Belluša

Laureáti ceny Emila Belluša

Hradný vrch Bratislava - štúdia

Hradný vrch Bratislava – štúdia

Hotel Máj, Liptovský Ján - realizácia 1979

Hotel Máj, Liptovský Ján – realizácia 1979

Dom odborov, techniky a kultúry, Bratislava - realizácia 1981

Dom odborov, techniky a kultúry, Bratislava – realizácia 1981

Cenu prof. Martina Kusého v roku 2016 udelil Spolok architektov Slovenska prof. Jane Pohaničovej za významný prínos k dejinám architektúry 19. storočia.

Prof. Jana Pohaničová sa vo svojej vedeckej a odbornej práci systematicky venuje dejinám architektúry 19. storočia.  Porota konštatovala, že prof. Pohaničová svojim doterajším dielom prispela k procesu objektivizácie hodnôt architektúry 19. storočia  a príspevku tohto obdobia do dejín slovenskej architektúry.

Cena prof. Martina Kusého sa udeľuje za vedeckú, teoretickú, popularizačnú a editorskú činnosť v oblasti architektúry.

prof. Ing. arch. Jana Pohaničová, PhD.

prof. Ing. arch. Jana Pohaničová, PhD.

Výber z publikačnej činnosti Jany Pohaničovej

Výber z publikačnej činnosti Jany Pohaničovej

Kniha Storočie Feiglerovcov (Jana Pohaničová, Peter Buday)

Kniha Storočie Feiglerovcov (Jana Pohaničová, Peter Buday)

Kniha Michal Milan Harminc (Jana Pohaničová Matúš Dulla)

Kniha Michal Milan Harminc (Jana Pohaničová Matúš Dulla)

Kniha Výnimočné stavby dlhého storočia (Jana Pohaničová)

Kniha Výnimočné stavby dlhého storočia (Jana Pohaničová)

 

O nomináciách na Cenu Dušana Jurkoviča 2016 bez určenia poradia porota rozhodla takto:

 

Dostavba areálu MZV, Bratislava (viac TU)
Autori architektonického riešenia: Ján Pavúk, Iľja Skoček, ml.

Foto: Ján Pavúk
Kaplnka vzkriesenia, Poprad-Kvetnica (viac TU)
Autor architektonického riešenia: Samuel Netočný

Foto: Samuel Netočný

 

Centrála GUMEX Slovakia, Nitra (viac TU)
Autori architektonického riešenia: Branislav Hovorka, Martin Paulíny

https://www.archinfo.sk/diela/architektura/centrala-firmy-gumex-slovakia-v-nitre.html

Foto: Branislav Hovorka

Panorama City, Bratislava (viac TU)
Autor architektonického riešenia: Juraj Hermann
Spolupráca: Patrik Pavlásek, Daniel Ružička, Jana Valachovičová, Beáta Hermannová, Daniel Mikunda, Viera Hajasová, Marek Vančo
Koncept trojuholníkových veží: Ricardo Bofill

Foto: Monika a Ľubo Stacho

V rámci udeľovania cien SAS bola prvý raz udelená cena Inspirelii Awards Slovakia 2016. Súťaž je určená pre študentov architektúry, dizajnérov a architektov do 35 rokov. Výhercom ceny sa stal talentovaný mladý architekt a dizajnér z Prešova a absolvent Technickej univerzity v Košiciach, Michal Mihaľák. Výstava ocenených diel v Galérii architektúry Spolku architektov Slovenska na Panskej ulici č. 15 v Bratislave potrvá do 25. 11. 2016.

Zdroj: Kancelária Spolku architektov Slovenska, archinfo.sk, zdroj titulnej fotografie: startitup.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech