Vyšetrovanie vraždy Daniela Tupého sa skončilo

  • Vyšetrovanie vraždy sa skončilo
  • Obžalobu prokurátorka podala na advokáta
Daniel Tupý
Startitup
  • Vyšetrovanie vraždy sa skončilo
  • Obžalobu prokurátorka podala na advokáta

Portál Aktuality.sk informuje, že vyšetrovanie vraždy Daniela Tupého z roku 2005 bolo ukončené. Obžalobu prokurátorka podala na advokáta Adama Puškára.

Vyšetrovateľ však pracuje aj s možnosťou, že útočníkov bolo viac.

Jeden z najzávažnejších trestných činov, aké sa na Slovensku stali, otriasol celým Slovenskom.

K brutálnej vražde došlo 4. novembra 2005 večer. V bratislavskom parku na Tyršovom nábreží pri petržalskom brehu Dunaja zaútočila na študentov skupina maskovaných mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Podľa svedkov trval útok približne minútu. Zranených bolo šesť ľudí, z toho jeden vážne.

Len 21-ročný študent Daniel Tupý utrpel osem bodných rán, zraneniam podľahol.

Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Polícia pracovala v minulosti aj s verziou, že vraždu mohli mať na svedomí muži z podsvetia. V kauze pôvodne obžalovali päť osôb, Richardovi H. hrozilo desať až 15 rokov. Okresný súd Bratislava I ich v júni 2009 oslobodil, podotýka TASR.

Vyjadril sa otec zavraždeného

Dnešné podanie obžaloby pre agentúru TASR potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Juraj Chylo.

„Prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava podala Mestskému súdu Bratislava I na obvineného A. P. obžalobu pre trestný čin vraždy spolupáchateľstvom,“ priblížil.

K situácii sa následne vyjadril aj otec zavraždeného, ktorý dúfa vo vyšetrenie prípadu.

„Nie sme z toho nadšení. Doslova sme povedali, že sa nám nejedná o to, či bude Puškár vo väzbe, alebo nie. Ide nám o to, aby sa to vyšetrilo,“ povedal otec zavraždeného študenta Daniel Tupý starší, píšu Aktuality.sk.

Vysvetlil, že rodina bola za to, aby vyšetrovanie v tomto štádiu pokračovalo. 

„Chceli sme ešte upresniť posudky znalcov z oboru lekárstva a doplniť ich, ale sme v pozícii, kde nemôžeme dávať návrhy, len sme žiadali. Bohužiaľ, neboli sme vypočutí,“ cituje ho portál.

Svedok v prípade

Ako sme ťa informovali, v marci tohto roka v prípade prehovoril kľúčový svedok. Jeho výpoveď však Puškárova advokátka označila za krivé svedectvo.

Ide o výpoveď Vladimíra Malíčka. Pred vyšetrovateľom NAKA vypovedal v súvislosti s prípadom Daniela Tupého viackrát.

Polícii na jar opísal, že v osudnú noc pozoroval Adama Puškára stojaceho nad Danielom Tupým. Obeť podľa jeho slov ležala na zemi. Puškár na Tupého útočil pohybom ruky zhora nadol. Chvíľku po útoku údajne Adam Puškár odišiel z miesta činu smerom k rieke.

„Vo vzťahu ku konaniu nášho klienta, ktoré opisuje vo výpovediach, sa čím ďalej tým viac ukazuje rozpor s ostatnými dôkazmi vo vyšetrovacom spise. Nasvedčuje to tomu, že informácie, ktoré podáva, by nemuseli byť pravdivé,“ vyjadrila svoj názor na výsluch kľúčového svedka koncom augusta Puškárova advokátka Michaela Matušíková.

Zároveň upozornila na to, že podľa pôvodného znaleckého posudku utŕžil Tupý zranenia „najpravdepodobnejšie vo vzpriamenej polohe“, čo je v rozpore s tvrdeniami svedka. Súdni lekári sú však v novom posudku naklonení verzii útoku, ktorú opisuje svedok.

Aktuality zároveň zistili, že kľúčový svedok podstúpil aj detektor lži. K tejto téme sa však Matušíková nechcela vyjadriť.

Obvinený sa nachádza v tzv. útekovej väzbe pre obavu, že by mohol utiecť alebo sa iným spôsobom vyhýbať trestnému stíhaniu, pripomína TASR. Jeho obhajca Michal Ellinger už skôr deklaroval, že jeho klient trvá na svojej nevine. Adam Puškár má pozastavený výkon advokácie.

Zdroje: Aktuality.sk, TASR, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá