Významná zmena: Ukrajinskí pediatri pomôžu slovenskému zdravotníctvu. Dostanú lepšie podmienky

  • Dnes o tom informoval dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger
  • Urobil tak na tlačovej konferencii
Lekár a dieťa, meranie teploty
Ilustračné foto: TASR/Milan Kapusta, Unsplash/@kellysikkema
  • Dnes o tom informoval dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger
  • Urobil tak na tlačovej konferencii

V utorok Ministerstvo zdravotníctva SR usporadúvalo tlačovú konferenciu na tému: Ukrajinskí pediatri – jednoduchšie podmienky pre uznávanie vzdelania.

Jednoduchšie podmienky pre ukrajinských pediatrov

„Vytvorili sme systém, ako zvýšiť počet pediatrov v ambulanciách na Slovensku. Chcem sa poďakovať zboru poradcov, pod ktorým vznikla odborná skupina, ktorá sa pozrela na náš systém a prestavila ho tak, aby sme mohli dať priestor ukrajinským pediatrom v našich ambulanciách,“ vyhlásil dočasne poverený predseda vlády a minister zdravotníctva SR Eduard Heger.

Heger pri vlajke SR
zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa Hegera systém prestavili tak, aby umožnili plnohodnotné zapojenie detských lekárov z Ukrajiny, ale aj z iných krajín. „Výsledkom je, že na základe skúšky spôsobilosti budú môcť vstúpiť medzi našich pediatrov. Budú ju môcť absolvovať v ukrajinčine alebo ruštine,“ spresnil Heger.

Má ísť o jednodňovú skúšku s okamžitým vyhodnotením, hneď po nej môžu lekári nastúpiť na tzv. dočasnú odbornú stáž. Potom budú môcť pracovať v ambulanciách či nemocniciach. Zároveň budú mať možnosť ísť aj na doplňujúcu skúšku, výsledkom ktorej má byť uznanie titulu všeobecného lekára platné v celej Európskej únii.

Na tlačovej konferencii vystúpila predsedníčka Zboru poradcov predsedu vlády SR Elena Kohútiková, hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová a zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Unicef. 

Ide o výraznú zmenu. V januári, sme ťa informovali, že desiatky ukrajinských lekárov ešte donedávna čakali na Slovensku na uznanie svojho diplomu. Ministerstvo zdravotníctva SR, ale aj profesijné zdravotnícke komory od nich žiadali, aby sa vrátili domov, kde im potvrdia, že ich atestácia nie je falošná.

Ukrajinskí zdravotníci pritom naďalej museli zaplatiť poplatky v neúnosnej výške. V tlačovej správe na to upozornila v januári Medzinárodná asociácia lekárov a zdravotníkov na Slovensku (MALnS).

Príchod ukrajinských lekárov

„Už trištvrte roka riešime napríklad ukrajinského pediatra, ktorý požiadal o uznanie vzdelania,“ upozornila pred časom Alona Kurotová z MALnS.

Keďže ho získal v spornom študijnom odbore pediatria, ktorý nie je podľa našej legislatívy rovnocenný so vzdelaním na Slovensku, rezort školstva požiadal o stanovisko jednu z našich lekárskych fakúlt. Tá mala porovnať obsah vzdelania ukrajinského pediatra so slovenským študijným programom všeobecné lekárstvo.

Aj toto je však podľa MALnS bolo výrazným pokrokom oproti minulosti, kedy sa všetky žiadosti pediatrov automaticky zamietali. Slovenské deti pritom podľa asociácie nemá kto liečiť. Ministerstvo zdravotníctva SR podľa MALnS dokonca v decembri o kritickej situácii v detských ambulanciách informovalo na svojom facebookovom profile s tým, že pediatri nie sú za tento stav zodpovední a nevedia ovplyvniť, koľko ich je.

Tiež vyzvalo rodičov, aby kontaktovali pediatra, až keď majú vážne obavy o svoje dieťa. Ukrajinským pediatrom podľa asociácie nepomohol ani balík zákonov Lex Ukrajina, ktorý oficiálne platí už trištvrte roka. Ten mal uľahčiť príchod ukrajinských lekárov na náš trh, v realite to však platí len čiastočne.

„Okrem toho, že mnohí ukrajinskí lekári majú obmedzené možnosti nechať si doma potvrdiť platnosť svojich dokladov, stojí ich to aj nemalé peniaze. Ukrajinské dokumenty totiž treba ešte preložiť do slovenčiny, vyžaduje sa súdny preklad, kde sa poplatok pohybuje vo výške 50 až 100 eur,“ objasnila Kurotová.

Zdroje: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá