Vznášajúci sa hotel by potešil nejedného dobrodruha. Takto by mohol vyzerať

  • Hotel by bol plne zariadený a hosťom by ponúkol nie len oddych, ale aj zábavu
  • Koncept sa však stretol s množstvom kritiky
lietadlo
Reprofoto/Youtube/Hashem Al-Ghaili
  • Hotel by bol plne zariadený a hosťom by ponúkol nie len oddych, ale aj zábavu
  • Koncept sa však stretol s množstvom kritiky

Virálne video odhaľuje zaujímavý koncept lietajúceho hotela s jadrovým pohonom. Ten bol navrhnutý tak, aby lietal s 20 motormi a pilotom AI takmer nepretržite.

Ako informuje portál Interesting Engineering, gigantický stroj by dokázal prepraviť až 5-tisíc pasažierov. Podľa The Independent je stroj luxusný, no zároveň v budúcnosti nebude produkovať žiadnu uhlíkovú stopu. 

Zaujímavosťou je, že koncept plávajúceho lietadla nie je úplnou novinkou. Už v 18. storočí bol totiž opísaný v dielach Jonathana Swifta. Tiež sa objavil v japonskom filme z roku 1986 Castle in the Sky. Je však potrebné dodať, že návrhy z minulosti sú úplne odlišné od tohto súčasného. 

Hotel budúcnosti, ako toto lietadlo môžeme nazvať, má vlastnosti komerčného lietadla, no tiež je akýmsi stelesnením luxusu.

Za návrhom stroja stojí Tony Holmsten a do animovanej podoby ho prepracoval Al-Ghaili. K tvorbe videa viedla najmä skutočnosť, že Al-Ghaili považuje komerčné lietanie za nudné a zastaralé. „Je čas na nové inovácie, ktoré premenia lietanie na pohodlný zážitok.“

Realizácia možná pravdepodobne nebude

Vďaka počtu motorov, ktoré sú poháňané výlučne čistou jadrovou energiou by lietadlu nemalo minúť palivo a vo vzduchu by tak mohlo zotrvať aj niekoľko rokov bez toho, aby sa dotklo zeme. V oblakoch by sa vykonávala aj údržba a opravy stroja.

Súčasťou hotela je množstvo vyhliadkových palúb, no hosťom by mal ponúknuť aj rekreačné aktivity. Video tiež odhaľuje nákupné centrum, športové centrum, bazény, reštaurácie, bary, kiná a divadlá, no tiež ihriská pre tých najmenších. Samostatná časť so zasadacími miestnosťami je tiež samozrejmosťou.

Vo vnútri vyhliadkovej veže lietadla je podľa videa umiestnená panoramatická sála, ktorá návštevníkom ponúkne 360-stupňový výhľad na celú oblohu. 

Hoci ide o koncept, ktorého realizácia by potešila nie jedného dobrodruha, na internete sa objavila vlna kritiky. Ako píše IGN, mnoho ľudí naráža na to, že koncept a princípy aerodynamiky nejdú dokopy. To znamená, že lietadlo by pravdepodobne nedokázalo vzlietnuť. 

Ďalší kritici mali obavy z veľkosti stroja, pretože aj dráha pre toto lietadlo by musela byť obrovská. Mnohí poukázali aj na nebezpečenstvo možnej katastrofy, ktorá by mohla byť spôsobená jadrovými motormi. Problémom je tiež množstvo údržby, ktorá by bola potrebná kvôli veľkosti stroja.

Stačiť budú musieť komerčné lety

V súčasnosti sa musíme uspokojiť s komerčnými letmi. Aby si sa však vyhol problémom, na letisko by si mal doraziť s obrovským predstihom. Ako sme ťa informovali, portál letenkyzababku.sk odporúča ľuďom, aby dorazili na letisko pred odletom s oveľa väčším predstihom, ako boli zvyknutí. 

Mnoho letísk sa ešte počas prvých rokov pandémie rozhodlo prepúšťať prebytočný personál. Keďže sa lietalo čoraz menej, výrazne potrebovali čo najviac eliminovať straty. Avšak v súčasnosti, keď sa cestovný ruch opäť prebudil k životu, sa im tento personál ešte úplne nepodarilo získať späť.

Podľa portálu letenkyzababku.sk je preto nutné prísť na letisko minimálne 3 až 4 hodiny vopred. Čo sa však týka väčších letísk, tam by dali väčšiu časovú rezervu ako pri tých menších.

Zdroje: Interesting Engineering, The Independent, IGN, Letenky za babku

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá