„Vzorne dodržujem opatrenia, vírusu to je očividne jedno.“ Uznávaná slovenská kapacita skončila s COVID-om v nemocnici

  • Analytik a odborník na pandémiu sám skončil s koronavírusom v nemocnici, nie je ani v rizikovej skupine
  • V nemocnici strávil 8 dní, jeho ani nie 45-ročný spolubývajúci na izbe ochorenie neprežil
  • Pre všetkých Slovákov má dôležitý odkaz
nemocnica lekári
TASR/Jens Büttner/dpa-Zentralbild/dpa
  • Analytik a odborník na pandémiu sám skončil s koronavírusom v nemocnici, nie je ani v rizikovej skupine
  • V nemocnici strávil 8 dní, jeho ani nie 45-ročný spolubývajúci na izbe ochorenie neprežil
  • Pre všetkých Slovákov má dôležitý odkaz

Téme COVID sa ako analytik venujem takmer od prvého prípadu na Slovensku a myslel som si, že zbežne viem ako prebieha ochorenie či základná liečba. Osud bol asi iného názoru a doprial mi skúsenosť z prvej ruky, keďže som vírusu začiatkom minulého týždňa aj ja podľahol,“ opisuje analytik Martin Smatana na svojom Facebooku.

Bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky (IZA) a dnes analytik v spoločnosti Medannot, dcérskej firme Powerful Medical priniesol prvú predikciu šírenia vírusu na Slovensku a od začiatku epidémie vírus sledoval. Napokon sa rozhodol zo štátnej služby odísť, ale téme koronavírusu sa venuje aj naďalej.

Na sociálnej sieti opísal, ako sám s ochorením bojoval. Podľa vlastných slov prekonal COVID-19 už na jar v prvej vlne, no ozajstným peklom si prešiel až v druhej vlne na jeseň. Bolo to také zlé, že skončil v nemocnici. Smatana má pritom iba niečo cez 30 rokov, nefajčí, športuje.

Téme COVID sa ako analytik venujem takmer od prvého prípadu na Slovensku a myslel som si, že zbežne viem ako prebieha…

Posted by Martin Smatana on Friday, February 5, 2021

Od začiatku pandémie vzorne dodržujem opatrenia. Dávam si pozor a snažím sa ísť príkladom. Vírusu to je očividne jedno a stačí mu len jedna jedna chybička. A ja som chýb spravil v rozpätí pár dní až dve. Tá druhá ma stála veľkú časť funkčného objemu mojich pľúc,“ vysvetľuje analytik.

Smatana prišiel do kontaktu s dvomi nakazenými osobami, osudným sa mu stalo druhé stretnutie – v rúšku a na 15 minút. Vírusové častice si však k nemu aj tak našli cestu. Uvádza tiež, že ho mohla dostihnúť aj britská mutácia, ktorá „ľúbi aj mladšie ročníky, a to veľmi.

Veľa z vás si povie, že sa vás to netýka, lebo ste dobrá veková skupina alebo ste COVID už mali. Avšak… Stále sa dá povedať, že som čerstvý 30nik, nemám žiadne rizikové faktory, teplotu som mal naposledy, keď sa ešte slovenskými korunami platilo. Nefajčím, športujem. A na jar som musel mať ľahkú asymptomatickú formu, lebo som mal ešte na jeseň protilátky. A napriek tomu som minulý týždeň skončil so stredne ťažkou formou v nemocnici,“ varuje analytik.

„Ja som sa síce domov z nemocnice vrátil, môj prvý spolu-ležiaci také šťastie nemal. Nemal ani 45,“ hovorí.

„S britskou verziou musíme žiť ešte ostražitejšie. Pevne verím, že sa vám ochorenie bude vyhýbať a ak by ste náhodou vírus chytili, budete mať ľahký priebeh. Viem, otravné, ale s tempom dodávok vakcín nás asi čaká ešte ťažká jar a možno aj leto. Nepodceňme to,“ dodáva Martin Smatana.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech