Wikiwand prichádza zatraktívniť Wikipediu

  • Spustenie Wikiwand je financované vo výške 600.000 dolárov a má za úlohu vybudovať atraktívnu alternatívu hlavnej deskopovej aplikácie. Wikipedia uviedla na trh svoj prvý natívny mobilný produkt. Začína ako všetci ostatní, na iPhone.
image_1426668711.jpeg
  • Spustenie Wikiwand je financované vo výške 600.000 dolárov a má za úlohu vybudovať atraktívnu alternatívu hlavnej deskopovej aplikácie. Wikipedia uviedla na trh svoj prvý natívny mobilný produkt. Začína ako všetci ostatní, na iPhone.

 

Prvé spustenie prebehlo minulý rok v auguste. Wikiwand do teraz ponúkol web aplikáciu a rozšírenie pre prehliadače Chrome, Firefox a Safari, kde sa snaží čo najatraktívnejšie meniť rozhranie Wikipédie. To zahŕňa napríklad pohlcujúcu cover foto, pevný obsah tabuľky, ktorá je vždy viditeľná pri scrollovaní, odkaz náhľadu a ďalšie. To je vízia, ako by mala Wikipédia od roku 2015 vyzerať.

 

Wikiwand je optimalizovaná pre iPhone, aj keď na iPade bude naďalej pracovať ako „blows-up“ verzia. Používa niektoré kľúčové funkcie z hlavnej iOS appky Wikipedia, no prináša svieži vizuálny prístup k digitálnej encyklopédii. Ako môžeš vidieť nižšie, je to o mnoho krajšie, prehľadnejšie a fresh. Ale v podstate premieňa svoju webovú stránku do mobilnej aplikácie, len o dosť zaujímavejšej formy pre užívateľa.

Wikiwand uľahčuje prístup k niektorým funkciám, vrátane vyhľadávania a zdieľania článkov/textov. Spoločnosť tiež zahrnula do aplikácie funkciu link-preview, ktorá sa zdá byť ťažko uskutočniteľná na mobiloch, ale všetko, čo treba urobiť je stlačiť požadované tlačidlo a hop, ste na začiatku.

 

Čím viac budeš aplikáciu používať a skúšať rôzne funkcie, tak tým skôr spoznáš jej jednoduchosť ovládania. Ale treba poznamenať, že táto aplikácia je zameraná len na čitateľa. Užívateľ nie je schopný upravovať články. Na to bude musieť použiť oficiálny účet na Wikipédii.

Aj keď existuje veľmi veľa rôznych alternatív Wikipédie, tak tento je odlišný a hlavne je to originál Wikipédie, len v inom šate.

Wikiwand dostal investíciu od Saar Wilfa, ktorý predal svoju firmu Fraud Sciences na overovanie transakcii cez PayPal v roku 2008 za 169 mil. dolárov. Aj keď majú rozbehové financie na začiatok, tak musia premýšľať, ktoré služby v aplikácii speňažiť. S najväčšou pravdepodobnosťou by to mali byť prémiové a najkvalitnejšie texty s veľkým počtom prezretí. Týmto krokom sa však zdá, že Wikipedia ide proti svojej vlastnej filozofii a tou bolo poskytovať informácie od ľudí pre ľudí zadarmo.

 

Väčšina podobných služieb ako Wikipédia zarába na poplatkoch za sťahovanie alebo iných služieb. Wikiwand bude zarábať na reklame cez kontextové okná, čomu sa Wikipedia vždy snažia vystríhať, no doba sa mení a tomu sa bude musieť prispôsobiť asi aj Wikipedia. Wikiwand sľubuje, že bude 30% zo svojich ziskov posielať Wikipedia Foundation, takže bude zaujímavé sledovať celý priebeh a hlavne to, či Wikiwand bude životaschopný.

V každom prípade sa podarilo dostať desktopovú Wikipédiu na dnes najpoužívanejšiu mobilnú verziu, konečne. Zatiaľ je to síce iba na iPhone, ale čoskoro sa môžeme tešiť aj na verziu pre Android.

Zdroj: venturebeat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK