Z Bratislavy až k pobrežiu Severného mora. Nové vlakové dobrodružstvo, o ktoré bude mať záujem každý

  • Český dopravca oznámil nový projekt
  • Vlakové dobrodružstvo začne v Bratislave, dostane ťa do Belgicka
  • Trasa prechádza až štyrmi štátmi
Vlak a žena v meste
Ilustračný obrázok, Unsplash/Jacques Bopp, Unsplash/Kinga Cichewicz
  • Český dopravca oznámil nový projekt
  • Vlakové dobrodružstvo začne v Bratislave, dostane ťa do Belgicka
  • Trasa prechádza až štyrmi štátmi

Čoraz viac dobrodruhov si namiesto leteniek do exotiky vyberá dobrodružnú cestu autom, autobusom alebo vlakom. Práve cesta vlakom dokáže byť sama o sebe zážitkom, kedy môže človek objavovať krásy krajiny bez toho, aby sa musel postaviť.

K dobrodružným cestám sa pridáva aj nová 19 hodín dlhá trasa, ktorá prechádza cez 4 krajiny a spája tak dôležité miesta Európy. 

Český prevádzkovateľ verejnej dopravy Leo Express oznámil ambiciózne plány pre viacero krajín. Jednou z noviniek má byť aj navrhovaná trasa, ktorá spojí Belgicko so Slovenskom, informuje cestovanie.pravda.sk.

19 hodín objavovania sveta

Vlaková spoločnosť predložila návrhy českému ministerstvu dopravy a infraštruktúry minulý rok v júni. Plány v súčasnosti posudzuje belgický regulátor železničnej dopravy.

V prípade, že tento projekt českého železničného dopravcu schvália, spustí sa priama obojsmerná linka spájajúca belgické Ostende s Bratislavou. Cesta potrvá 19 hodín a vlaky budú z belgického pobrežného mesta odchádzať ráno o 6:15. Vlak okrem belgickej krajiny zastaví aj v Nemecku a Českej republike. 

Železničný dopravca na dobrodružnej ceste naplánoval minimálne 50 zastávok. Vlak zastaví v Bruggách, Gente, Bruseli a Liège v Belgicku. Následne bude pokračovať po trase a zastaví sa vo viac ako 20 nemeckých mestách vrátane Aachenu, Kolína nad Rýnom, Hannoveru, Lipska či Drážďan.

Vlak má plánovaný príchod do Prahy o 20. hodine a potom má pokračovať na Slovensko, so zastávkami v mestách Kúty a Malacky. Príchod do nášho hlavného mesta má mať tesne po jednej hodine nasledujúceho rána. Spiatočná cesta bude mať podobné časy odchodov a príchodov.

Dinant (Belgicko)
zdroj: Expedia

Keďže táto trasa ešte stále čaká na schválenie, je zatiaľ otázkou, kedy presne bude možné ním cestovať. Na zelenú sa čaká aj kvôli problémom s prístupom k belgickej infraštruktúre. Najpravdepodobnejší termín je však medzi koncom roka 2024 a začiatkom roka 2025. 

Vlaková cesta snov 

Medzi najdlhšie cesty vlakom však patrí trasa Portugalsko – Singapur. Ide o najdlhšiu cestu vlakom na svete. Táto linka premáva len od roku 2021, a to len vďaka otvoreniu železnice v Laose. Ak by si chcel túto trasu prejsť v minulosti, musel by si niekoľkokrát prestúpiť a ísť aj autobusom.

Týmto vlakom cestovateľ objaví naozaj kus sveta, keďže vlak má zastávky v Paríži, Moskve či Pekingu. Ako sme napísali, trasa je dlhá neuveriteľných 18 755 kilometrov. 

Cestovať po Slovensku sa oplatí

Na zážitky je však bohaté aj Slovensko. Cez mohutné Tatry, životom prekypujúcu Bratislavu až po historické centrum Banskej Štiavnice. Je čo objavovať. ZSSK si práve preto pripravilo výhodné ponuky. Nárok na zľavu z cestovného majú napríklad seniori nad 62 rokov. Na využívanie 100 % zľavy z cestovného sa treba zaregistrovať do systému uvedenej spoločnosti, na základe čoho zákazník získa preukaz, na ktorý sa priznáva zľava.

Na zľavu majú tiež nárok dôchodcovia do 62 rokov, ak sú poberatelia starobného, predčasného, sirotského, vdovského alebo vdoveckého, invalidného, dôchodku manželky či sociálneho dôchodku a poberatelia sociálneho výsluhového dôchodku, ktorý je vdovský alebo vdovecký, sirotský či invalidný. S tým, ako sa zaregistrovať, sme ťa už oboznámili.

Zdroj: cestovanie.pravda.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá