Z maturitnej skúšky ťa môžu aj vylúčiť. Ak porušíš jasné pravidlá, máš poriadny problém (PREHĽAD)

  • Študentov čakajú písomné maturitné skúšky už budúci utorok
  • Ak sa ich zúčastníš, dávaj si pozor na tieto pravidlá
skúška maturita z matematiky
Ilustračné foto, TASR/Roman Hanc
  • Študentov čakajú písomné maturitné skúšky už budúci utorok
  • Ak sa ich zúčastníš, dávaj si pozor na tieto pravidlá

Písomné maturity zo slovenského jazyka a literatúry či maďarského jazyka a literatúry čakajú študentov už v utorok, 12.3. Ak sa na nich zúčastníš, dávaj si pozor na dodržiavanie týchto zásadných pravidiel. Upozornil na to portál tvnoviny.sk.

Vedomosti z cudzieho jazyka si študenti na maturite preveria hneď na nasledujúci deň. Vybrať si mohli z anglického, nemeckého, francúzskeho, ruského, španielskeho a talianskeho jazyka.

Národný ústav certifikovaných meraní (NÚCEM) v pravidlách upozorňuje, že administrátori dohliadajú na to, aby žiaci nepoužívali mobilné telefóny alebo iné elektronické zariadenie, ktoré je možné pripojiť na internet. Tieto zariadenia nemôžeš mať ani na chodbách v čase administrácie testov. Zároveň nemôžeš iným spôsobom zisťovať témy alebo zadania písomnej formy internej časti maturitnej skúšky. Nezabudni aj na občiansky preukaz. Ak si ho stratil, prines si pas alebo vodičský preukaz.

Môžu ťa vylúčiť z učebne

Ak sa počas maturitnej skúšky budeš správať nedovoleným spôsobom, predseda predmetovej maturitnej komisie skúšku preruší. Môže tak urobiť v prípade, že používaš nepovolené pomôcky, komunikuješ mobilným telefónom, odpisuješ či vyrušuješ. Musel by si tak opustiť učebňu a skúška by bola pre teba neplatná. Nebolo by ti umožnené test opakovať ani v náhradnom termíne, ale v riadnom skúšobnom období školského roka 2024/2025.

Počas testu môžeš mať pri sebe vlastný nápoj. Potraviny však nie sú povolené. NÚCEM upozorňuje, že nesmieš rušiť spolužiakov a musíš dbať na to, aby si neznečistil a nepoškodil tlačivá.

Farba pera je dôležitá

Pero musí mať podľa zverejnených pokynov na vyplňovanie odpoveďových hárkov čiernu alebo modrú náplň. Nepoužívaj tradičné plniace perá, gumovacie perá, perá, ktoré veľmi tenko píšu, obyčajné ceruzky ani pentelky. Zakázané je používať aj takzvaný zmizík či iné korekčné pomôcky.

Odpoveďový hárok bude mať dva listy a je samoprepisovací. Preto je potrebné dať si pozor na to, aby si písal na predný list, teda na originál tak, aby sa odpovede dôkladne prepísali aj na druhý list – na kópiu.

Textové polia, akými sú kód školy, kód žiaka či kód textu, vyplň veľkými tlačenými písmenami alebo číslicami. Daj pozor na to, aby vpisované údaje nepresahovali polia na to určené. 

Čo robiť pri nesprávnej odpovedi ?

Ak urobíš chybu pri odpovedi, alebo si neskôr svoju odpoveď rozmyslíš, nežiadaj nový odpoveďový hárok. Namiesto toho zaplň políčko s nesprávnym krížikom a urob nový krížik. Zmeniť názor môžeš ešte raz, a preto ak chceš zaznačiť pôvodnú odpoveď, krížiky urob do všetkých políčok a zaplnené políčko daj do krúžku.

Pri otázke, ktorá si vyžaduje odpoveď s krátkym textom, ho zapíš do príslušného poľa odpoveďového hárka čitateľne bežným písmom. Ak použiješ tlačené písmo, dôsledne rozlišuj veľké a malé písmená. Nepoužívaj iba veľké tlačené písmená.

maturita
zdroj: TASR/Roman Hanc

Keď si sa rozhodol maturovať z matematiky, tvoja skúška dospelosti začne vo štvrtok, 14. 3. Do odpoveďového hárka budeš zapisovať iba výsledok. Nie je dôležité ho zdôvodniť, ani uvádzať postup, ako si k výsledku prišiel. Výsledok zapíš pomocou celého alebo desatinného čísla. Znamienka ako plus a mínus zapisuj do samostatného políčka pred prvú číslicu.

Daj si pozor aj na predtlačenú polohu desatinnej čiarky. Ak je podľa teba výsledok celé číslo, nevypĺňaj políčka za desatinnou čiarkou. Ak je výsledok úlohy desatinné číslo s viac ako dvoma desatinnými miestami, zapíšte výsledok úlohy do odpoveďového hárka zaokrúhlený na dve desatinné miesta.

Kalkulačku môžeš použiť vlastnú. Pred skúškou musíš požiadať vyučujúceho matematiky, aby skontroloval či kalkulačka, ktorú chceš použiť spĺňa viaceré kritériá. Môžeš použiť kalkulačku, ktorá nie je súčasťou mobilného telefónu. Zároveň nedokáže vykresľovať grafy, zjednodušovať algebrické výrazy obsahujúce premenné, počítať korene algebrických alebo iných rovníc.

Učebňu môžeš opustiť iba vo výnimočných prípadoch

Počas maturitnej skúšky neopúšťaj učebňu. Urob tak len vo výnimočných prípadoch, ktorých dôvod musíš oznámiť administrátorovi. V danom čase môže byť mimo učebne najviac jeden žiak.

V žiadnom prípade však nesmieš odísť z učebne počas práce na prvej časti testu a počas zverejňovania tém či zadaní z vyučovacích jazykov, slovenského jazyka a slovenskej literatúry a cudzích alebo druhých vyučovacích jazykov.  

Zdroje: tvnoviny.sk, NUCEM, NUCEM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá