Z miliardára nulou. Biznis „nového Buffetta“ sa rúti do bankrotu

  • Problémy kryptoburzy FTX vznikli už niekoľko mesiacov dozadu, teraz vyhlásila bankrot
  • Novým šéfom FTX sa stane John J. Ray III.
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Maxim Hopman TASR/DPA/Karl-Josef Hildenbrand
  • Problémy kryptoburzy FTX vznikli už niekoľko mesiacov dozadu, teraz vyhlásila bankrot
  • Novým šéfom FTX sa stane John J. Ray III.

Sam Bankman-Fried sa považoval za kryptomiliardára a nového „Warrena Buffetta“. Jeho majetok pochádzal z veľkej kryptoburzy FTX. No ako hovoria naši bratia Česi, „kdo s čím zachází, tím taky schází“. Sam o svoje miliardové majetky prišiel doslova šmahom ruky. A môže za to práve krypto.

Ťažkosti vznikli po tom, ako sa druhá najväčšia kryptoburza na svete FTX dostala do problémov s likviditou. Zachrániť ju mohla najväčšia svetová kryptomenová platforma Binance, a ako uvádza agentúra TASR, firmy sa najskôr dohodli na prevzatí, no Binance od kúpy neskôr odstúpila.

Burza Binance uviedla, že po dôkladnom preskúmaní financií FTX nebude v realizácii dohody pokračovať. Konštatovala pritom, že jej rozhodnutie ovplyvnili správy o „zlom hospodárení s financiami klientov a o údajnom prešetrovaní zo strany amerických úradov“. Informuje o tom portál BBC.

Sam Bankman-Fried je zakladateľom a bývalým generálnym riaditeľom FTX, kryptomenovej burzy, ktorý sa pokúsil zorganizovať záchranný balíček, mysliac si, že ho kúpi Binance.

„Je mi to ľúto,“ napísal na Twitteri Bankman-Fried. „Ja… mal som to urobiť lepšie,“ uviedol. Pred krachom bol Bankman-Fried jednou z najväčších hviezd a osobností kryptoscény a považoval sa za miliardára, uviedol portál BBC. Svoj majetok odhadoval až na 15 miliárd dolárov.

Ešte pred pár mesiacmi bol Bankman-Fried prirovnávaný k Warrenovi Buffettovi, investorovi, ktorého prezývajú aj „Veštec z Omahy“ .

Impérium FTX sa zrútilo behom týždňa. Bankman-Fried pripustil, že pád FTX je jeho chybou, avšak to ho neospravedlňuje pred 1,3 miliónmi zákazníkov FTX, ktorí by tak mohli prísť o svoje krypto úspory.

Problémy kryptoburzy FTX vznikli už niekoľko mesiacov dozadu. Jej šéf Bankman-Fried previedol minimálne štyri miliardy dolárov do firmy Alameda. Obchodnú firmu chcel podporiť po tom, čo prišla k niekoľkým stratám. 

Kryptoscéna bude pod tlakom

Novým šéfom FTX sa stane John J. Ray III. Súčasťou bankrotového konania je aj Alameda Research a ďalších okolo 130 sesterských firiem, ktoré patria skupine FTX.

„FTX má cenné aktíva, ktoré možno efektívne spravovať len v organizovanom spoločnom procese,“ uviedol Ray vo vyhlásení.

Celá pozornosť bude následne obrátená na ostatné veľké kryptomenové burzy. Na ostatné spoločnosti bude najbližšie vyvíjaný obrovský tlak, aby dokázali, že sú finančne stabilní a dokážu sa udržať nad vodou.

Kolaps FTX zasiahol celé odvetvie kryptomien, ktoré po krátkom zotavení pokračovali v piatok popoludní v poklese. Cena bitcoinu v noci na štvrtok (10. 11.) klesla pod hranicu 16 000 USD (15 522 eur) prvýkrát od konca roka 2020. V piatok okolo 16:00 SEČ sa obchodoval so stratou 3,6 % (v priebehu 24 hodín) po 16 911 USD.

Druhá najväčšia kryptomena ether počas jediného dňa stratila 17 percent. Jej cena klesla z 1 448 USD na 1 164 USD. Token kryptoburzy FTX FTT padol o 71 percent zo 17 dolárov na 3. Kryptomena solana, ktorú výrazne podporoval šéf FTX Sam Bankman-Fried, stratila 28 percent, keď v priebehu 24 hodín sa jej cena znížila z 28,19 dolára na 20.

Zdroje: BBC, Twitter, BBC, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá