Jeden z najdrahších apartmánov Slovenska býval núdzový „kumbál“. Za noc na Silvestra tu necháš celú výplatu

  • Z okien ubytovania máš možnosť pozorovať najkrajšie miesto na Slovensku
  • Noc v najvyššie položenej izbe v strednej Európe patrí medzi unikáty
noc na lomnicaku
archív TMR hotels
  • Z okien ubytovania máš možnosť pozorovať najkrajšie miesto na Slovensku
  • Noc v najvyššie položenej izbe v strednej Európe patrí medzi unikáty

Miesto, kde sa človek „môže dotknúť hviezd“ a spoznať Tatry trochu inak, z veľkej výšky. Pri pohľade do hlbokých zrázov však ocení aj odvahu prvých dobyvateľov Tatier z 18. storočia, ktorí len s minimálnou výbavou vystupovali na najvyššie tatranské vrcholy a podali o nich správu do sveta, či to bol kežmarský obuvník a amatérsky baník Jakub Fábry alebo britský lekár Robert Townson.

Na svoje si tu príde každý. Bez ohľadu na to, či si dobrodruh alebo „snílek“, či si chceš urobiť selfie pri západe slnka na vyhliadkovej plošine alebo chceš jednoducho zažiť niečo unikátne.

Z nocľahu až k luxusnému ubytovaniu

Na začiatku sa mu slangovo hovorili kumbál. Išlo o miesto v budove vrcholovej stanice lanovky na Lomnickom štíte, ktoré slúžilo na núdzový nocľah.

Lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso a potom ďalej na Lomnický štít bola uvedená do prevádzky už v roku 1941. Ide o jediný tatranský štít dostupný visutou lanovkou.

V čase spustenia do prevádzky, 20. decembra 1941, mala s dĺžkou viac ako šesť kilometrov najdlhší medzipodperový úsek na svete a prekonávala najväčší výškový rozdiel s jedným prestupovaním spomedzi všetkých vtedajších lanoviek, čo je 1 715 metrov.

Neskôr bola dobudovaná budova observatória spojená s hornou stanicou lanovky. Svojimi nápadmi k tvorbe lanovky pod malebnou scenériou Tatier prispel aj uznávaný architekt Dušan Jurkovič.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa TMR hotels (@tmrhotels)

Stredobod pozornosti od samého začiatku

Písal sa rok 2007, kedy jeden z hlavných iniciátorov Michal Krolák prišiel s nápadom prerobiť spomínaný nocľah na skutočné ubytovanie a skúsiť ju ponúknuť návštevníkom. Na začiatku to boli len drobné stavebné úpravy, vymaľovanie priestoru, zariadenie apartmánu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá