Z útrob internetu uniklo najväčšie množstvo dát v histórii: Môžu byť medzi nimi aj tie tvoje

  • Únik pozostával z niekoľkých terabajtov dát, ktoré sa našli v databáze
  • Páchateľ je neznámy a určiť jeho totožnosť bude náročné
počítač programator
Unsplash/Jefferson Santos
  • Únik pozostával z niekoľkých terabajtov dát, ktoré sa našli v databáze
  • Páchateľ je neznámy a určiť jeho totožnosť bude náročné

Experti na kyberbezpečnosť upozornili na obrovský únik údajov, ktorý sa týkal neuveriteľných 26 miliárd záznamov. Tento mohutný únik, ktorý odborníci označujú za „matku všetkých únikov“, je pravdepodobne najväčším incidentom, aký bol kedy odhalený.

Zahŕňa ohromujúcich 12 terabajtov údajov, čo predstavuje celkovo 26 miliárd jednotlivých záznamov. Je potrebné uviesť, že toto narušenie sa neobmedzuje len na jeden zdroj; obsahuje údaje používateľov od rôznych gigantov v oblasti sociálnych médií vrátane sietí LinkedIn, Twitter, Weibo a Tencent. Tento incident sa katapultoval do knihy rekordov ako potenciálne najrozsiahlejší únik údajov, aký bol kedy zaznamenaný, informuje portál Forbes.

Čo zatiaľ o úniku vieme

Pri masívnom narušení bezpečnosti odhalili odborníci zo spoločností Security Discovery a CyberNews kolosálnu databázu obsahujúcu neuveriteľných 12 terabajtov údajov, čo sa rovná takzvanému „MOAB“ úniku dát.

Predpokladá sa, že túto obrovskú databázu, ktorá obsahuje viac ako 26 miliárd záznamov, zhromaždil buď zlomyseľný subjekt, alebo sprostredkovateľ údajov, ale určiť totožnosť zodpovedného bude naozaj náročné.

Tento únik zahŕňa údaje zo služieb Tencent QQ (1,4 miliardy záznamov), Weibo (504 miliónov), MySpace (360 miliónov), Twitter (281 miliónov), Deezer (258 miliónov), LinkedIn (251 miliónov), AdultFriendFinder (220 miliónov), Adobe (153 miliónov), Canva (143 miliónov), VK (101 miliónov), Daily Motion (86 miliónov), Dropbox (69 miliónov), Telegram (41 miliónov) a ďalších, píše CyberNews.

Databáza, ktorá zostala vystavená na otvorenej platforme na ukladanie údajov, je potenciálnou zlatou baňou pre kyberzločincov a otvára možnosti na krádež identity, pokročilé phishingové operácie, cielené digitálne útoky a neoprávnené vniknutie do súkromných a citlivých účtov.

K závažnosti situácie prispieva aj to, že databáza obsahuje aj informácie od rôznych amerických a iných vládnych subjektov, čo vyvoláva vážne obavy z dôsledkov takéhoto rozsiahleho odhalenia údajov, informuje portál CyberNews.

Máme sa báť o údaje?

V súvislosti s týmto masívnym únikom údajov sa objavuje aj pozitívna správa: väčšina týchto údajov nie je nová, ale skôr súhrn z mnohých minulých únikov. Napriek tomu, že ide o opätovne získané údaje, prítomnosť kombinácií používateľského mena a hesla výrazne zvyšuje rizikový faktor.

Tento masívny súbor údajov by mohol potenciálne podporiť nárast útokov typu credential stuffing, pri ktorých sa tieto existujúce kombinácie používajú na narušenie účtov. Ostražitosť je mimoriadne dôležitá, pretože sa pripravujeme na možné zintenzívnenie týchto kybernetických útokov v blízkej budúcnosti, píše Forbes.

Zároveň si môžeš aj ty sám overiť, či bol nejaký z tvojich účtov kompromitovaný, stačí navštíviť stránku haveibeenpwned.com, kde môžeš zistiť, či sa tvoje údaje v týchto únikoch nevyskytli.

Zdroje: haveibeenpwned.com, Forbes, CyberNews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá