Za akademický podvod im hrozia 10-tisícové pokuty. Ministerstvo rieši „zákazkové diplomovky“

  • Zákon tento čin definuje ako akademický podvod
  • Sankcie, ktoré sú za to udávané, sa vzťahujú na firmy aj na osoby, ktoré sa podieľajú na písaní prác
študenti
Ilustračná foto, Freepik
  • Zákon tento čin definuje ako akademický podvod
  • Sankcie, ktoré sú za to udávané, sa vzťahujú na firmy aj na osoby, ktoré sa podieľajú na písaní prác

Na podnet Nadácie Zastavme korupciu začalo ministerstvo školstva správne konanie voči trom firmám, ktoré predávajú záverečné práce. „Za takéto konanie firmám hrozia pokuty už rok, odkedy Nadácia dostala do zákona pojem akademický podvod,“ vysvetlil Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu.

Zákon tento čin definuje ako akademický podvod. Zároveň zákon zahŕňa situácie, keď študent predloží svoju záverečnú prácu, a tá nie je výsledkom jeho vlastnej a samostatnej činnosti. Sankcie, ktoré sú za to udávané, sa vzťahujú, tak na firmy, ako na osoby, ktoré sa podieľajú na písaní či propagovaní predaja záverečných prác.

Výška pokuty je od 10 000 do 50 000 eur.

S právnou úpravou prišla nadácia Zastavme korupciu v spolupráci so Študentskou radou vysokých škôl hneď po tom, ako vyšlo najavo, že až pätina absolventov môže štátnicovať s diplomovkou, ktorú si kúpi, respektíve, ktorú dá niekomu napísať.

„Po tom, čo zákon vstúpil do platnosti, sme v Nadácii zistili, že mnohé weby a firmy sa naďalej živia takouto činnosťou a porušujú zákon. Naše zistenia sme preto postúpili ministerstvu školstva,“ uviedol v tlačovej správe Suchý.

Ak ministerstvo školstva rozhodne, že firmy sa skutočne dopustili priestupku a udelí im pokutu v rozmedzí, ako sme uviedli vyššie, mohlo by ísť o veľmi dôležitý precedens. 

„Veríme, že takéto pokuty by mohli odstrašiť od podobného konania aj ďalšie firmy a osoby, čo by prispelo k férovejšiemu a kvalitnejšiemu vysokoškolskému prostrediu na Slovensku,“ doplnil Suchý.

Za peniaze všetko 

Ruka niektorých politikov s najväčšou pravdepodobnosťou taktiež nesiahla po svojej práci čestne, ale inou cestou. Matovič, Kollár či Krištúfková majú tituly za práce, v ktorých sa mali dopustiť krádeže cudzích myšlienok. To je však úplne iný prípad.

Kúpa diplomovky, bakalárky či seminárky je dostupná takmer na každom kroku. Ak študent disponuje peniazmi, za 500 až 900 eur mu profesionálna agentúra napíše celú záverečnú prácu, s ktorou môže ukončiť svoje štúdium a zároveň v práci nenapísať ani čiarku.

V roku 2021 Nadácia Zastavme korupcia zistila, že tento akademický podvod môže využívať až 13 percent všetkých absolventov, uvádzajú na webe.

Zastavme korupciu v istom čase skúmala aj tržby firiem, ktoré pôsobia v tomto biznise. Údaje viacerých firiem nie sú k dispozícii, no tie, ktoré pre verejnosť viditeľné sú, dosahujú pomerne zdravé priemerné ročné obraty. Na jednu formu to predstavuje 36-tisíc eur, pri priemernej cene 600 eur za jednu prácu.

Prirodzene, väčšina webov nepromuje svoje služby ako „napísanie bakalárskej/diplomovej/seminárnej práce“, ale ako „vypracovanie dokladov“, čo v tomto prípade celkom určite predstavuje ochranné hľadisko skutočného zámeru firmy.

Zdroje: TS/Zastavme korupciu, Zastavme korupciu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá