Za koľko rokov si s priemerným platom našetríš na luxusné auto? Zabudnúť môžu aj Slováci, ktorí bývajú v mamahoteli

  • Kúpiť si dom bez hypotéky, auto bez lízingu či užiť si dovolenku v tropickom raji? Aj to je snom nejedného Slováka
  • Ak sa však pozrieme na priemerné platy, veľmi optimisticky to nevyzerá
  • Je vôbec možné si nasporiť si z platu 1 000 eur na luxusné auto, vlastný byt alebo dovolenku na Maldivách?
peniaze auto
Unsplash/Markus Spiske, Unsplash/Matthew Sichkaruk
  • Kúpiť si dom bez hypotéky, auto bez lízingu či užiť si dovolenku v tropickom raji? Aj to je snom nejedného Slováka
  • Ak sa však pozrieme na priemerné platy, veľmi optimisticky to nevyzerá
  • Je vôbec možné si nasporiť si z platu 1 000 eur na luxusné auto, vlastný byt alebo dovolenku na Maldivách?

Priemerná mzda na Slovensku sa vypočíta ako aritmetický priemer všetkých platov, ktoré Slováci dostávajú. Za rok 2020 bola vyčíslená na 1 133 eur a odhady na tento rok hovoria o sume 1 171 eur. Keďže platové rozmedzie je pomerne veľké, treba podotknúť, že väčšina obyvateľov zarába výrazne menej ako je už spomínaná priemerná mzda.

Ak si však zoberieme za príklad človeka, ktorý zarába priemernú mzdu na Slovensku, ako dlho by si musel sporiť, aby si mohol kúpiť, napríklad luxusné auto? Samozrejme, to tiež závisí od toho, kde človek žije. Ak býva vo vlastnom alebo u rodičov, nemusí platiť podnájom alebo hypotéku a sporenie ide jednoduchšie.

peniaze šetrenie mzdy slováci prieskum
zdroj: Unsplash/ Melissa Walker, Chiara Daneluzzi

Keďže priemerná mzda je na Slovensku uvádzaná v hrubom, na výplatnej páske sa reálne človeku objaví oveľa nižšia suma. Po odpočítaní všetkých odvod to vychádza na približne 770 eur v čistom. Preto, ak chceme sporiť z tejto sumy, bude to znamenať veľké odriekanie a sebadisciplínu.

Mamahotel alebo podnájom

Odvody však nie sú jediné výdavky. Ak teda nebývame vo vlastnom, odčítať musíme nájmom alebo splátky. Táto suma by sa dala zaokrúhliť na 400 eur, všetko však záleží od reálnych nákladov. Pri veľkom obmedzení, rozumej žiadne reštaurácie ani donáška, je človek schopný prežiť s mesačným rozpočtom na jedlo približne 150 eur. Ak ešte prirátame výdavky na domácnosť, ako napríklad čistiace prostriedky alebo veci, ktoré budeme nutne potrebovať, tak k celkovým nákladom musíme pripočítať ešte 50 eur.

muz, auto, peniaze
zdroj: Unsplash/Tyler Nix, Markus Spiske

Z výplaty sa nám tak môže podariť s veľkým odriekaním usporiť približne 170 eur mesačne. Ročne teda vychádza, že z priemerného platu by sa za týchto podmienok dalo ušetriť približne 2 000 eur. Dá sa z takejto sumy raz kúpiť napríklad luxusné auto?

Najprv si musíme zadefinovať, čo slovo luxus v spojení s automobilom znamená. Okrem toho, že si pod týmto pojmom predstavíme sedany alebo limuzíny, dá sa povedať, že ide o každé auto so vstupnou cenou 48 tisíc eur. Približne na tejto sume už dokážeme nájsť aj nejaké sedany v základnej výbave.

S ročnou úsporou 2 000 eur by sme však na takéto auto sporili iba veľmi ťažko. Viac ako dvadsaťročné snahy odkladania by aj tak zruinovala inflácia, a preto by bolo pri takýchto podmienkach kúpiť si nové luxusné auto nie veľmi rozumné riešenie. 

Ak si sporíš na účte, za život vyhodíš do koša tisícky a tisícky eur. Koľko tvojich peňazí zmizne kvôli inflácii?

Iná situácia by nastala, ak by človek žil vo vlastnom alebo u rodičov. Treba poznamenať, že takýchto ľudí na Slovensku nie je málo. Podľa Eurostatu až 72 % Slovákov býva vo vlastnej nehnuteľnosti, ktorá nie je zaťažená hypotékou. 

Náklady na bývanie v dvojizbovom byte by sa dali zaokrúhliť na 150 eur. Z toho vychádza, že pri všetkej snahe by sa dalo odložiť viac ako 6-tisíc eur ročne. S takouto úsporou by  človek mohol vlastniť nové luxusné auto do desať rokov.

Reálnejšia sa vidí dovolenka

Reálne dáta o sporení však ukazujú menej pozitívne informácie. Podľa analýz banky VÚB na sporiacich účtoch v banke majú najvyššie priemerné mesačné sporenie ľudia v Bratislavskom kraji. Mesačne si dokážu odložiť sumu 80 eur. Na opačnom konci rebríčka sú regióny Trenčín a Banská Bystrica, kde si ľudia mesačne vedia dať bokom 60 eur. Podľa prieskumu z dát Slovenskej sporiteľne si v priemere viac usporia muži (68 eur) ako ženy (62 eur). Pri odkladaní tejto sumy by sa človek mohol z nového auta tešiť akurát tak na sklonku života.

Analýzy Slovenskej sporiteľne hovoria o niečo pozitívnejších číslach. Na kúpu luxusného auta to je však stále málo. „V priemere si Slováci mesačne dokážu odložiť 113 eur. Približne u pätiny opýtaných vidíme, že bola schopná odkladanú čiastku za posledné roky zvýšiť,“ priblížil v oficiálnej správe z októbra 2020 Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.

peniaze eura
zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Ak človek predsa len luxus vyžaduje aj pri priemernom plate, reálnejšia sa vidí dovolenka v tropickom raji. Napríklad na niektorom z ostrovoch na Maldivách si vieš nájsť týždenný dovolenkový pobyt už od 1 200 eur, avšak bez stravy. All inclusive dovolenka v niektorom z tropických rajov sa pohybuje okolo 3 až 4 tisíc eur.

Človek patriaci do prvej skupiny by si ju tak mohol dovoliť po vyše ročnom sporení. Ľuďom, ktorí žijú vo vlastnom by na to stačilo pár mesiacov.

AKTUALIZOVANÉ: Spravili sme si Finančný plán. O 10 rokov by sme na účte mali vyše 70 000 €

Sporiť si na byt odkladaním je nezmysel 

V otázke bytu sa však všetky predstavy o kúpe za vlastné úspory rozpadajú. Podobne ako pri luxusnom aute by človek z prvej skupiny musel odkladať peniaze vyše dvadsať rokov, aby si mohol dovoliť aspoň menšiu garsónku mimo hlavného mesta. Vzhľadom na infláciu tak ide o úplný nonsens.

Podľa analýzy na nehnuteľnosti.sk je momentálne priemerná cena metra štvorcového v dvojizbovom byte 1 743 eur. Na byt s rozlohou 55 metrov štvorcových by tak teoreticky človek, ktorý žije u rodičov a zarába priemerný plat, mohol mať nasporené za 15 rokov. Ide však o veľmi hrubý odhad, ktorý neberie do úvahy infláciu ani rast ceny bytov.

KVÍZ: Vyznáš sa v peniazoch alebo o ne zbytočne prichádzaš?

Odborník na finančný manažment Radoslav Kasík radí mladým Slovákom, aby okrem sporenia mysleli aj na investovanie. Startitup sa ho pýtal na príklad, kedy by bol človek ochotný si odkladať mesačne len 50 eur. Oplatí sa to vôbec?

„Ak si začnete odkladať 50 eur mesačne pri 8 % ročnom výnose v 40-ke, pri odchode na dôchodok budete mať 45-tisíc eur (horizont 25 rokov, vklady 15-tisíc eur), no ak začnete v 20-ke, budete mať 240-tisíc eur (horizont 45 rokov, vklady 27 tisíc). To je zložené úročenie a jeho efekt ako podstata investovania. Historický priemerný výnos svetových akciových trhov je okolo 9 % ročne. Ten dosahuje dlhodobo aj naše 100 % akciové portfólio. Najdôležitejšie je pri investovaní dať investícii naozaj dostatok času. Ak chcete vysoký výnos pri čo najnižšom riziku, musíte sa naučiť časť peňazí odložiť dlhodobo. Inak to nejde, skratky neexistujú. Krátkodobé uloženie peňazí je špekulácia,” uzatvára R. Kasík.

Zdroje: nehnutelnosti.sk, Eurostat, minimalnamzda.sk, podnikajte.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK