Za najväčšou krízou histórie stoja samotní lekári. Po tomto príbehu vyhodíš polovicu lekárničky

  • Opiátová kríza je najväčším ohrozením verejného zdravia
  • Do konca desaťročia zomrú milióny ľudí
  • Farmaceutické spoločnosti klamali úrady aj chorých
lekár, bezdomovec
Ilustračný obrázok Reprofoto:Freepik/@ DC Studio, Unsplash/@mkaine17
  • Opiátová kríza je najväčším ohrozením verejného zdravia
  • Do konca desaťročia zomrú milióny ľudí
  • Farmaceutické spoločnosti klamali úrady aj chorých

Tlmenie bolesti je jedným zo základných pilierov medicíny. Lekári po stáročia hľadali efektívne a bezpečné spôsoby, ako pacientovi zjednodušiť liečbu. No čo bolo dobrým zámerom, vyústilo do najnebezpečnejšej straty kontroly nad vlastným životom. Závislosťou. A jednými z najpoužívanejších látok, ktoré mali pomôcť, ale zabíjali, sú opioidy. 

Ak sa pozrieme na závislosti v tejto skupine nielen medikamentov, USA už od 90. rokov bojuje s opiátovou krízou, ktorú v rámci liečby podnietili na začiatku využitia danej skupiny liečiv lekári a veľké farmaceutické spoločnosti. Všeobecný počet ľudí, ktorí zomreli na predávkovanie dr*gami v roku 2021, bol viac ako šesťnásobok počtu v 1999. Čísla ďalej narastajú a netýka sa to len krajiny splnených snov.

Tieto sú v Európe problémom od roku 2009 a prítomné boli až v 74 percentách prípadov z 6 166 fatálnych predávkovaní. Aj keď štatisticky je oproti USA číslo oveľa menšie, odborníci varujú, že nárast závislých ľudí v Európe stúpa. Môže za to najmä vývoj nových látok. Od roku 2009 do 2022 prišlo na európsky trh 74 nových druhov opiátov. A každým rokom pribúdajú.

To, čo má pomáhať, ľudí postupne zabíja. Výrobcovia týchto medikamentov sa ohľadom ich bezpečnosti odvolávali na päť-vetnú štúdiu a zapríčinili najnebezpečnejšiu krízu na svete. A čo je najhoršie? Závislým sa môže stať každý z nás. 

Dostanú ťa do eufórie

Ide o skupinu psychoaktívnych látok, ktoré sa v centrálnej nervovej sústave viažu na opiátové receptory. Aj ľudský organizmus si dokáže v malej miere vytvoriť podobné látky nazývané endogénne opioidy. Ako psychoaktívne látky výrazne znižujú bolesť v organizme. Taktiež majú protizápalové účinky a schopnosť vyvolať eufóriu. Vzhľadom na tieto účinky sa používajú na liečbu bolesti už tisícročia.  

Existujú dva hlavné druhy opioidov, a to prírodné a syntetické. Prírodné sa získavajú z rastliny maku ópiového, konkrétne z mlieka z nezrelých kvetov. Takýmto je napríklad mo*fín alebo kodeín. 

Syntetické opioidy sa vyrábajú v laboratóriách, najznámejšie sú m*tadón a f*ntanyl. Existujú však aj polo-syntetické, medzi ktoré patrí nielen obávaný he*oín, ale aj mnohé lieky proti bolesti na predpis, ako je oxykodón a hydrokodón. Tieto sa syntetizujú práve z prírodných. 

Vznik závislosti

Ako informuje Národný portál zdravia, podobne ako pri iných psychoaktívnych látkach, tak aj pri závislosti od opioidov, hrajú rolu tri aspekty: genetika, vplyv prostredia a dostupnosť drogy. Spôsobujú zvýšené vylučovanie dopamínu v starých štruktúrach mozgu, čo vyvolá pocity eufórie. Je však nutné podotknúť, že závislosť nevzniká u každého rovnakým spôsobom.

Jednou z možných ciest môže byť „samoliečba“ ťažko znášaných duševných problémov. Ak osoba, ktorá trpí depresiou alebo úzkosťou, natrafí na he*oín (alebo iný opioid), pocíti instantnú úľavu. Práve to môže vyústiť do pravidelného užívania. A nie je to prekvapivé, keďže práve ópiové tinktúry sa v minulosti používali na liečenie psychiatrických ochorení. 

Začiatok prvej vlny

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Tento článok je dostupný členom
Startitup PREMIUM
Najvýhodnejšie
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Overdose Prevention, consilium.europa.eu, Národný portál zdravia, New England Journal of Medicine, atg.wa.gov, Medscape Medical News , NCZI, SIU, Congressional Research Service, Harvard T.H. Chan 

Najnovšie videá

Trendové videá