Za „superzdravé“ potraviny platíme až o 92 % viac. Odborníci radia, ako odhaliť marketing od reality

  • Spotrebitelia sú ochotní zaplatiť o 92 % viac za potraviny s označením „bio"
  • Odborníci tvrdia, že mnohé z týchto označení sú len marketingovým ťahom
zdravé potraviny
Ilustračné foto, Freepik
  • Spotrebitelia sú ochotní zaplatiť o 92 % viac za potraviny s označením „bio"
  • Odborníci tvrdia, že mnohé z týchto označení sú len marketingovým ťahom

Označenia typu „organické“ alebo „bez GMO“ môžu navodzovať pocit, že vybrané potraviny sú automaticky zdravšou voľbou. Je tomu však skutočne tak?

National Geographic analyzoval niekoľko často používaných termínov na obaloch potravín súvisiacich so zdravím, aby pomohol zjednodušiť a objasniť proces výberu zdravších potravín pri nakupovaní.

„Etikety na potravinách môžu byť veľmi užitočné. Hovorím ‚môžu byť‘, pretože niekedy nie sú,“ uviedla Ariana Torres, poľnohospodárska ekonómka a docentka na Purdue University. Problém je podľa nej v tom, že spotrebiteľ môže len ťažko identifikovať, čo tieto označenia vlastne znamenajú, a rozlíšiť skutočné certifikácie od prázdneho marketingu.

Čo je považované za organické?

Produkt môže byť označený ako organický, ak obsahuje minimálne 95 % organických zložiek. Organické výrobky sa pestujú bez použitia pesticídov alebo hnojív a neobsahujú žiadne umelé farbivá ani konzervačné látky. Taktiež by nemali obsahovať geneticky modifikované organizmy (GMO). Nie všetky GMO produkty sú však automaticky neorganické.

Organickí farmári sú zároveň povinní dodržiavať metódy, ktoré „podporujú ekologickú rovnováhu, udržiavajú a zlepšujú kvalitu pôdy aj vody, minimalizujú používanie syntetických materiálov a zachovávajú biodiverzitu“, uvádza USDA.

Hoci sa môže zdať, že organické produkty sú vhodnejšou voľbou, Robert Paarlberg, odborný pracovník programu pre udržateľnosť na Harvard Kennedy School má na to iný názor. Neexistujú totiž presvedčivé dôkazy o tom, že by organické potraviny boli bezpečnejšie alebo nutrične hodnotnejšie.

Bez GMO

Medzi GMO a non-GMO potravinami nie je zaznamenaný žiadny nutričný rozdiel. Obidva typy potravín sú považované za rovnako bezpečné, aj keď mnohí spotrebitelia sa potravinám s GMO vyhýbajú.

Projekt „bez GMO“ definuje GMO ako akékoľvek genetické úpravy uskutočnené v ktoromkoľvek štádiu produkcie potravín. V USA sú bežne pestované niektoré GMO plodiny, ako kukurica, sója a cukrová repa, určené pre konzumáciu ľuďom aj zvieratám.

V rámci štandardov projektu non-GMO však môžu niektoré „vysoko rizikové zložky“ ako jablká a repka obsahovať malé množstvo geneticky modifikovaného materiálu. Navyše, geneticky nemodifikované potraviny môžu byť o 10 až 75 percent drahšie, pričom experti upozorňujú, že niektoré etikety „bez GMO“ sú skôr marketingovým trikom než zárukou zdravšej výživy.

„Potrebujeme vzdelávať spotrebiteľov… pretože niektoré označenia nemajú skutočnú hodnotu alebo pridaná hodnota produktu je len označenie,“ hovorí Hans Eisenbeis, riaditeľ projektu Non-GMO.

Aj keď niektorí spotrebitelia uprednostňujú konzumáciu potravín bez použitia bioinžinierstva, hovorca USDA poukazuje na to, že označenie je určené len ako „obchodný štandard a neposkytuje informácie o zdraví a bezpečnosti potravín“.

Prirodzene pestované

Spotrebitelia, ktorí sa vyhýbajú syntetickým chemikáliám a genetickému inžinierstvu, môžu vyhľadávať produkty s označením „Certified Naturally Grown“. Je dôležité si uvedomiť, že produkty označené ako „prirodzene pestované“, nemusia byť identické s tými, ktoré sú oficiálne certifikované.

Hoci sú normy pre „Certified Naturally Grown“ veľmi podobné tým organickým, metóda overenia sa líši. „Certifikované prirodzene pestované potraviny boli pestované bez syntetických látok alebo GMO a postupy farmára boli overené prostredníctvom kontrolného procesu,“ povedala Alice Varon, výkonná riaditeľka spoločnosti Certified Naturally Grown.

Označenie tiež signalizuje, že produkty sú lokálne pestované a obsahujú minimálne spracované alebo nespracované potraviny ako ovocie, med a kyslá kapusta. Pri produkcií sa však nevykonáva laboratórne testovanie, takže niektoré potraviny môžu obsahovať GMO. „Je celkom možné, že existuje určitá kontaminácia.“ Zároveň dodáva, že „to je povaha potravinového systému.“

Zdroje: National Geographic, USDA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá