NCZI uvádza, že za včerajší deň nepribudol ani jeden plne zaočkovaný človek. Nepresný údaj mohla spôsobiť zmena v zbere dát

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 9 425
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 26 081
pandémia, covid, školy
TASR/Ján Krošlák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 9 425
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 26 081

Prvú dávku vakcíny má na Slovensku takmer 2,7 milióna ľudí, druhú dávku takmer 2,5 milióna a približne pol milióna ľudí má tretiu dávku vakcíny. Za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. 

Tento údaj nemusí byť presný vzhľadom na zmenu metodiky zberu dát, ktorú od stredy zaviedlo NCZI. Pre overenie tejto informácie sme kontaktovali aj rezort zdravotníctva. Správu budeme aktualizovať o stanovisko, či nejde o chybu v dátach.

zdroj: NCZI

Zmena metodiky

O zmene metodiky informovala hovorkyňa centra Alžbeta Sivá. Tento krok urobili z dôvodu praktického prehľadu pre občanov, ako aj pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. NCZI pristúpilo k automatizácii zberu dát, ktorý bude jednotný pre všetky reportovacie nástroje.

„Nový zdroj údajov obsahuje individuálne záznamy o očkovaných osobách a presnejšie opisuje skutočnosť, ako doteraz používaný agregovaný zdroj údajov. Vzhľadom na zmeny metodiky zdroja údajov ohľadom očkovania preto dodatočne upozorňujeme verejnosť na rozdiel počtu aplikovaných vakcín prezentovaných za posledné dni, ktoré počnúc dnešným dňom bude jednotné,” dodala Sivá. Zmena nastala po dohode so všetkými partnermi.

Takmer 10 000 pozitívnych

V utorok malo na Slovensku pozitívny výsledok PCR testu 9 425 osôb, laboratóriá pritom vykonali 26 081 vyšetrení. Počet hospitalizovaných klesol o 18 osôb, aktuálne tak v nemocniciach leží 3 479 pacientov s ochorením COVID-19. Za uplynulý deň pribudlo 91 obetí ochorenia COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) o tom informovalo na svojom webe.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji, konkrétne 1 356. V Trenčianskom kraji úrady evidujú 1 241 nových prípadov, v Bratislavskom 1 236 a v Prešovskom 1 217. V Košickom kraji testy odhalili 1 212 koronavírusových infekcií, v Trnavskom 1 159, v Banskobystrickom 1 104 a v Nitrianskom 900.

Čo sa týka antigénového testovania, z 33 682 ukončených testov pribudlo 1 179 pozitívnych. Ako doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, takmer 73 percent z nich nebolo zaočkovaných. V súvislosti s PCR testami nebolo zaočkovaných viac ako 71 percent ľudí.

Z celkového počtu 3 479 hospitalizovaných leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny 609 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 310 osôb. Takmer 73 percent z pacientov nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. Celkový počet úmrtí „na COVID“ je 15 095 a celkový počet úmrtí „s COVIDom“ je 2 762.

Analytici z projektu Dáta bez pátosu pripomínajú, že v Británii majú „našich“ denných 4 000 pozitívnych už pol roka. Deti pod 12 rokov tu očkujú výnimočne a žiakov od 12 do 16 rokov očkujú zriedkavo, tínedžerov nad 16 rokov „sem-tam“. Dáta ukazujú, že 40 % má jednu dávku a 18 % má obe dávky.

„Je síce pravda, že ich premiér má Cambridge a aj Oxford, ale aj tak sa musí radiť s reálnymi vedcami,“ tvrdia.

Pýtajú sa preto, ako je to možné, že ich školské zariadenia nie sú v Británii semenišťom vírusov, nákazy a pandémie. Podľa odborníkov rodičia nákazu zo zamestnania domov nenosia. Rovnako to je v prípade učiteliek, kuchárok či upratovačiek.

„U nás stačilo, aby jeden bláznivý politik uviedol, že školy sú semenišťom vírusu a 600-tisíc detí bude bez jediného spolužiaka, bez školy, bez športu, bez kontaktu. Ale on stíha aj vleky. Nikdy nebol v poriadnej škole, kamošov má z pieskoviska a naše deti zavrie pred monitory.“

Analytici konštatujú, že nakoniec sme vleky otvorili, ale obetovali sme naše deti. „Slovensko je stratená krajina medzi Donbasom a hranicou Záhoria s civilizáciou. Môžeme byť vlastne radi, že sme v tejto oblasti ‚západne’. S veksláckou minulosťou ideme kompromismi v ústrety vlastnej budúcnosti bez vzdelania. Slovensko dlho spalo a rýchlo po zobudení sa dožije nechcenej eutanázie od nevzdelaných medicinmanov.“

Nové pravidlá

Od piatka 10. decembra sa majú otvoriť obchody pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 (OP). Od pondelka 13. decembra prechádza druhý stupeň základných škôl (ZŠ) a stredné školy (SŠ) na dištančné vzdelávanie.

Naďalej má platiť zákaz vychádzania a núdzový stav. Oznámil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Dodal, že ostatné opatrenia majú platiť tak, ako ich avizoval v pondelok (6. decembra), čiže napríklad hotely sa majú otvárať od 25. decembra.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) doplnil, že od piatka sa majú sprístupniť aj bohoslužby v kostoloch v režime OP s obmedzenými kapacitami. Zatiaľ sa majú podľa ministra otvárať obchody, gastroprevádzky nie.

Služby sa majú uvoľniť od 17. decembra a hotely a cestovný ruch od 25. decembra. „Je možné, že po rokovaniach a diskusiách s odborníkmi to bude o týždeň skôr,“ skonštatoval minister.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová doplnila, že druhý stupeň ZŠ a SŠ sa majú vyučovať online formou päť dní. Následne budú vianočné prázdniny.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Je to podľa nej kompromis za otvorenie obchodov. Viac slobody pre zaočkovaných je podľa nej motiváciou dať sa zaočkovať. V tom vidí jediné východisko z pandémie. Verí, že po prázdninách sa školy otvoria, poukázala na vysoké percento zaočkovaných učiteľov i žiakov.

„Určite bude snaha, aby tam, kde sú zaočkované školy, kde to funguje, boli prezenčne otvorené tak, ako je nastavený školský automat. To bude SaS s ministrom školstva presadzovať,“ avizovala.

V stredu (8. decembra) sa má oznámiť aj hraničný počet pacientov v nemocniciach, na základe ktorého bude mať Lengvarský „symbolickú ručnú brzdu“ na zrušenie všetkých uvoľnení.

„My sme sa zaviazali ako koaliční partneri, že to budeme akceptovať,“ povedal líder OĽANO a vicepremiér Igor Matovič.

Zdroje: NCZI, MZSR, Dáta bez pátosu, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie