Za vodičský preukaz Slováci zaplatia aj vyše 1 000 eur. Niektoré autoškoly svoje ceny znížili (PREHĽAD)

  • Za kurzy v autoškole Slováci platia nehorázne čiastky
  • Pozreli sme sa na to, ako vyzerá situácia v roku 2024
autoškola
Ilustračný obrázok, TASR/Pavol Zachar, Maroš Černý
  • Za kurzy v autoškole Slováci platia nehorázne čiastky
  • Pozreli sme sa na to, ako vyzerá situácia v roku 2024

Časy, keď Slováci za vodičský preukaz platili prívetivých 500 eur a dokonca aj menej, sú už dávno preč. Ak chce vodič získať vodičské oprávnenie, musí siahnuť hlbšie do vrecka. 

V úvode roka 2023 sme sa pozreli na ceny kurzov v konkrétnych autoškolách naprieč celým Slovenskom. Kým niektoré ponúkali kurzy za 830 eur, v niektorých išlo aj o sumy prekračujúce 1 000 eur.

Portál Autobild ešte v roku 2022 poukázal na to, že ceny v autoškolách prudko rastú už niekoľko rokov. Práve v roku 2022 Slováci za kurz v autoškole zaplatili minimálne 73 % svojho hrubého mesačného príjmu.

Na autoškoly, ktorých cenníky sme skúmali pred rokom, sme sa pozreli opäť. 

Ceny sa zvýšili aj o 200 eur

V roku 2023 bratislavská autoškola Ficker účtovala za klasický kurz na osobný automobil skupiny „B“ 990 eur. Okrem toho však musel žiadateľ uhradiť aj kolok, ktorý pred rokom stál 33 eur, no tiež musel absolvovať kurz prvej pomoci, ktorý je taktiež spoplatnený. V súčasnosti sa na webe autoškoly uvádza, že rovnaký kurz stojí 1 100 eur, pričom táto suma taktiež nezahŕňa kurz prvej pomoci a kolok.

Bratislavská autoškola AS Trend Bratislava už pred rokom za výcvikový kurz pre vodičské oprávnenie skupiny B pýtala rovných 1 000 eur. Za záverečnú skúšku uchádzač platil 30 eur a za kolok ďalších 33 eur. Kým ceny záverečnej skúšky a kolku sa nezmenili, poplatok za kurz sa zvýšil o 100 eur. Aktuálne teda kurz stojí 1 100 eur.

Čo sa týka Autoškoly Gama, v roku 2023 za kurz pýtala 950 eur, pričom táto suma bola určená pre študentov. Pracujúcich ľudí kurz v tejto autoškole stál 970 eur. Ide o prvú autoškolu v našom zozname, ktorá cenu kurzu nezmenila.

Viaceré sumy a to, aká je situácia v iných krajských mestách, sa dozvieš na druhej strane. >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Autobild, Ficker, AS Trend Bratislava, Autoškola Gama, RM Jet Trnava, Riška L Trnava, Ďuriník, Autoškola DT, Autoškola Slávik, Líška, Grendel, Renner, VaV, Mavex Junior

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá