Za zbieranie kamienkov na pláži môžeš v Taliansku dostať pokutu až 3 000 eur

  • Turista dostal za zbieranie kamienkov mastnú pokutu
  • Úrady sa tak snažia zabrániť poškodzovaniu prírodného systému
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Turista dostal za zbieranie kamienkov mastnú pokutu
  • Úrady sa tak snažia zabrániť poškodzovaniu prírodného systému

Taliansky turista, ktorý si užíval dovolenku na Sardínii, sa rozhodol, že si z tamojšej pláže pozbiera a odnesie nejaké kamienky. Zbieranie kamienkov ho však vyšlo drahšie, ako čakal.

Ako informuje portál Novinky.cz, pobrežné oblasti na Sardínii sú príznačné svojou krásou a bývajú súčasťou chránenej prírodnej oblasti. Ako informuje agentúra ANSA, práve to je aj prípad pláže La Ciaccia v obci Valledoria.

Práve na tejto pláži sa 50-ročný muž rozhodol zbierať okrúhle kamene do igelitovej tašky. Turistu si všimli ďalší ľudia a jeho konanie nahlásili na linku 1515, lesnej správe. Turista sa však bránil a tvrdil, že chcel kamienky priniesť svojim deťom.

Zbieranie kamienkov drahšie ako dovolenka

Ako ďalej informuje český portál, vynášanie kamienkov ako suvenírov je v Sardínii obrovský problém, podľa nich to škodí životnému prostrediu. Aby sa úrady vyhli tomu, že im budú z chránených pláží a oblastí miznúť kamienky, takéto konanie sa rozhodli pokutovať.

Prirodzene, mnohí turisti o tomto zákaze a následnom pokutovaní nevedia, a teda nerobia to zámerne. Následne, keď ich hliadka pristihne, nestačia sa čudovať, čoho sa dopustili.

„Krádeže kamienkov a piesku sa zdajú byť neškodné, ale pre krehký prírodný systém na pobreží je to smrteľné,“ argumentujú talianske úrady, ktoré kontroly vo vybraných oblastiach sprísnili len tento rok.

50-ročný turista tak od talianskych úradov dostal pokutu vo výške 1 000 eur. Napriek tomu nedopadol najhoršie, pretože horná hranica pokuty dosahuje až 3 000 eur.

Taliansko nie je jediná krajina, kde je zakázané zbierať a odnášať kamienky či piesok z pláží. Zber mušlí, kamienkov a piesku je zakázaný aj v Egypte, Dubaji, Turecku, Dominikánskej republike, na Novom Zélande a na severnom Cypre.

Benátky by mali byť na zozname miest v ohrození

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v pondelok odporučila zaradiť Benátky na zoznam miest svetového dedičstva UNESCO v ohrození. Zároveň odporučila talianskym úradom, aby zintenzívnili úsilie na zabezpečenie historického mesta a okolitej lagúny. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

V odporúčaní UNESCO sa píše, že Benátkam hrozia „nenávratné“ škody v dôsledku množstva problémov od klimatickej zmeny až po masový turizmus. O jeho schválení rozhodne zasadnutie Výboru pre svetové dedičstvo UNESCO v septembri v Rijáde.

„Hrozí, že dôsledky pokračujúceho zhoršovania stavu spôsobeného ľudskými zásahmi, vrátane pokračujúceho rozvoja, vplyvov klimatickej zmeny a masového cestovného ruchu, spôsobia nezvratné zmeny výnimočnej univerzálnej hodnoty tejto lokality,“ uviedlo UNESCO.

„Niektoré z týchto dlhotrvajúcich problémov už viedli k zhoršeniu základných charakteristík lokality a jej atribútov,“ doplnilo. Výstavba vrátane výškových budov môže mať „výrazný negatívny vizuálny vplyv“.

V správe sa uvádza, že Taliansko celkovo nedosiahlo výrazný pokrok pri riešení týchto problémov pre „nedostatok celkovej spoločnej strategickej vízie“.

UNESCO vyjadrilo nádej, že zápis na zoznam ohrozených pamiatok „povedie k väčšiemu odhodlaniu a mobilizácii miestnych, národných a medzinárodných zainteresovaných strán“.

Výbor pre svetové dedičstvo UNESCO má v Rijáde rokovať od 10. do 25. septembra a rozhodne o 53 nových kandidátskych lokalitách na zápis.

Označenie „v ohrození“ má za cieľ podporiť lepšie zachovanie lokality do budúcnosti. Vo výnimočných prípadoch môžu lokalite odobrať prestížnu značku svetového dedičstva.

Zdroje: Novinky, ANSA, TASR, Twitter/Ansa Sardegna

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá