Zabilo očkovanie sestričku v Rakúsku? Vyšetrovanie poskytlo jednoznačnú odpoveď

 • Rakúske médiá informovali o smrti zdravotnej sestry zo štátnej nemocnice Zwettl
 • Rakúšania preto stiahli z obehu celú šaržu vakcíny proti koronavírusu od AstraZeneca, incident preverovala aj EMA
 • EMA uviedla, že v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by očkovanie spôsobilo trombózu
 • Počet tromboembolických príhod u očkovaných osôb nie je vyšší ako počet pozorovaný v bežnej populácii
astrazeneca vakcína
TASR/AP Photo/Frank Augstein
 • Rakúske médiá informovali o smrti zdravotnej sestry zo štátnej nemocnice Zwettl
 • Rakúšania preto stiahli z obehu celú šaržu vakcíny proti koronavírusu od AstraZeneca, incident preverovala aj EMA
 • EMA uviedla, že v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by očkovanie spôsobilo trombózu
 • Počet tromboembolických príhod u očkovaných osôb nie je vyšší ako počet pozorovaný v bežnej populácii

Rakúske médiá informovali o smrti zdravotnej sestry zo štátnej nemocnice Zwettl. Stalo sa tak desať dní po podaní prvej dávky vakcinačnej látky AstraZeneca. Zdravotnej sestre bola diagnostikovaná mnohopočetná trombóza (tvorba krvných zrazenín v cievach).Po očkovaní skončila v nemocnici s pľúcnou embóliou aj 35-ročná kolegyňa zosnulej zdravotnej sestry. Jej stav sa však medzičasom zlepšil a je na ceste k uzdraveniu, uviedol BASG.

Rakúšania sťahujú z obehu celú šaržu vakcíny AstraZeneca. Zdravotná sestra zomrela krátko po očkovaní

Nič nenasvedčuje, že by trombózu spôsobila vakcína 

Rakúšania preto celú šaržu vakcíny proti koronavírusu od AstraZeneca (číslo šarže ABV5300) stiahli z obehu a tento incident preverovala aj Európska lieková agentúra (EMA). Tá sa teraz vyjadrila na svojom Twitteri, či existuje súvislosť medzi vakcináciou a trombózou. „V súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by očkovanie spôsobilo tieto stavy, ktoré nie sú uvedené ako vedľajšie účinky tejto vakcíny,“ píše agentúra vo vyhlásení.

Šarža ABV5300 bola dodaná do 17 krajín EÚ a obsahuje 1 milión dávok vakcíny. Niektoré krajiny EÚ tiež preventívne pozastavili túto dávku z dôvodu preventívneho opatrenia, zatiaľ čo prebieha úplné vyšetrovanie. „Aj keď sa nedostatok kvality v tomto štádiu považuje za nepravdepodobný, kvalita šarže sa ďalej skúma,“ uviedla EMA.

Počet tromboembolických príhod u očkovaných osôb nie je vyšší

Výbor pre bezpečnosť (PRAC) agentúry EMA skúma tieto podozrenia a vyšetruje prípady hlásené u šarže, ako aj všetky ostatné prípady tromboembolických príhod a ďalšie stavy súvisiace s krvnými zrazeninami hlásené po očkovaní. „Doteraz dostupné informácie naznačujú, že počet tromboembolických príhod u očkovaných osôb nie je vyšší ako počet pozorovaný v bežnej populácii,“ vysvetľuje EMA vo vyhlásení. Agentúra uvádza, že k 9. marcu 2021 bolo medzi 3 miliónmi ľudí očkovaných vakcínou COVID-19 AstraZeneca v Európskom hospodárskom priestore hlásených 22 prípadov tromboembolických príhod.

AstraZeneca
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

PRAC naďalej bude preverovať akékoľvek potenciálne problémy s dávkou, ako aj hodnotenie tromboembolických príhod a súvisiacich stavov.

Na výsledky vyšetrovania čakali aj výrobcovia vakcíny, ktorá sa v klinickom testovaní preukázala ako vysoko efektívna. „Všetky recenzie preukázali, že vakcína  AstraZeneca je bezpečná a efektívna,“ uviedli výrobcovia. Vakcína pracuje na princípe adenovírusu, takže nejde o novú metódu ale staršiu a už dobre preverenú, ktorá sa považuje za bezpečnú.

Niektorí ľudia odmietajú vakcínu 

Niektorí ľudia sa odmietajú očkovať vakcínou od AstraZeneca. Dôvodom sú vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí vysoká teplota alebo bolesť hlavy. Nežiadúce účinky sú normálnou reakciou na to, že telo vytvára imunitnú odpoveď. Zvyčajne trvajú len jeden deň.

AstraZeneca zažíva v Európe vlnu odmietania. Čoraz viac ľudí sa ňou nechce dať zaočkovať, toto je pravý dôvod prečo

Ostatné vakcíny schválené v Európe, a to spoločnosti Pfizer/BioNTech a Moderna tiež zaznamenali podobné dočasné vedľajšie účinky, vrátane horúčky a únavy.

 Nový Čas informoval, že mnohí učitelia hlásili nežiaduce účinky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Novému Času sa podarilo získať dáta od profesora Pavola Jarčušku, ktoré ukazujú najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie podľa klinickej analýzy:

 • citlivosť v mieste podania injekcie (63,7 %)
 • bolesť v mieste podania injekcie (54,2 %)
 • bolesť hlavy (52,6 %)
 • únava (53,1 %)
 • svalová bolesť (44,0 %)
 • malátnosť (44,2 %)
 • zvýšená teplota (33,6 %)
 • horúčka nad 38 °C (7,9 %)
 • triaška (31,9 %)
Zdroje: EMA, Nový Čas

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech