Začína sa generácia superšetričov, končí sa 30-ročná ilúzia o tom, že globalizácia prináša samé pozitíva

  • Situácia, ktorá nastala, pripomína niektorým ekonomickú krízu z roku 2008
  • Takéto krízy sa pravdepodobne budú opakovať
  • Vieme šetriť, alebo sa to naučíme práve vďaka koronakríze?
  • Prinášame tipy, ako minimalizovať výdavky
minanie
unsplash: Micheile Henderson/TASR, AP: Michael Probst
  • Situácia, ktorá nastala, pripomína niektorým ekonomickú krízu z roku 2008
  • Takéto krízy sa pravdepodobne budú opakovať
  • Vieme šetriť, alebo sa to naučíme práve vďaka koronakríze?
  • Prinášame tipy, ako minimalizovať výdavky

Koronakríza spôsobila, že mnohí zarábame menej. Pracuješ z domu a tak si povieš,  že vlastne aj ušetríš. Nechodíš viac na obedy do mesta, skôr sa sústreďuješ na nákup potravín, aby si mohol variť, piecť a pripravovať všetko svojpomocne.

Hoci sa pomaly otvárajú výdajné okienka kaviarní a reštaurácií a vďaka donáške môžeš mať jedlo doma rýchlo a ešte k tomu podporíš obľúbené bistro, míňať veľmi nechceš. Naučili sme sa myslieť na zadné vrátka. Naučí nás koronakríza viac šetriť?

Generácia supermíňačov je asi za nami

V rade pred Tescom stojíš ty, starší pán a slečna v mikine s veľkým nápisom Fendi. Je to úsmevné, pretože zrazu sme si všetci rovní. Pre všetkých platia rovnaké podmienky. Ochranné rúško cez polku tváre, dezinfekcia a poradie na nákup.

Nie je to ako pred rokom 89, teraz sa ujde všetkým. Akurát nás kríza postavila do situácie, že každý musí k jednotlivým službám pristupovať za rovnakých podmienok. 

Niektorým klesli platy, upravili sa pracovné časy. Možno robíme menej, možno viac, možno z domu, možno sme nútení chodiť do officu. Jedno je isté, trochu viac rozmýšľame nad tým, na čo peniaze použijeme. 

Keď sme sa nedávno rozprávali so sociológom Michalom Vašečkom o tom, čo nás má súčasná kríza naučiť, povedal, že okrem toho, že budeme reflexívnejší a citlivejší jeden na druhého, dostaneme a v podstate už dostávame jednu dôležitú facku. Budeme ju spätne hodnotiť ako koniec 30-ročných ilúzií o tom, že globalizácia prináša samé pozitíva.

Prispôsobujeme sa

Človek je tvor prispôsobivý. Za posledné obdobie sme boli svedkami toho, že extrémne. Doslova zo sto na nula sme dokázali znížiť svoje nároky, potreby a zvyknúť si na priestor svojho jednoizbáku na 24/7, ale aj vyžiť z platu, ktorý nám v práci znížili. Na rýchlo sa meniace podmienky okolo nás sme si jednoducho zvykli rýchlo.

Okrem toho sme zaregistrovali, že niektorí sú na krízu ako tak pripravení, pričom u mnohých pomyselný mentálny, ale aj finančný vankúš absentuje,“ hovorí psychológ Robert Krause a dodáva, že dôležité je rozvíjať si finančnú gramotnosť.

Tá dokáže v najhorších časoch významne napomôcť psychike, pretože finančná istota tvorí jeden z existenčných piliérov našich vyrovnaných životov. Ak ju máme, naša psychike je pokojná a akákoľvek kríza sa zvláda jednoduchšie. 

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com: Rupixen)

„Myslím si, že aj samotná kríza mnohým ľuďom ukázala ich aktuálnu psychickú, zdravotnú, ale i finančnú situáciu a preto ak týmto, ale aj iným oblastiam pre náš život dôležitých nebudú ľudia venovať zvýšenú pozornosť, môže to mať následný vplyv na ich schopnosť zvládnuť rôzne krízy v ktorých sa v živote vyskytnú,“ upozorňuje Krause.

Nepotrebné pôjde bokom

Experti na financie tvrdia, že riskantné nákupy a investície asi chvíľu necháme bokom. Strach a vratká pôda pod nohami je výraznejším výkričníkom ako lákadlo po niečom novom.

Koronakríza spôsobuje, že sa rodí takzvaná „generácia superšetričov“. Ide o terminus technicus, za ktorým stojí Morgan Housel zo spoločnosti Collaborative Fund a autor knihy Psychológia peňazí. Týmto spôsobom sa vyjadril pre portál cnbc.com.

Čo to presne znamená? Situácia, v ktorej sa spoločnosť ocitla, je tak krehká a vratká, že nás núti zamyslieť sa nad každým možným finančným rizikom. Keď pred niekoľkými týždňami vyslovili experti a európske banky verdikty o tom, že nás čaká najhoršia recesia v histórii modernej spoločnosti od skončenia Druhej svetovej vojny, spozorneli všetci.

Nepostihne len Slovensko alebo Európsku úniu, ale celý svet. Všetko sa odvíja od Číny, karanténne obmedzenia a s nimi spojené zastavenia ekonomík jednotlivých krajín blokujú spotrebiteľské výdavky, informoval tím ekonómov vedený Peterom Hooperom.

Finančne silnejšia spoločnosť

Neistotu, ktorá kvôli ekonomickým krízam v spoločnosti vzniká, môžeš zahnať jedine tak, že sa na prípadnú krízu pripravíš. Súčasná generácia by mala do budúcna rátať s tým, že sa takéto typy recesií budú opakovať.

Koniec-koncov, deje sa to stále. Poslednú si ešte možno pamätáš. Nastala v roku 2008 a Slovensko sa z nej zotavovalo asi 4 roky. Vtedy, podobne ako teraz, dochádzalo k opatreniam, ktoré mali chrániť firmy pred prípadným krachom.

Nie je tajomstvom, že sa prepúšťalo, znižovali sa platy. Či sme míňali menej alebo viac, to je v podstate jedno. Na ďalšiu krízu sme sa nepripravili dostatočne. Otázkou je, či byna tento typ krízy lepšie pripravení starší ľudia, napríklad naši rodičia.

V minulosti boli ľudia predsa len zvyknutí na oveľa intenzívnejší šetriaci režim už len kvôli tomu, že hojnosť nepociťovali. Keď sa však pred 30-timi rokmi otvorili hranice, spoločnosť sa v okamihu výrazne globalizovala a my sme popustili svoje finančné uzdy.

Z neuropsychologického hľadiska je pochopiteľné, že tínedžeri až tak nemyslia na budúcnosť, nakoľko mozgová kôra regulujúca vyvodzovanie dôsledkov a reguláciu ich motívov a činov je v procese dozrievania. Okrem toho vnímame, že mnoho ľudí sa naučilo žiť prežitkovým spôsobom života, a doprajú si aj to, čo nepotrebujú,“ vraví psychológ.

„Navonok to často skreslene zviditeľňuje prestíž a status jednotlivca. Myslím si, že učiť sa od ľudí, ktorí sú v danej oblasti lepší než my, je vhodnejšia cesta, ako učiť sa iba od ľudí, ktorí sú starší,“ dodáva s tým, že v takomto učení sa od iných ľudí vek žiadnu rolu zohrávať nemusí. 

Osobnosť sa podľa jeho slov tvorí učením, ale aj zrením. V aktuálnej situácii aj prostredím, spoločnosťou, jednotnou mentalitou a nastavením.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com: Jordan Rowland)

Dnes sme asi trochu iní. Bojíme sa nielen o seba, ale aj o podniky a podnikateľov. Pomáhame si, prispievame na chod obľúbených gastro prevádzok, kupujeme si kupóny na kávu, zakladáme iniciatívy a nabádame ľudí, aby robili to isté. Na Slovensku počas krízy muselo zatvoriť mnoho podnikov, presné čísla sa dozvieme, až keď to celé prehrmí.

Keď žiješ sám, je to jednoduchšie

S míňaním ale aj šetrením to majú inak muži a inak ženy. Podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne vyplynulo, že ženy dokážu ušetriť až o 6 % viac financií ako muži. Zároveň sa potvrdilo, že hoci ženy naďalej zarábajú menej ako muži, neutrácajú svoje peniaze tak spontánne. 

Keď žiješ sám, je to jednoduchšie. Nepotrebuješ platiť škôlku alebo školu, kam tvoje dieťa teraz chodiť nemôže, no povinnosť financovať naďalej ostáva, ani nemusíš živiť ďalších členov rodiny.

Na druhej strane platíš účty a to ide aj z o polovicu nižšieho platu. Do kina nechodíme, ani s kamošmi na pivo. Nevyužívame služby, nemáme kde nakupovať oblečenie, jedine online. Kríza nám ukázala, čo všetko reálne potrebujeme. 

Hovorí sa, že teraz to bude celé inak, aj keď sa vrátime do práce a budeme sa snažiť obnoviť svoje predošlé fyzické kontakty s ľuďmi, ktorých sme počas karantény nechcene zanedbávali. Predpokladá sa, že budeme viac uvažovať nad tým, do čoho investujeme. 

Je na čase určiť si priority

Odborníci hovoria o tipoch, ako sa vyhnúť extrémnemu míňaniu. Dôležité je plánovať. Starým a osvedčeným trikom je zapisovanie si výdavkov do excelovskej tabuľky. Táto metóda upratala financie v mnohých rodinách a otvorila oči nenapraviteľným spontánnym míňačom.

Účty platiť treba. Urči si však priority. Pomôže ti to viac sa orientovať vo výdavkoch. Rovnako je účinné aspoň na čas odstrániť automatické debetné platby. Ak predpokladáš, že hotovostná kríza nastane, mal by si túto možnosť jednoznačne zvážiť. Poskytneš si tak väčšiu flexibilitu pri určovaní priorít výdavkov.

Za kreditnú kartu pravdepodobne platíš mesačne tiež. Mnoho bánk zaviedlo programy odkladu platieb alebo od niektorých poplatkov dokonca upustilo. Over si, či tak neurobila aj tvoja banka, mohlo by ti to zachrániť niekoľko desiatok eur. 

Zdroje: cnbc.com, businessinsider.com, nylag.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá