Začínali v unimobunke. Dnes ich softvér používajú firmy na celom svete 

  • Hoci ich meno pravdepodobne nepoznáš, ich holdingový úspech je ale porovnateľný s takými hráčmi ako je ESET či Pixelfederation
  • Spoločnosť Solitea Slovensko je ukážkovým príkladom toho, ako vybudovať v lokálnych podmienkach prosperujúcu firmu
  • Táto, na prvé počutie nenápadná spoločnosť, je výrobcom ekonomických a informačných systémov
  • Využívajú ich desaťtisíce podnikateľov na Slovensku, ale aj vo svete
vikos
Solitea Slovensko
  • Hoci ich meno pravdepodobne nepoznáš, ich holdingový úspech je ale porovnateľný s takými hráčmi ako je ESET či Pixelfederation
  • Spoločnosť Solitea Slovensko je ukážkovým príkladom toho, ako vybudovať v lokálnych podmienkach prosperujúcu firmu
  • Táto, na prvé počutie nenápadná spoločnosť, je výrobcom ekonomických a informačných systémov
  • Využívajú ich desaťtisíce podnikateľov na Slovensku, ale aj vo svete

Ročné tržby firmy v našej krajine sa pohybujú okolo 2 miliónov eur. Pôvodom československú firmu ti predstaví tridsiatnik a dnes už výkonný riaditeľ spoločnosti Solitea Slovensko – Viktor Pieš. 

„Solitea v Českej republike sa pred približne piatimi rokmi rozhodla spolu s finančnou skupinou vybudovať holding IT firiem, nakoľko dovtedy sme do žiadneho nepatrili. To bolo aj ambíciou majiteľa spoločnosti Martina Cíglera, ktorý sa spojil s finančnou skupinou Sanberg Capital a postupne sa začal vytvárať holding, ktorého sme boli jedným z prvých členov. Časom pribúdali ďalšie spoločnosti ako napríklad partnerská firma Vema či Solitea Business Solutions,” opisuje V. Pieš.

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Firma so sebou nesie podobne úspešný príbeh ako napríklad Apple

Firmu založili ešte v roku 1990. Neskôr sa pod prvotným názvom CÍGLER SOFTWARE rozšírila v rámci celého slovenského a českého trhu. Od roku 2017 má nový názov Solitea Slovensko.

Firma si pritom so sebou nesie podobne úspešný príbeh ako napríklad Apple. Skupina nadšencov sa snažila v unimobunke vo vinohradoch, priniesť na trh produkt, aký tu nemal obdobu a dokázal by ľuďom zjednodušiť život. A to všetko v 90. rokoch. V čase, keď firmy využívali minimum technológií a bojovali o každého jedného zákazníka. Tento neľahký štart ustála a vypracovala sa na svetovú úroveň.

zdroj: wikimedia.org-Dr. Bernd Gross

V pobočke na Slovensku je 31 zamestnancov a niektorí z nich tu pracujú už neuveriteľných 23 rokov. 

Práve Solitea business solution, ktorá je súčasťou holdingu Solitea, dnes získava obrovské zahraničné zákazky. Pred časom sa totiž ocitla v tendri za 22 miliónov eur, v silnej konkurencii fínskych a švédskych firiem a dnes dodáva colný systém do Fínska. Škandinávsku konkurenciu dokázala poraziť paradoxne cenou. Holding Solitea momentálne pôsobí celosvetovo a jeho tržby za rok 2016 dosiahli 44 miliónov eur. 

Prevodovka softvérového biznisu?

Produkty, ktoré Solitea Slovensko ponúka síce hrajú zásadnú rolu v živote podnikateľov, no s ich zrozumiteľným predstavením širokej verejnosti to býva častokrát zložité. Aj keď paradoxne využívanie softvérov od Solitey Slovensko je plne automatizované a intuitívne. 

„Keď niekomu začneme vysvetľovať čo sú ekonomické a informačné systémy, častokrát ho to začne nudiť. Je to ako s prevodovkou na aute, nikoho veľmi nezaujíma, ako funguje, ale všetci sa chcú voziť. Rozprávanie začína byť zaujímavým až vtedy, keď priblížime výhody, či možnosť ušetrenia desiatok tisíc eur v podnikaní vďaka našim softvérom,” vysvetlil Viktor Pieš.

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Významný míľnik nastal v roku 2001, kedy bol predstavený program Money S3, ktorý sa rýchlo zaradil medzi najobľúbenejšie systémy pre malé firmy a živnostníkov. Medzi vlajkové produkty spoločnosti dnes už patria aj ekonomické a informačné systémy Money S4, Money S5 a online fakturačná služba iDoklad. Tieto a ďalšie produkty využíva dnes už viac ako 200-tisíc subjektov zo Slovenska a Česka. 

„Týmito produktami pokrývame všetky oblasti trhu podnikateľov, kde sa snažíme neustále prinášať inovácie a nové produkty,” hovorí V. Pieš.

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Oporu v produktoch Solitey našli aj e-shopy z viacerých krajín sveta. V skratke povedané, tieto produkty ti poskytujú jedno centrálne miesto, na ktorom vieš spravovať celý e-shop a interné procesy tak, aby všetko fungovalo ako hodinky.

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Booster pre e-shopy?

Automatické vybavovanie objednávok, objednávanie chýbajúceho tovaru na sklade, či automatické naskladňovanie tovaru od dodávateľov plus presné informácie o dostupnosti tovaru, predstavujú pre dnešných vlastníkov e-shopov výrazné uľahčenie podnikania. Toto všetko ti vie priniesť práve prepojenie e-shopu so systémom Money.

Neustále inovujú

V tíme Solitey Slovensko tvrdia, že všetko, čo už mohlo byť vymyslené, vymyslené je. Preto volia stratégiu neustálej inovácie a snažia sa nájsť rôzne spôsoby, ako procesy pre zákazníkov ešte viac zjednodušiť. Tomu, že sa im to darí, nasvedčuje aj fakt, že im dôverujú klienti ako Pelikán, Satur či MagicBox. 

 

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Špecifický je aj prístup spoločnosti k samotným zákazníkom a k ich potrebám. „Otočili sme dogmu, v ktorej si človek vyberá veci a prispôsobuje sa značkám. Nám stačí, ak nám zákazník povie, aké má problémy, čo potrebuje vyriešiť a my mu navrhneme niekoľko možností riešenia jeho problému, prípadne poradíme ďalšie vylepšenia v podnikaní,” uvádza Viktor Pieš.

Pre aké firmy sú produkty Solitey vhodné?

Paradoxne produkty Solitey začnú podnikatelia vyhľadávať až v momente, kedy vo svojom biznise narazia na problém, chcú sa ďalej posúvať či expandovať. Vtedy väčšinou zistia, že im celkom vypadáva dovtedy zaužívaný systém, keďže chcú ponúkať väčšie množstvo produktov na viacerých trhoch.

„Vieme, ako fungujú tisíce spoločností a práve preto vieme firmám adekvátne pomôcť, keď si k nám prídu po radu. Predsa len, vo vyššom segmente máme len na Slovensku vyše 300 spoločností a každá z nich má obrat od jedného do 70 miliónov. Keď chcú zmeniť systém, zväčša to ide ruka v ruke s rastom firmy. Čo však firmy nie vždy chcú. Takže namiesto toho, aby zamestnali 10 nových ľudí, vytvoria prostredníctvom nášho produktu 6 automatických akcií a všetci sú spokojní,” prezrádza V. Pieš.

Solitea Slovensko tak patrí medzi hráčov, o ktorom sa oplatí vedieť či už si živnostník, máš malú firmu alebo globálny e-shop. Jej príbeh môže tiež slúžiť ako inšpirácia pre všetkých ambicióznych ľudí, ktorí majú dnes veľkú podnikateľskú víziu a chcú preraziť na trhu.

Ak chceš aj ty pracovať v takejto stabilnej spoločnosti, sleduj Startitup. Už čoskoro ti predstavíme aj firemnú kultúru v tejto spoločnosti.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK